Španělsko je tři měsíce po volbách v politické krizi. Padne premiér Sánchez?

Necelé tři měsíce po parlamentních volbách začali dnes španělští poslanci jednat o důvěře novému předsedovi vlády, na něhož král Felipe VI. navrhl šéfa vítězných socialistů a úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze. Ten chce přesvědčit poslance programem, který zahrnuje boj proti sociální nerovnosti, více práv pro ženy, ochranu klimatu či zlepšení ekonomiky. Podle místních médií Sánchez při úterním hlasování důvěru nezíská, mohl by ji ale dostat ve druhém kole ve čtvrtek.

"Chci se ucházet o vaši důvěru, apeluji na vaši zodpovědnost," zahájil v schůzi parlamentu sedmačtyřicetiletý Sánchez, jehož stana má ve 350členném Kongresu poslanců 123 křesel. "Španělé se ve volbách vyslovili pro pokrokovou vládu a pro zodpovědnou opozici," pokračoval. Jako první z programu uvedl návrh změny ústavy, která by zamezila patové situaci z minulých let, kdy žádná ze stran nezískala většinu v parlamentu.

Sánchez se snaží přesvědčit zejména druhou nejsilnější levicovou stranu Unidas Podemos, která má se svými partnery 42 mandátů. Jednou z překážek dohody byl do pátku její radikální levicový šéf Pablo Iglesias, který se účasti ve vládě vzdal pod podmínkou, že strana bude mít ve vládě počet ministrů odpovídající výsledkům voleb. Ani po víkendových jednání se ale tyto dvě strany zatím neshodly. Dnes vedení Unidas Podemos kritizovalo socialisty, že jim za 48 hodin nenabídli nic, na co by mohli přistoupit.

Pro důvěru v prvním kole potřebuje Sánchez absolutní většinu, tedy 176 hlasů. Pravicoví lidovci, středopraví Ciudadanos a radikálně pravicová strana Vox, kteří ho odmítají podpořit, mají dohromady 147 mandátů. Ve druhém kole stačí většina prostá, tu by měl Sánchez získat, podpoří-li ho Unidas Podemos. Podpořit ho už totiž slíbila větší část katalánských separatistů (ERC) a baskičtí nacionalisté, nejspíš se zdrží hlasování.

Pokud Sánchez ani ve druhém kole důvěru nezíská, může ho král navrhnout na premiéra znovu, nebo může nominovat jiného politika. Pokud ale žádný z kandidátů důvěru poslanců nezíská do 23. září, budou nové volby. Podle místních médií by se uskutečnily 10. listopadu.

Opakované volby se ve Španělsku konaly už v roce 2016, kdy Sánchez nezískal důvěru poslanců. Král ho tehdy navrhl, ač volby vyhráli lidovci. Jejich tehdejší lídr Mariano Rajoy totiž nabídku odmítl kvůli nedostatečné podpoře mezi ostatními strami. Po opakovaných volbách, které opět vyhráli lidovci, se Rajoy o důvěru už ucházel. Napoprvé (ani ve druhém kole) ji ale nezískal. Král ho navrhl znovu a Rajoy důvěru dostal ve druhém kole díky tomu, že se část socialistů zdržela hlasování.

Premiérem se Sánchez stal loni v červnu díky tomu, že poslanci vyslovili nedůvěru Rajoyově vládě. Letošní volby byly předčasné, Sánchez k nim přistoupil poté, co v parlamentu neprošel vládní návrh rozpočtu. Odmítli ho Ciudadanos, lidovci či katalánští separatisté, kteří Sáncheze potrestali za přerušení jednání s katalánskou separatistickou vládou. Ta chce referendum o nezávislosti, socialisté nabízí jen širší autonomii.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.
Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

Více souvisejících

Pedro Sánchez Španělsko Podemos (Můžeme - španělská levicová strana)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy