Evropský výbor pro mučení tepe Česko: Vězni potřebují více místa a lepší režim

Podmínky v českých věznicích a policejních celách se podle Evropského výboru proti mučení (CPT) zlepšují, úřad Rady Evropy ale České republice předal řadu doporučení. S vězni, zadrženými a pacienty psychiatrických a sociálních zařízení personál zachází v souhrnu dobře, problém delegace při loňské návštěvě Česka viděla v přeplnění některých institucí nebo v lékařské péči.

Výbor pravidelně kontroluje členské státy Rady Evropy z hlediska zacházení s nedobrovolně drženými osobami. Delegace v rámci devítidenní návštěvy ČR loni v říjnu hodnotila zařízení v Mírově, Českých Budějovicích, Praze, Všehrdech, Jihlavě nebo Vejprtech.

Výbor vyjádřil znepokojení nad každodenní režimem trestanců ve vazebních věznicích, například ve věznici se zvýšenou ostrahou v Mírově trestanci tráví v celách až 23 hodin denně. Problematické je také přeplnění některých zařízení a zlepšit se může lékařská péče, kterou stát vězňům poskytuje. Vězeňští lékaři se totiž starají i o ostrahu a další personál a nemusí mít tak dostatek času na péči o vězně.

Ve většině navštívených institucí se ze strany vězňů, zadržených či pacientů neobjevily téměř žádné stížnosti na špatné zacházení. Česká republika také dostatečně vychází vstříc zadrženým v policejních celách a poskytuje jim přístup k lékařské péči a právní pomoci, CPT nicméně doporučuje, aby se lékařské prohlídky neprováděly v přítomnosti policie, pokud si to ošetřující lékař přímo nevyžádá. Zadržení vznesli několik obvinění z neúměrného použití síly (například kopání nebo bití obuškem) a verbálních útoků, včetně těch s rasistickým nebo xenofobním podtextem.

Výbor také ocenil vstřícnou spolupráci ze strany státu, například po stížnosti na praxi v jedné z věznic, která agresivní a nebezpečné trestance umisťovala do polstrovaných cel zcela nahé. České úřady po návštěvě delegace od postupu upustily, vězňům poskytují jednorázový oděv, polštář a deku.

Stížnosti na přeplnění zařízení se kromě vězeňských cel týkají psychiatrické nemocnice v Jihlavě, kde je mnoho pacientů umístěno na desetilůžkových pokojích. Někteří pacienti také neměli každý den přístup na čerstvý vzduch, po návštěvě CPT však nemocnice dala na doporučení a pozměnila vnitřní regulace.

Co se týče jediného navštíveného zařízení sociální péče ve Vejprtech, CPT byla velmi znepokojená faktem, že někteří obyvatelé dostávali velké dávky sedativ a doporučuje situaci v domovech ohlídat. Kritizuje také způsob psychiatrické léčby, která je podle zprávy primárně založená na podávání léků, v zařízení by také měl být neustále přítomný alespoň jeden psycholog.

CPT také uvítala výrazné snížení případů chirurgické kastrace sexuálních delikventů, znovu ale ČR vybízí, aby podobné zákroky zrušila úplně.

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feriho vezli z vězení do nemocnice. Panovaly obavy z nákazy virem HIV

Exposlance Dominika Feriho, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, převezli na začátku listopadu z teplické věznice do vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci. Podle zdrojů deníku Blesk panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Více souvisejících

Věznice Rady Evropy (PACE) Česká republika

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy