Polovina západních Němců považuje islám za hrozbu, zjistila studie

Polovina Němců vnímá islám jako hrozbu, která neobohacuje zemi. Zjistil to průzkum Bertelsmannovi nadace (Bertelsmann Stiftung). Aiman Mazyek z Ústřední rady muslimů v Německu přesto sdělil stanici Deutsche Welle, že čekal horší výsledek.

Ve svém každoročním „Náboženském monitoru“ nadace zkoumá stupeň náboženské tolerance v zemi a postoj náboženských a nenáboženských skupin k demokracii. Podle výzkumu všechny tři v průzkumu definované skupiny považují demokracii za správné politické zřízení. Přízeň demokracii vyjadřovalo 93% křesťanů, 91% muslimů a 83% ateistů. Celkově se pro ní vyjádřilo 89% oslovených Němců.

87% oslovených Němců tvrdí, že je otevřeno ostatním náboženstvím a přibližně 70% si myslí, že jsou nábožensky tolerantní. Přesto sotva každý druhý Němec má za to, že náboženská tolerance obohacuje společnost.

Tento rozdíl lze vysvětlit převážně negativním vztahem Němců k islámu. Celkově 52% Němců jej vnímá spíše jako hrozbu než jako obohacení společnosti (38%). Ostatní náboženství, ať se jedná o křesťanství, buddhismus či hinduismus jsou naopak většinově vnímána jako obohacení společnosti.

Ačkoliv se ve východním Německu nachází méně muslimů, východní Němci vykazovali vůči nim větší podezřívavost. 57% respondentů z východního Německa si myslí, že je islám hrozba, zatímco v západním Německu si to myslí 50% respondentů.

Výraznější rozdíl je v náhledu obyvatel dvou částí Německa na to, zda islám představuje obohacení pro zemi. Zatímco v západním Německu si to myslí 38% respondentů, ve východním jen 29%.

Podle expertky Bertelsmannovi nadace na náboženství, Yasemin El-Menouarové, jsou Němci vůči islámu méně tolerantní, protože jej v zásadě vůbec nepovažují za náboženství, ale za politickou ideologii, na kterou zásady náboženské tolerance neplatí.

El-Menouarová nicméně zdůrazňuje, že rozšířený islámský skepticismus není nevyhnutelně totožný s islamofobií. Ti, kdo jsou skeptičtí k islámu, nebývají zároveň skeptičtí k demokracii a nechtějí muslimy ze země vyhnat či zabránit jejich přistěhovalectví.

Naopak ti, kteří vykazují silně protimuslimské názory, mají i méně příznivý pohled na demokracii. 68% Němců s protimuslimskými názory si myslí, že demokracie je dobrá forma vlády, což je o 20% než je to celkově v německé populaci.

Podíl lidí s protimuslimskými názory se nicméně dle studie snížil. Zatímco v roce 2017 tyto názory zastávalo 20% respondentů, v roce 2019 je to už 13% respondentů.

Podle studie též údaje ukazují, že kontakt s muslimy vede k menšímu vnímání islámu jako hrozby. 46% těch, kteří jsou v kontaktu s jinými náboženstvími, jej dokonce vnímají jako obohacení pro německou společnost. Naopak 64% těch, kteří jsou v minimálním kontaktu s jinými náboženstvími, jej jednoznačně identifikují jako hrozbu.

Aiman Mazyek z Ústřední rady muslimů v Německu řekl stanici Deutsche Welle, že za velký problém považuje „propagandu pravicových extremistů a populistů,“ která vykresluje islám jako nikoliv náboženství, ale politickou ideologii. Nicméně, Mazyek přiznává, že vzhledem k rozšířenosti této propagandy v politice a médiích očekával „horší výsledek“. Podle něho je pozitivní, že „50% (Němců) nevidí islám negativně.“

V Německu žije asi 5 milionů muslimů, z toho 1,5 milionu v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsko. Negativní postoje Němců vůči muslimům se zvýšily poté, co německá kancléřka Angela Merkelová v roce 2015 otevřela hranice pro uprchlíky převážně z Blízkého východu, ale i Severní Afriky, kteří jsou často muslimského vyznání.

Související

Více souvisejících

Muslimové Německo islám Náboženství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy