Zákaz kouření bude od 1. listopadu platit v rakouských restauračních zařízeních. Příslušný zákon dnes schválili rakouští poslanci, proti byli jen zákonodárci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Zákaz kouření měl původně platit už od loňského 1. května, ale nyní už neexistující koalice lidovců (ÖVP) a FPÖ loni v březnu v parlamentu prosadila zrušení příslušné části protikuřáckého zákona schváleného předchozí koalicí lidovců a sociálních demokratů (SPÖ).
Zákaz kouření se v Rakousku vrátil do hry kvůli rozpadu koaliční vlády lidovců a svobodných v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem. Vláda padla v důsledku květnového skandálu kolem videa, na němž si tehdejší šéf Svobodných a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache před rakouskými volbami v roce 2017 říká domnělé neteři ruského oligarchy o volební pomoc výměnou za přidělení státních zakázek. Rakousko má nyní přechodnou úřednickou vládu a na konci září zemi čekají předčasné volby.
Svobodní, kteří se pokládají za obhájce zájmů majitelů restaurací, si v pravicové koalici vymínili, že už schválený zákaz kouření v restauračních zařízeních koalice zase zruší. Zákaz tak nakonec ani nevstoupil v platnost. Nyní v parlamentu pro normu zvedli ruku poslanci všech ostatních stran včetně lidovců.
Návštěvníci rakouských restaurací, hospod či barů si nyní budou smět zapálit pouze na letních zahrádkách a v podobných prostorech. Dosud alpská republika platila za jeden z posledních rájů kuřáků v Evropské unii.
Rakouský zákaz se bude vztahovat i na elektronické cigarety či vodní dýmky. Kouřit se od listopadu nebude smět ve všech veřejných prostorech, kde se vyrábí, zpracovává, podává nebo konzumuje jídlo a pití. Platí to i pro hasičské bály, slavnostní stany, víceúčelové prostory či školní zařízení.
"Zdá se, že puritáni, farizejové a hlasatelé politické korektnosti dlouhý zápas vyhráli," konstatoval dnes poslanec FPÖ Peter Wurm. Kdo si bude v hospodě chtít i v budoucnu zapálit, musí podle něj 29. září ve volbách do Národní rady hlasovat pro jeho stranu.
Wir haben gerade das NichtraucherInnenschutz Gesetz beschlossen. Ein guter Tag für die Gesundheit der Österreicherinnen u. Österreicher!! (prw)
— Pamela Rendi-Wagner (@rendiwagner) 2. července 2019
"Dnes je den politické radosti," těšilo naopak šéfku SPÖ Pamelu Rendiovou-Wagnerovou. Za širokou podporu protikuřáckému zákonu poděkovala rakouská ministryně zdravotnictví Brigitte Zarflová.
Související
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
Rakousko , Kouření , Restaurace , Svobodná strana Rakouska (FPÖ) , cigarety
Aktuálně se děje
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
včera
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
včera
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
včera
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
7. června 2026 21:44
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
V arménských parlamentních volbách přesvědčivě vede vládnoucí strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana. Podle prvních odhadů výsledků zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností získalo premiérovo uskupení 56,7 procenta hlasů. Hlavní opoziční blok Silné Arménie vedený rusko-arménským oligarchou Samvelem Karapetjanem výrazně zaostal, když podle těchto prognóz obdržel pouhých 17,5 procenta hlasů. Oficiální předběžné výsledky plánuje Ústřední volební komise zveřejnit v pondělí.
Zdroj: Libor Novák