Záchrana migrantů je válečný akt? Historik poukázal na zásadní spor o budoucnost Evropy

Po dvoudenním čekání na povolení k zakotvení v italské Lampeduse humanitární loď Sea-Watch 3 převážející čtyři desítky libyjských migrantů zachráněných z chatrného člunu ve Středozemním moři odmítla pokyny a uplynulou sobotu vplula do přístavu, připomíná historik Andrea Mammone z University of London. V komentáři pro server Washington Post dodává, že krátce poté byla zatčena kapitánka lodi, Němka Carola Racketeová, a dle svého právníka byla obviněna z "kladení odporu vojenskému plavidlu", za což jí hrozí 10 let za mřížemi.

Symbol rozdělené Evropy

Předseda humanitární organizace Sea-Watch Johannes Bayer okamžitě vydal stanovisko, že je na kapitánku hrdý, protože udělala správnou věc, držela se námořních zákonů a dostala lidi do bezpečí, poukazuje akademik. Doplňuje, že italský krajně pravicový a protimigrační vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini naopak označil jednání Racketové za "válečný akt".

Salviniho urážlivé stanovisko podle historika nesleduje pouze politické cíle, ale odráží rostoucí spor v Evropě o to, jak mají vlády reagovat na příliv migrantů podnikajících nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. "Nejde o první případ, kdy se osud migranty zachraňující lodě stal symbolem rozdělené Evropy," pokračuje Mammone. Připomíná, že před rokem nová italská vláda zahájila protimigrační kampaň, když odmítla přijmou jinou záchrannou loď směřující k italským břehům, Aquarius.

Právě tehdy Salvini vyhlásil svou politiku uzavřených přístavů, upozorňuje expert. Konstatuje, že žadatele o azyl z Aquaria tehdy přijalo Španělsko, zatímco migranty ze Sea-Watch 3 si rozebralo pět evropských zemí.

Situace ale není zdaleka vyřešená a případ prohloubil napětí mezi Itálií a dalšími členy EU, například Francií a Lucemburskem, stejně jako mezi Itálií, OSN a evropskými institucemi, uvádí Mammone. Odkazuje na prohlášení představitelů Německa a Vatikánu, že Salviniho tvrdá politika vůči migrantům v zásadě kriminalizuje ty, kteří zachraňují ve Středomoří životy.

Další organizace zachraňující migranty mezitím prohlásila, že je připravena porušit italská nařízení a riskovat vězení svých pracovníků kvůli záchraně životů lidí utíkajících před válkou, chudobou a nelidskými podmínkami v libyjských detenčních centrech, poukazuje akademik. Dodává, že v pondělí na to reagoval další italský vicepremiér Luigi di Maio z populistického Hnutí pěti hvězd návrhem, aby Itálie zabavovala veškeré humanitární lodě vzdorující zákonům, což by mohlo z italské protimigrační politiky učinit skutečný problém.

"Bránění migrantům přistát na evropském pobřeží nebo překročit hranice má zvláštní význam," pokračuje historik. Vysvětluje, že krajní pravice tímto způsobem zpochybňuje kompetence mezinárodních soudů, humanitární poselství šířené papežem Františkem, kosmopolitní rys mezinárodních organizací a multikulturní hodnoty ztělesňované progresivními a liberálními elitami.

Obětní beránek

K tomu se přidávají nacionalistické apely k zachování kulturně, etnicky a ideologicky homogenních komunit coby způsobu odmítnutí modernity, připomíná expert. Deklaruje, že zároveň jde o snahu odvést pozornost lidí od reálných problémů, které jsou například v Itálii závažné.  

Tato třetí největší ekonomika eurozóny se v poslední dekádě zmítá od recese k recesi, má enormní problém s nezaměstnaností, která v případě mladých dosahuje 30 % a má neuvěřitelně vysoké zadlužení, tudíž Evropská komise možná brzy zahájí s Itálií správní řízení kvůli vysokému schodku veřejných financí a porušování rozpočtové kázně, nastiňuje Mammone. Kritizuje, že italští politici jako Salvini si našli jiné skupiny, kterou za tyto problémy obviňují, především "evropské byrokraty" a migranty.

Hledání obětních beránků není v dějinách krajní pravice nic nového, připomíná historik. Konstatuje, že před druhou světovou válkou se terčem stala židovská komunita a v souvislosti s masovou migrační vlnou provázející dekolonizaci si krajně pravicoví politici zvolili nového nepřítele - přistěhovalce.  

"Musíme být jako národ šílení, doslova šílení, když umožňujeme každoroční příliv (migrantů)," cituje akademik slova bývalého konzervativního britského ministra zdravotnictví Enocha Powella z roku 1968. Dodává, že v 70. letech francouzská Národní fronta vedená Jean-Marie Le Penem zpopularizovala tezi, že při milionu nezaměstnaných Francouzů je milion přistěhovalců v zemi příliš a že Francie a její občané musí být na prvním místě.  

Dnes je tato rétorika populární nejen v Evropě a Le Penův protipřistěhovalceký slogan má aktuální ekvivalent v podobě Trumpova hesla "Amerika především" i Salviniho propagandě, poukazuje odborník. Tvrdí, že děsivé Powellovo poselství částečně ovlivnilo i brexitovou rétoriku.

Salvini je pouze jedním z mnoha evropských nacionalistických populistů, mezi něž patří například maďarský Viktor Orbán či rakouský Heinz-Christian Strache, kteří kvůli vlastnímu politickému prospěchu démonizují přistěhovalce, uvádí Mammone. Zdůrazňuje, že Salviniho označování migrantů zachráněných na moři za příčinu problémů je součástí sociálního a politického boje o podobu bohatých průmyslových zemí, který rozhodne o otevřenosti a míře solidárnosti budoucí společnosti. "U Italů by mu to nemělo projít," nabádá historik.      

Související

Více souvisejících

Itálie migrace Matteo Salvini (Liga severu) uprchlíci Carola Racketeová

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové naznačili, kdy a jak ustane povodňová hrozba

Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy