Ve Španělsku krachla jednání o koalici. Země míří k předčasným volbám

Šéf španělských socialistů a úřadující premiér Pedro Sánchez dnes ohlásil neúspěšný konec rozhovorů se stranou Unidas Podemos, s níž byl jako s jedinou ochoten vytvořit vládní koalici. Podle agentury Reuters se tím zvýšila pravděpodobnost, že Španělé budou muset jít na podzim opět k předčasným volbám. O důvěru bude Sánchez žádat parlament za týden. Podemos ovšem informaci o krachu jednání nepotvrdila.

Opakované hlasování by bylo již čtvrtým v posledních čtyřech letech, což by bylo pro mladou španělskou demokracii bezprecedentní. Již nyní podle Reuters mnozí pozorovatelé místní politické scény vyjadřují názor, že současný španělský politický systém je nefunkční a není schopen řešit palčivé problémy, jako je napjatý státní rozpočet či katalánský separatismus.

Tři měsíce poté, co socialisté zvítězili v dubnových parlamentních volbách, Sánchez uvedl, že jednání s levicovou stranou Unidas Podemos skončilo. Jejího předsedu Pabla Iglesiase obvinil, že k rozhovorům nepřistupoval v dobré víře. "Pan Iglesias jednostranným přerušením rozhovorů zavřel dveře před jakýmkoli jednáním," řekl Sánchez rádiu SER s tím, že programové neshody obou stran byly beztak příliš velké na to, aby umožnily vládní koalici vzniknout.

Sánchez se zdráhal přibrat Iglesiovu formaci do plnohodnotné koalice a nabízel jí pouze nominaci technokratických ministrů. Iglesias již minulý týden označil návrh za "idiotský".

Jeden z hlavních představitelů Unidas Podemos Pablo Echenique ale odmítl potvrdit, že rozhovory jsou skutečně mrtvé. Naopak řekl, že je přesvědčen, že Sánchez nakonec změní názor a s koaliční spoluprací bude souhlasit. "Jsme překvapeni, že premiér řekl, že jednání zkrachovalo. Za naši stranu tomu tak není," řekl televizi laSexta.

Španělští poslanci začnou jednat o důvěře Sánchezovi 22. července v poledne. První hlasování, v němž je pro důvěru potřeba absolutní většina hlasů, se uskuteční následující den. Pokud Sánchez důvěru napoprvé nezíská, což je pod dnešku pravděpodobné, uskuteční se 25. července druhé kolo hlasování, v němž stačí většina prostá.

Španělsko po nastolení demokratického zřízení před 42 lety nemá zkušenosti s koaličním vládnutím. V bipartijním politickém systému bylo obvyklé, že vítěz voleb bral vše. Systém se však začal drolit s příchodem světové hospodářské krize před deseti lety a neschopnost stran učinit kompromis po volbách způsobila, že Španělé v červnu 2016 a dubnu 2019 museli jít k urnám předčasně. Poslední parlamentní volby v řádném termínu se v zemi konaly v roce 2015.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy