Necelé tři měsíce po parlamentních volbách začali dnes španělští poslanci jednat o důvěře novému předsedovi vlády, na něhož král Felipe VI. navrhl šéfa vítězných socialistů a úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze. Ten chce přesvědčit poslance programem, který zahrnuje boj proti sociální nerovnosti, více práv pro ženy, ochranu klimatu či zlepšení ekonomiky. Podle místních médií Sánchez při úterním hlasování důvěru nezíská, mohl by ji ale dostat ve druhém kole ve čtvrtek.
"Chci se ucházet o vaši důvěru, apeluji na vaši zodpovědnost," zahájil v schůzi parlamentu sedmačtyřicetiletý Sánchez, jehož stana má ve 350členném Kongresu poslanců 123 křesel. "Španělé se ve volbách vyslovili pro pokrokovou vládu a pro zodpovědnou opozici," pokračoval. Jako první z programu uvedl návrh změny ústavy, která by zamezila patové situaci z minulých let, kdy žádná ze stran nezískala většinu v parlamentu.
Sánchez se snaží přesvědčit zejména druhou nejsilnější levicovou stranu Unidas Podemos, která má se svými partnery 42 mandátů. Jednou z překážek dohody byl do pátku její radikální levicový šéf Pablo Iglesias, který se účasti ve vládě vzdal pod podmínkou, že strana bude mít ve vládě počet ministrů odpovídající výsledkům voleb. Ani po víkendových jednání se ale tyto dvě strany zatím neshodly. Dnes vedení Unidas Podemos kritizovalo socialisty, že jim za 48 hodin nenabídli nic, na co by mohli přistoupit.
Pro důvěru v prvním kole potřebuje Sánchez absolutní většinu, tedy 176 hlasů. Pravicoví lidovci, středopraví Ciudadanos a radikálně pravicová strana Vox, kteří ho odmítají podpořit, mají dohromady 147 mandátů. Ve druhém kole stačí většina prostá, tu by měl Sánchez získat, podpoří-li ho Unidas Podemos. Podpořit ho už totiž slíbila větší část katalánských separatistů (ERC) a baskičtí nacionalisté, nejspíš se zdrží hlasování.
Pokud Sánchez ani ve druhém kole důvěru nezíská, může ho král navrhnout na premiéra znovu, nebo může nominovat jiného politika. Pokud ale žádný z kandidátů důvěru poslanců nezíská do 23. září, budou nové volby. Podle místních médií by se uskutečnily 10. listopadu.
Opakované volby se ve Španělsku konaly už v roce 2016, kdy Sánchez nezískal důvěru poslanců. Král ho tehdy navrhl, ač volby vyhráli lidovci. Jejich tehdejší lídr Mariano Rajoy totiž nabídku odmítl kvůli nedostatečné podpoře mezi ostatními strami. Po opakovaných volbách, které opět vyhráli lidovci, se Rajoy o důvěru už ucházel. Napoprvé (ani ve druhém kole) ji ale nezískal. Král ho navrhl znovu a Rajoy důvěru dostal ve druhém kole díky tomu, že se část socialistů zdržela hlasování.
Premiérem se Sánchez stal loni v červnu díky tomu, že poslanci vyslovili nedůvěru Rajoyově vládě. Letošní volby byly předčasné, Sánchez k nim přistoupil poté, co v parlamentu neprošel vládní návrh rozpočtu. Odmítli ho Ciudadanos, lidovci či katalánští separatisté, kteří Sáncheze potrestali za přerušení jednání s katalánskou separatistickou vládou. Ta chce referendum o nezávislosti, socialisté nabízí jen širší autonomii.
Související
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most
Pedro Sánchez , Španělsko , Podemos (Můžeme - španělská levicová strana)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková