Vypukne mezi USA a Íránem válka? V sídle NATO proběhlo důležité jednání

Spojené státy jasně uvedly, že nemají v úmyslu vést s Íránem válku a případné rozhovory s Teheránem chtějí vést bez jakýchkoli podmínek. Po druhém dni jednání ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance to dnes v Bruselu řekl generální tajemník této organizace Jens Stoltenberg. Spojenci podle něj podporují úsilí o snížení napětí v Perském i Ománském zálivu. Kromě Íránu se zástupci členských zemí NATO dnes věnovali také další podpoře afghánské armády a policie v rámci nebojové mise Rozhodná podpora.

"Důležitým poselstvím je, že Spojené státy jasně řekly, že nechtějí válku. Ve skutečnosti velmi jasně řekly, že jsou připraveny jednat s Íránem bez jakýchkoli podmínek," uvedl na tiskové konferenci Stoltenberg, který si na jednání NATO vyslechl slova úřadujícího ministra obrany USA Marka Espera. Za Česko se jednání zúčastnil náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Spojenci podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance podpořili úsilí o snížení napětí ve vztazích USA s Íránem ve snaze zabránit případným "nehodám".

Podle diplomatického zdroje agentury Reuters, který byl přítomen jednání aliančních ministrů obrany, úřadující šéf Pentagonu Esper ale rovněž zdůraznil, že Washington nebude moci tolerovat žádné další incidenty vyvolané Íránem.

Sám Esper po jednání řekl, že spojencům hodlá další informace ke krizi kolem Íránu a k možnostem, jak zabránit dalším incidentům předat v červenci. Řada ministrů obrany evropských států po jednání podpořila dialog USA s Íránem ve snaze vyhnout se ozbrojenému konfliktu.

Írán podle západních zemí zaútočil před časem na dva tankery a minulý týden sestřelil americký bezpilotní letoun. Americký prezident Donald Trump následně uvedl, že na poslední chvíli odvolal odvetné údery na íránské cíle, když se dozvěděl, že by o život přišlo 150 lidí.

Kromě napjaté situace kolem Íránu se v závěrečný den svého dvoudenního jednání ministři obrany NATO zabývali dnes také dalším působením v Afghánistánu. Tam chce podle Stoltenberga NATO nadále podporovat afghánskou armádu v boji proti povstalcům z Tálibánu, a to přinejmenším do roku 2024.

Generální tajemník dnes také podpořil rozhovory mezi islamistickým hnutím Tálibán a ústřední vládou v Kábulu. "I když v Afghánistánu nadále zůstává řada úkolů, máme nyní jedinečnou šanci dosáhnout míru," uvedl Stoltenberg na tiskové konferenci. "V Afghánistánu zůstaneme tak dlouho, jak bude potřeba, abychom zajistili, že se ta země nestane znovu bezpečným útočištěm pro mezinárodní teroristy," dodal.

Související

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Mark Esper Írán USA (Spojené státy americké) Tálibán Afghanistán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy