Zpoplatnění ruské televize? Litva na to měla právo, konstatoval soud EU

Litevské úřady neporušily evropskou směrnici o audiovizuálních službách, když v roce 2016 s odkazem na národní bezpečnost rozhodly, že ruskojazyčná televize NTV Mir Lithuania může být dočasně šířená jen jako součást placeného balíčku televizních kanálů. V tiskové zprávě to dnes uvedl soud EU. Podmínky pro distribuci televizního kanálu ale podle soudu nesmějí přímo bránit jeho přenosu. NTV Mir Lithuania se zaměřuje na ruskojazyčnou menšinu v Litvě.

Litevská rada pro rozhlasové a televizní vysílání v květnu 2016 rozhodla, že televize NTV Mir Lithuania bude muset být po dobu 12 měsíců šířena jen v balíčku televizních kanálů za příplatek.

Důvodem byl program z 15. dubna 2016, který podle rady obsahoval informace podněcující k nesnášenlivosti a nenávisti na základě státní příslušnosti a vůči pobaltským zemím. Snažil se podle rady "zdůrazňovat rozdíly a polarizaci společnosti, zdůrazňovat napětí v regionu východní Evropy vyvolané západními zeměmi" a "negativně a sugestivně" ovlivňovat názory pobaltské ruskojazyčné menšiny.

Televizi provozuje společnost Baltic Media Alliance se sídlem ve Velké Británii. Firma rozhodnutí napadla u litevského soudu a argumentovala právě audiovizuální směrnicí. Litevské úřady krok udělaly v době, kdy se zvyšovalo napětí mezi státy EU a NATO a Ruskou federací kvůli dění na východě Ukrajiny a kdy se v Evropě i v USA stále častěji hovořilo o takzvaných hybridních hrozbách a dezinformační válce, kterou se Moskva snažila ovlivnit veřejné mínění v jiných zemích.

Unijní soud dnes uvedl, že Litva má zákon o informační společnosti - na jehož základě tamní vysílací rada rozhodovala. Jeho cílem je ochrana a bezpečnost litevského informačního prostoru a práva občanů na řádné informace. Zamezit má také šíření informací, které diskreditují litevský stát, podněcují k násilnému rozvracení jeho ústavního pořádku či k útokům na svrchovanost země, její celistvost a politickou nezávislost, ale i k válce, nenávisti, výsměchu, pohrdání či diskriminaci nebo násilí vůči skupině osob nebo členovi takové skupiny.

Rozhodnutí litevských úřadů o dočasné povinnosti za NTV Mir platit nebrání šíření televizního kanálu z jiné členské země unie, rozhodl unijní soud.

Související

Více souvisejících

Litva Soudní dvůr EU televize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy