Do Itálie se začíná vracet více migrantů než do ní přichází. Může za to EU

Itálii se v posledních letech podařilo výrazně snížit počet migrantů, kteří do země vstupují z Afriky před Středomoří. Přesto se však do země dostávají další. Na vině je opatření EU, díky kterému další země EU do Itálie vrací uchazeče o azyl. Počet těchto migrantů se během pěti let skoro třikrát zvýšil a nyní skoro nahrazuje migraci z Afriky, upozorňuje britský list The Guardian.

Podle dat z italského ministerstva vnitra během ledna 2013 a listopadu 2018 bylo do Itálie vráceno 24 000 lidí z jiných koutů Evropy. Podle údajů z databáze spravované Evropskou radou pro uprchlíky a exulanty (ERCE) bylo v roce 2018 vráceno přibližně 6 500 osob, v roce 2014 to bylo necelých 2 500 osob. 

Počet navracejících se migrantů by mohl být ještě větší. Podle italského nejstaršího politického think-tanku ISPI od roku 2013 existuje 188 000 žádostí o přesun migrantů do Itálie z evropských zemí. Jedná se především o Německo (35% žádostí z celkového počtu), Švýcarsko (21%), Francii (19%) a Rakousko (8%).

Itálii se přitom daří snižovat počet migrantů, kteří se přes Středozemní moře dostávají do země. Podíl na tom má přísná protimigrační politika současného ministra vnitra, Matteo Salviniho. Podle odborníků nicméně Salvini sklízí plody dohody, kterou jeho předchůdce v úřadu uzavřel s Libyí a která zajišťuje, že libyjská pohraniční stráž kontroluje a zabraňuje plavbám migrantů.  

Zatímco v roce se do Itálie dostalo 199 369 migrantů, v roce 2018 to už bylo jen 23 370 osob.Počet lidí, kteří se vrátili do Itálie, by tak mohl brzy překročit počet lidí přicházejících přes Středozemní moře z Libye, podotýká The Guardian. 

Podle humanitárních organizací Francie či Německo vrací žadatele o azyl do Itálie nelegálně, přičemž postupují i násilnými způsoby. V únoru německá vláda zveřejnila údaje, které ukazují téměř desetinásobný nárůst od roku 2015 v opatřeních, jejichž cílem je násilné omezení návratu žadatelů o azyl. V roce 2018 se policie uchýlila  k „pomůckám fyzického násilí“, jako jsou pouta, v 1 231 případech, zatímco v roce 2015 to bylo jen v 255 případech. Tyto násilná opatření měla údajně zahrnovat i sedativa.

Podle dublinských dohod, které stanovují principy udělování azylu a přidělování mezinárodní ochrany v EU, může členský stát EU poslat migranty zpět do země, kde poprvé vstoupili od bloku. Itálie si dlouhodobě stěžuje, že to pro ni vytváří velké břemeno, kdy musí díky své poloze přijímat více migrantů než jiné země.

Salvini požaduje po EU, aby přijala opatření, které by zajistili rovnoměrnější rozdělení migrantů. Takovým opatřením by mohl být tzv. Dublin IV, proti kterému však ostře vystupují země Visegrádu včetně ČR, které se obávají, že se jedná o jinou podobu jimi odmítaných migračních kvót.

The Guardian upozorňuje, že Salvini sice požaduje změnu, sám se však o ní příliš nezasazuje. Během posledních dvou let se nezúčastnil žádného z 22 jednání o této otázce.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci migrace EU (Evropská unie) Itálie Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy