Přijdou neposlušné země EU o peníze? Finský premiér vyhrožuje

Dobře vyvážený a funkční mechanismus by měl po roce 2020 provázat přístup zemí EU k penězům z evropského rozpočtu, míní finský premiér Antti Rinne. V projevu před europarlamentem, v němž přiblížil priority nyní začínajícího půlročního předsednictví své země v EU, finský sociálně demokratický politik uvedl, že jeho země chce s dalšími státy unie pokračovat v diskusi o této věci a slíbil, že Helsinky budou při hledání řešení "pozitivní a konstruktivní".

O možnosti úžeji propojit přístup k unijním fondům s kvalitou právního státu v přijímajících zemích začala Evropská komise hovořit loni v souvislosti s přípravou nového víceletého finančního rámce EU pro roky 2021 až 2027. Plán letos v lednu podpořil Evropský parlament, diskuse mezi členskými státy je složitější.

V unii totiž nyní právě v souvislosti s vládou práva čelí problémům Polsko kvůli své reformě soudního systému a také Maďarsko. Situaci v obou zemích nyní už řadu měsíců řeší ministři členských států EU, ovšem zatím bez nějakého výsledku.

Finské předsednictví podle šéfa vlády Rinneho chce pokračující dialog zhodnotit "s cílem najít strukturovanější a více na výsledek orientovaný další směr".

"Respekt k vládě práva není jen otázkou ochrany práv našich občanů. Souvisí také s dobrým fungováním a věrohodností Evropské unie," upozornil dnes v europarlamentu finský premiér Rinne.

Za klíčovou prioritu finského předsednictví označil kroky směřující k ochraně klimatu s tím, že EU by měla vést svět a zavázat se být k roku 2050 klimaticky neutrální. "Naším cílem je dosáhnout dohody na hlavních prvcích plánu do konce roku 2019," oznámil Rinne.

Finsko unii vede už potřetí, nyní ovšem v době, kdy se po květnových eurovolbách změnilo složení Evropského parlamentu a na podzim by měla začít pracovat nová Evropská komise. Její šéfka Ursula von der Leyenová, kterou europarlament do funkce těsnou většinou potvrdil v úterý, chce už v prvních stech dnech své práce předložit legislativu, která by měla zaručovat klimatickou neutralitu EU k roku 2050.

Související

Více souvisejících

Antti Rinne EU (Evropská unie) evropský parlament Finsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy