Kuciaka zavraždil bývalý voják Marček? Původně byl za střelce považován jiný muž

Vrahem slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové byl patrně jeden z obviněných Miroslav Marček, který se k činu během vyšetřování přiznal a jehož kriminalisté původně označovali jen za řidiče.

Vyplývá to z dnešního prohlášení dvou elitních prokurátorů, kteří dohlížejí na vyšetřování loňské dvojnásobné vraždy. Vyšetřovatelé původně za střelce považovali jiného obviněného, Tomáše Szabóa. Prokurátor na tiskové konferenci také řekl, že při vyšetřování případu byly získány poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.

"Důkazy nás opravňují k závěru, že střelcem-vrahem byl Miroslav M.," řekl jeden z dvojice prokurátorů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dodal ovšem, že ohledně průběhu vraždy ještě přetrvávají jisté pochybnosti. Vražednou upravenou zbraň policie nenašla, zajistila ale její původní hlaveň.

V případu vraždy Kuciaka a Kušnírové policie již dříve obvinila pět osob. Mezi nimi je i kontroverzní podnikatel Marian Kočner, který si podle vyšetřovatelů vraždu Kuciaka objednal. Podle prokuratury zatím nejsou důkazy pro obvinění dalších osob. Vyšetřování případu vraždy, která loni vyústila v mohutné protivládní demonstrace a k demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica, prokuratura očekává letos na podzim. Následně by měla být podána obžaloba.

Slovenská média již letos v dubnu informovala, že k vraždě Kuciaka a Kušnírové se přiznal bývalý voják a Szabóův bratranec Marček. Policie následně provedla také rekonstrukci vraždy, která se stala v domě dvojice ve vesnici Veľká Mača nedaleko Trnavy.

Prokurátoři bez bližších informací také uvedli, že byly zjištěny poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů na různých úrovních. Informace patrně pocházejí z komunikace, kterou Kočner prostřednictvím mobilní aplikace Threema vedl s Alenou Zsuzsovou, rovněž stíhanou mimo jiné za vraždu Kuciaka. Tyto informace podle médií také odhalily Kočnerovy kontakty na předáky vládních stran, kteří ale spojení s Kočnerem popřeli.

Někteří z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové jsou obviněni také v případech dalších dvou vražd, a to podnikatele Petera Molnára a dále bývalého primátora jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka. Čtyři z pěti obviněných z Kuciakovy vraždy čelí také obvinění z přípravy vražd bývalého ministra vnitra a spravedlnosti a nynějšího advokáta Daniela Lipšice a prokurátorů Petera Šufliarského a Maroše Žilinky.

"Jde o nejméně čtyři dokonané vraždy a přípravy nejméně dalších tří vražd. Jde o případ, který je v dějinách slovenské kriminalistiky výjimečný. Jen shodou náhod nedošlo (k připravovaným vraždám)," uvedl prokurátor speciální prokuratury, který stejně jako jeho kolega také nedal svolení ke snímání své tváře na tiskové konferenci. Prokurátoři speciální prokuratury na Slovensku se zabývají nejzávažnějšími kriminálními případy.

Prokurátoři také obhajovali postup policie, která loni odebrala české investigativní novinářce Pavle Holcové mobilní telefon v rámci vyšetřování Kuciakovy vraždy. "Postup orgánů činných v trestním řízení byl plně legitimní a v souladu s právními předpisy. To potvrdil (slovenský) ústavní soud, který odmítl ústavní stížnost (Holcové) jako zjevně neopodstatněnou," řekl prokurátor. Po kritice postupu kriminalistů vůči Holcové jí byl telefon podle prokuratury vrácen, aniž s ním bylo manipulováno.

Kuciak psal také o Kočnerových aktivitách. S Holcovou zase spolupracoval na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku. "Italská stopa" v případu Kuciakovy vraždy se podle dřívějšího sdělení prokuratury nepotvrdila.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Tomáš Szabó (kauza Kuciak) Miroslav Marček Slovensko Ján Kuciak

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy