Po dvoudenním čekání na povolení k zakotvení v italské Lampeduse humanitární loď Sea-Watch 3 převážející čtyři desítky libyjských migrantů zachráněných z chatrného člunu ve Středozemním moři odmítla pokyny a uplynulou sobotu vplula do přístavu, připomíná historik Andrea Mammone z University of London. V komentáři pro server Washington Post dodává, že krátce poté byla zatčena kapitánka lodi, Němka Carola Racketeová, a dle svého právníka byla obviněna z "kladení odporu vojenskému plavidlu", za což jí hrozí 10 let za mřížemi.
Symbol rozdělené Evropy
Předseda humanitární organizace Sea-Watch Johannes Bayer okamžitě vydal stanovisko, že je na kapitánku hrdý, protože udělala správnou věc, držela se námořních zákonů a dostala lidi do bezpečí, poukazuje akademik. Doplňuje, že italský krajně pravicový a protimigrační vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini naopak označil jednání Racketové za "válečný akt".
Salviniho urážlivé stanovisko podle historika nesleduje pouze politické cíle, ale odráží rostoucí spor v Evropě o to, jak mají vlády reagovat na příliv migrantů podnikajících nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. "Nejde o první případ, kdy se osud migranty zachraňující lodě stal symbolem rozdělené Evropy," pokračuje Mammone. Připomíná, že před rokem nová italská vláda zahájila protimigrační kampaň, když odmítla přijmou jinou záchrannou loď směřující k italským břehům, Aquarius.
Právě tehdy Salvini vyhlásil svou politiku uzavřených přístavů, upozorňuje expert. Konstatuje, že žadatele o azyl z Aquaria tehdy přijalo Španělsko, zatímco migranty ze Sea-Watch 3 si rozebralo pět evropských zemí.
Situace ale není zdaleka vyřešená a případ prohloubil napětí mezi Itálií a dalšími členy EU, například Francií a Lucemburskem, stejně jako mezi Itálií, OSN a evropskými institucemi, uvádí Mammone. Odkazuje na prohlášení představitelů Německa a Vatikánu, že Salviniho tvrdá politika vůči migrantům v zásadě kriminalizuje ty, kteří zachraňují ve Středomoří životy.
Další organizace zachraňující migranty mezitím prohlásila, že je připravena porušit italská nařízení a riskovat vězení svých pracovníků kvůli záchraně životů lidí utíkajících před válkou, chudobou a nelidskými podmínkami v libyjských detenčních centrech, poukazuje akademik. Dodává, že v pondělí na to reagoval další italský vicepremiér Luigi di Maio z populistického Hnutí pěti hvězd návrhem, aby Itálie zabavovala veškeré humanitární lodě vzdorující zákonům, což by mohlo z italské protimigrační politiky učinit skutečný problém.
"Bránění migrantům přistát na evropském pobřeží nebo překročit hranice má zvláštní význam," pokračuje historik. Vysvětluje, že krajní pravice tímto způsobem zpochybňuje kompetence mezinárodních soudů, humanitární poselství šířené papežem Františkem, kosmopolitní rys mezinárodních organizací a multikulturní hodnoty ztělesňované progresivními a liberálními elitami.
Obětní beránek
K tomu se přidávají nacionalistické apely k zachování kulturně, etnicky a ideologicky homogenních komunit coby způsobu odmítnutí modernity, připomíná expert. Deklaruje, že zároveň jde o snahu odvést pozornost lidí od reálných problémů, které jsou například v Itálii závažné.
Tato třetí největší ekonomika eurozóny se v poslední dekádě zmítá od recese k recesi, má enormní problém s nezaměstnaností, která v případě mladých dosahuje 30 % a má neuvěřitelně vysoké zadlužení, tudíž Evropská komise možná brzy zahájí s Itálií správní řízení kvůli vysokému schodku veřejných financí a porušování rozpočtové kázně, nastiňuje Mammone. Kritizuje, že italští politici jako Salvini si našli jiné skupiny, kterou za tyto problémy obviňují, především "evropské byrokraty" a migranty.
Hledání obětních beránků není v dějinách krajní pravice nic nového, připomíná historik. Konstatuje, že před druhou světovou válkou se terčem stala židovská komunita a v souvislosti s masovou migrační vlnou provázející dekolonizaci si krajně pravicoví politici zvolili nového nepřítele - přistěhovalce.
"Musíme být jako národ šílení, doslova šílení, když umožňujeme každoroční příliv (migrantů)," cituje akademik slova bývalého konzervativního britského ministra zdravotnictví Enocha Powella z roku 1968. Dodává, že v 70. letech francouzská Národní fronta vedená Jean-Marie Le Penem zpopularizovala tezi, že při milionu nezaměstnaných Francouzů je milion přistěhovalců v zemi příliš a že Francie a její občané musí být na prvním místě.
Dnes je tato rétorika populární nejen v Evropě a Le Penův protipřistěhovalceký slogan má aktuální ekvivalent v podobě Trumpova hesla "Amerika především" i Salviniho propagandě, poukazuje odborník. Tvrdí, že děsivé Powellovo poselství částečně ovlivnilo i brexitovou rétoriku.
Salvini je pouze jedním z mnoha evropských nacionalistických populistů, mezi něž patří například maďarský Viktor Orbán či rakouský Heinz-Christian Strache, kteří kvůli vlastnímu politickému prospěchu démonizují přistěhovalce, uvádí Mammone. Zdůrazňuje, že Salviniho označování migrantů zachráněných na moři za příčinu problémů je součástí sociálního a politického boje o podobu bohatých průmyslových zemí, který rozhodne o otevřenosti a míře solidárnosti budoucí společnosti. "U Italů by mu to nemělo projít," nabádá historik.
Související
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
Itálie , migrace , Matteo Salvini (Liga severu) , uprchlíci , Carola Racketeová
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
před 1 hodinou
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 2 hodinami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 3 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 3 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 4 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 4 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 6 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 7 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 7 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 9 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.
Zdroj: David Holub