Nový globální problém na obzoru. Z Washingtonu zní apel k akci

NÁZOR -Krajně pravicoví extremisté jsou globální problém, hlásá titulek editorialu serveru Washington Post. Vlivný deník v něm píše, že přesto se dá těžko očekávat, že by se mu postavil americký prezident Donald Trump, který naopak sám šíří konspirační teorie na sociálních sítích.

Intrikánská mašinerie

Švédsko představuje vše, čeho se bílí nacionalisté štítí, konstatuje renomovaný server. Připomíná, že jde o bohatou liberální demokracii, která se otevřela přílivu migrantů, které integrovala do "folkhemmet", domova lidu, kde jsou občané rodina.

Washington Post pak odkazuje na názor jiného amerického deníku, New York Times, že právě z tohoto důvodu krajní pravice tolik usiluje o podporu populistické vlny v uvedené zemi. Chce zde vrátit čas a vyhnat cizince, soudí editorial.

Situace ukazuje intrikánskou mašinerii, která šíří dezinformace a xenofobní propagandu mezi švédským obyvatelstvem, deklaruje prestižní server. Dodává, že to pomohlo tamní politické straně s neonacistickými kořeny získat bezprecedentní vliv a svou roli v tom sehrálo také Rusko.

"Nazývejte to ironií, nazývejte to pokrytectvím, ale aktivisté tak ostentativně oddaní vyzdvihování své země na první místo víc než nadšeně přijímají peníze z Moskvy," píše washingtonský server. Podotýká, že krom finanční pomoci slouží k propagaci rasistického narativu a špinění ostatních politiků také ruská média jako RT a Sputnik.  

Toto soukolí je však mnohem komplikovanější a jeho dosah překračuje hranice Švédska, zdůrazňuje americký deník. Připomíná, že také v USA existují lidé, kteří dychtí po šíření etnicko-nacionalistických dogmat a obracejí se podobně orientované skupiny kvůli radám, jak radikalizovat ostatní skrze internetové memy či automatizované účty na sociálních sítích, které uměle zveličují jisté názory.

Globální problém, globální odpověď

Daný skupinám díky tomu roste sledovanost, vysvětluje Washington Post. Uvádí, že k tomuto dochází ve Švédsku, Itálii, Německu i jiných zemích, jelikož vlivní aktivisté v jednom státě jsou připraveni pomoci svým souputníkům v jiném, kdykoliv se blíží volby.

Vznikly tak krajně pravicové think tanky, pořádají se krajně pravicové konference a experti hovoří o nacionalistickém internacionalismu, nastiňuje editorial. Poukazuje, že dlouhé roky se krajní pravici díky její fragmentované povaze nedařilo získat celosvětový vliv, ale s nástupem internetu kdysi izolované subkultury zjistily, jak si k sobě nalézt cestu a jak si vzájemně pomáhat.

"Škodlivá není jenom (jejich) ideologie. Jde o taktiku," pokračuje vlivný server. Podotýká, že konglomerát krajně pravicových extremistů šíří otevřené lži, například v podobě tzv. fake news, a nebezpečně odvádí pozornost pomocí trollů a botů na sociálních sítích vybavených lidskou tváří a patřičným algoritmem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V rámci této taktiky také dochází k vyhrožování smrtí a šikanou každého, kdo si dovolí v diskuzi projevit nesouhlas, konstatuje Washington Post. Vysvětluje, že cílem je potlačit veškerý odpor a oslabit demokracii jako takovou.

Globální problém si žádá globální odpověď, naznačuje prestižní deník. Domnívá se, že zapojit se musí technologické firmy, akademici, občanské organizace a především vlády, přičemž musejí spolupracovat se stejným odhodláním jako jejich protivník.

"Jisté analogie existují v boji proti Islámskému státu," píše americký server. Dodává však, že širší strategie musí vycházet z nových výzkumů této hrozby a úspěch bude záviset na vedení, kterého se ale sotva ujme současný americký prezident, který raději na svém twitterovém účtu sdílí konspirační teorie.         

Související

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán vyzval střední Evropu k ochraně křesťanských kořenů. Napadl LGBT i ateisty

Středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexuálními rodinami, přistěhovalectvím a ateismem, prohlásil dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Ve vystoupení při odhalení památníku, připomínajícího následky Trianonské smlouvy, uzavřené po první světové válce, země regionu vyzval, aby posílily své spojenectví.
Demonstrace studentů na Národní 17. listopadu 1989

Kdo ohrožuje demokracii? Ne komunisté, ale krajní pravice, varuje americká novinářka

Je naše těžce vydobytá svoboda a demokracie v ohrožení? V předvečer 30. výročí Sametové revoluce demonstrovalo tři sta tisíc lidí proti současné vládě Andreje Babiše tolerované komunisty. Přestavují ale Babiš a KSČM reálné nebezpečí? Americká novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová v rozhovoru pro iROZHLAS.CZ varovala před novou ideologií, a to vypjatým nacionalismem.

Více souvisejících

nacionalismus extremismus fake news populismus Švédsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy