Záchrana migrantů je válečný akt? Historik poukázal na zásadní spor o budoucnost Evropy

Po dvoudenním čekání na povolení k zakotvení v italské Lampeduse humanitární loď Sea-Watch 3 převážející čtyři desítky libyjských migrantů zachráněných z chatrného člunu ve Středozemním moři odmítla pokyny a uplynulou sobotu vplula do přístavu, připomíná historik Andrea Mammone z University of London. V komentáři pro server Washington Post dodává, že krátce poté byla zatčena kapitánka lodi, Němka Carola Racketeová, a dle svého právníka byla obviněna z "kladení odporu vojenskému plavidlu", za což jí hrozí 10 let za mřížemi.

Symbol rozdělené Evropy

Předseda humanitární organizace Sea-Watch Johannes Bayer okamžitě vydal stanovisko, že je na kapitánku hrdý, protože udělala správnou věc, držela se námořních zákonů a dostala lidi do bezpečí, poukazuje akademik. Doplňuje, že italský krajně pravicový a protimigrační vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini naopak označil jednání Racketové za "válečný akt".

Salviniho urážlivé stanovisko podle historika nesleduje pouze politické cíle, ale odráží rostoucí spor v Evropě o to, jak mají vlády reagovat na příliv migrantů podnikajících nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. "Nejde o první případ, kdy se osud migranty zachraňující lodě stal symbolem rozdělené Evropy," pokračuje Mammone. Připomíná, že před rokem nová italská vláda zahájila protimigrační kampaň, když odmítla přijmou jinou záchrannou loď směřující k italským břehům, Aquarius.

Právě tehdy Salvini vyhlásil svou politiku uzavřených přístavů, upozorňuje expert. Konstatuje, že žadatele o azyl z Aquaria tehdy přijalo Španělsko, zatímco migranty ze Sea-Watch 3 si rozebralo pět evropských zemí.

Situace ale není zdaleka vyřešená a případ prohloubil napětí mezi Itálií a dalšími členy EU, například Francií a Lucemburskem, stejně jako mezi Itálií, OSN a evropskými institucemi, uvádí Mammone. Odkazuje na prohlášení představitelů Německa a Vatikánu, že Salviniho tvrdá politika vůči migrantům v zásadě kriminalizuje ty, kteří zachraňují ve Středomoří životy.

Další organizace zachraňující migranty mezitím prohlásila, že je připravena porušit italská nařízení a riskovat vězení svých pracovníků kvůli záchraně životů lidí utíkajících před válkou, chudobou a nelidskými podmínkami v libyjských detenčních centrech, poukazuje akademik. Dodává, že v pondělí na to reagoval další italský vicepremiér Luigi di Maio z populistického Hnutí pěti hvězd návrhem, aby Itálie zabavovala veškeré humanitární lodě vzdorující zákonům, což by mohlo z italské protimigrační politiky učinit skutečný problém.

"Bránění migrantům přistát na evropském pobřeží nebo překročit hranice má zvláštní význam," pokračuje historik. Vysvětluje, že krajní pravice tímto způsobem zpochybňuje kompetence mezinárodních soudů, humanitární poselství šířené papežem Františkem, kosmopolitní rys mezinárodních organizací a multikulturní hodnoty ztělesňované progresivními a liberálními elitami.

Obětní beránek

K tomu se přidávají nacionalistické apely k zachování kulturně, etnicky a ideologicky homogenních komunit coby způsobu odmítnutí modernity, připomíná expert. Deklaruje, že zároveň jde o snahu odvést pozornost lidí od reálných problémů, které jsou například v Itálii závažné.  

Tato třetí největší ekonomika eurozóny se v poslední dekádě zmítá od recese k recesi, má enormní problém s nezaměstnaností, která v případě mladých dosahuje 30 % a má neuvěřitelně vysoké zadlužení, tudíž Evropská komise možná brzy zahájí s Itálií správní řízení kvůli vysokému schodku veřejných financí a porušování rozpočtové kázně, nastiňuje Mammone. Kritizuje, že italští politici jako Salvini si našli jiné skupiny, kterou za tyto problémy obviňují, především "evropské byrokraty" a migranty.

Hledání obětních beránků není v dějinách krajní pravice nic nového, připomíná historik. Konstatuje, že před druhou světovou válkou se terčem stala židovská komunita a v souvislosti s masovou migrační vlnou provázející dekolonizaci si krajně pravicoví politici zvolili nového nepřítele - přistěhovalce.  

"Musíme být jako národ šílení, doslova šílení, když umožňujeme každoroční příliv (migrantů)," cituje akademik slova bývalého konzervativního britského ministra zdravotnictví Enocha Powella z roku 1968. Dodává, že v 70. letech francouzská Národní fronta vedená Jean-Marie Le Penem zpopularizovala tezi, že při milionu nezaměstnaných Francouzů je milion přistěhovalců v zemi příliš a že Francie a její občané musí být na prvním místě.  

Dnes je tato rétorika populární nejen v Evropě a Le Penův protipřistěhovalceký slogan má aktuální ekvivalent v podobě Trumpova hesla "Amerika především" i Salviniho propagandě, poukazuje odborník. Tvrdí, že děsivé Powellovo poselství částečně ovlivnilo i brexitovou rétoriku.

Salvini je pouze jedním z mnoha evropských nacionalistických populistů, mezi něž patří například maďarský Viktor Orbán či rakouský Heinz-Christian Strache, kteří kvůli vlastnímu politickému prospěchu démonizují přistěhovalce, uvádí Mammone. Zdůrazňuje, že Salviniho označování migrantů zachráněných na moři za příčinu problémů je součástí sociálního a politického boje o podobu bohatých průmyslových zemí, který rozhodne o otevřenosti a míře solidárnosti budoucí společnosti. "U Italů by mu to nemělo projít," nabádá historik.      

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie migrace Matteo Salvini (Liga severu) uprchlíci Carola Racketeová

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy