NÁZOR -Krajně pravicoví extremisté jsou globální problém, hlásá titulek editorialu serveru Washington Post. Vlivný deník v něm píše, že přesto se dá těžko očekávat, že by se mu postavil americký prezident Donald Trump, který naopak sám šíří konspirační teorie na sociálních sítích.
Intrikánská mašinerie
Švédsko představuje vše, čeho se bílí nacionalisté štítí, konstatuje renomovaný server. Připomíná, že jde o bohatou liberální demokracii, která se otevřela přílivu migrantů, které integrovala do "folkhemmet", domova lidu, kde jsou občané rodina.
Washington Post pak odkazuje na názor jiného amerického deníku, New York Times, že právě z tohoto důvodu krajní pravice tolik usiluje o podporu populistické vlny v uvedené zemi. Chce zde vrátit čas a vyhnat cizince, soudí editorial.
Situace ukazuje intrikánskou mašinerii, která šíří dezinformace a xenofobní propagandu mezi švédským obyvatelstvem, deklaruje prestižní server. Dodává, že to pomohlo tamní politické straně s neonacistickými kořeny získat bezprecedentní vliv a svou roli v tom sehrálo také Rusko.
"Nazývejte to ironií, nazývejte to pokrytectvím, ale aktivisté tak ostentativně oddaní vyzdvihování své země na první místo víc než nadšeně přijímají peníze z Moskvy," píše washingtonský server. Podotýká, že krom finanční pomoci slouží k propagaci rasistického narativu a špinění ostatních politiků také ruská média jako RT a Sputnik.
Toto soukolí je však mnohem komplikovanější a jeho dosah překračuje hranice Švédska, zdůrazňuje americký deník. Připomíná, že také v USA existují lidé, kteří dychtí po šíření etnicko-nacionalistických dogmat a obracejí se podobně orientované skupiny kvůli radám, jak radikalizovat ostatní skrze internetové memy či automatizované účty na sociálních sítích, které uměle zveličují jisté názory.
Globální problém, globální odpověď
Daný skupinám díky tomu roste sledovanost, vysvětluje Washington Post. Uvádí, že k tomuto dochází ve Švédsku, Itálii, Německu i jiných zemích, jelikož vlivní aktivisté v jednom státě jsou připraveni pomoci svým souputníkům v jiném, kdykoliv se blíží volby.
Vznikly tak krajně pravicové think tanky, pořádají se krajně pravicové konference a experti hovoří o nacionalistickém internacionalismu, nastiňuje editorial. Poukazuje, že dlouhé roky se krajní pravici díky její fragmentované povaze nedařilo získat celosvětový vliv, ale s nástupem internetu kdysi izolované subkultury zjistily, jak si k sobě nalézt cestu a jak si vzájemně pomáhat.
"Škodlivá není jenom (jejich) ideologie. Jde o taktiku," pokračuje vlivný server. Podotýká, že konglomerát krajně pravicových extremistů šíří otevřené lži, například v podobě tzv. fake news, a nebezpečně odvádí pozornost pomocí trollů a botů na sociálních sítích vybavených lidskou tváří a patřičným algoritmem.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.V rámci této taktiky také dochází k vyhrožování smrtí a šikanou každého, kdo si dovolí v diskuzi projevit nesouhlas, konstatuje Washington Post. Vysvětluje, že cílem je potlačit veškerý odpor a oslabit demokracii jako takovou.
Globální problém si žádá globální odpověď, naznačuje prestižní deník. Domnívá se, že zapojit se musí technologické firmy, akademici, občanské organizace a především vlády, přičemž musejí spolupracovat se stejným odhodláním jako jejich protivník.
"Jisté analogie existují v boji proti Islámskému státu," píše americký server. Dodává však, že širší strategie musí vycházet z nových výzkumů této hrozby a úspěch bude záviset na vedení, kterého se ale sotva ujme současný americký prezident, který raději na svém twitterovém účtu sdílí konspirační teorie.
Související
Orbán vyzval střední Evropu k ochraně křesťanských kořenů. Napadl LGBT i ateisty
Kdo ohrožuje demokracii? Ne komunisté, ale krajní pravice, varuje americká novinářka
nacionalismus , extremismus , fake news , populismus , Švédsko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek