Nový globální problém na obzoru. Z Washingtonu zní apel k akci

NÁZOR -Krajně pravicoví extremisté jsou globální problém, hlásá titulek editorialu serveru Washington Post. Vlivný deník v něm píše, že přesto se dá těžko očekávat, že by se mu postavil americký prezident Donald Trump, který naopak sám šíří konspirační teorie na sociálních sítích.

Intrikánská mašinerie

Švédsko představuje vše, čeho se bílí nacionalisté štítí, konstatuje renomovaný server. Připomíná, že jde o bohatou liberální demokracii, která se otevřela přílivu migrantů, které integrovala do "folkhemmet", domova lidu, kde jsou občané rodina.

Washington Post pak odkazuje na názor jiného amerického deníku, New York Times, že právě z tohoto důvodu krajní pravice tolik usiluje o podporu populistické vlny v uvedené zemi. Chce zde vrátit čas a vyhnat cizince, soudí editorial.

Situace ukazuje intrikánskou mašinerii, která šíří dezinformace a xenofobní propagandu mezi švédským obyvatelstvem, deklaruje prestižní server. Dodává, že to pomohlo tamní politické straně s neonacistickými kořeny získat bezprecedentní vliv a svou roli v tom sehrálo také Rusko.

"Nazývejte to ironií, nazývejte to pokrytectvím, ale aktivisté tak ostentativně oddaní vyzdvihování své země na první místo víc než nadšeně přijímají peníze z Moskvy," píše washingtonský server. Podotýká, že krom finanční pomoci slouží k propagaci rasistického narativu a špinění ostatních politiků také ruská média jako RT a Sputnik.  

Toto soukolí je však mnohem komplikovanější a jeho dosah překračuje hranice Švédska, zdůrazňuje americký deník. Připomíná, že také v USA existují lidé, kteří dychtí po šíření etnicko-nacionalistických dogmat a obracejí se podobně orientované skupiny kvůli radám, jak radikalizovat ostatní skrze internetové memy či automatizované účty na sociálních sítích, které uměle zveličují jisté názory.

Globální problém, globální odpověď

Daný skupinám díky tomu roste sledovanost, vysvětluje Washington Post. Uvádí, že k tomuto dochází ve Švédsku, Itálii, Německu i jiných zemích, jelikož vlivní aktivisté v jednom státě jsou připraveni pomoci svým souputníkům v jiném, kdykoliv se blíží volby.

Vznikly tak krajně pravicové think tanky, pořádají se krajně pravicové konference a experti hovoří o nacionalistickém internacionalismu, nastiňuje editorial. Poukazuje, že dlouhé roky se krajní pravici díky její fragmentované povaze nedařilo získat celosvětový vliv, ale s nástupem internetu kdysi izolované subkultury zjistily, jak si k sobě nalézt cestu a jak si vzájemně pomáhat.

"Škodlivá není jenom (jejich) ideologie. Jde o taktiku," pokračuje vlivný server. Podotýká, že konglomerát krajně pravicových extremistů šíří otevřené lži, například v podobě tzv. fake news, a nebezpečně odvádí pozornost pomocí trollů a botů na sociálních sítích vybavených lidskou tváří a patřičným algoritmem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V rámci této taktiky také dochází k vyhrožování smrtí a šikanou každého, kdo si dovolí v diskuzi projevit nesouhlas, konstatuje Washington Post. Vysvětluje, že cílem je potlačit veškerý odpor a oslabit demokracii jako takovou.

Globální problém si žádá globální odpověď, naznačuje prestižní deník. Domnívá se, že zapojit se musí technologické firmy, akademici, občanské organizace a především vlády, přičemž musejí spolupracovat se stejným odhodláním jako jejich protivník.

"Jisté analogie existují v boji proti Islámskému státu," píše americký server. Dodává však, že širší strategie musí vycházet z nových výzkumů této hrozby a úspěch bude záviset na vedení, kterého se ale sotva ujme současný americký prezident, který raději na svém twitterovém účtu sdílí konspirační teorie.         

Související

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán vyzval střední Evropu k ochraně křesťanských kořenů. Napadl LGBT i ateisty

Středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexuálními rodinami, přistěhovalectvím a ateismem, prohlásil dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Ve vystoupení při odhalení památníku, připomínajícího následky Trianonské smlouvy, uzavřené po první světové válce, země regionu vyzval, aby posílily své spojenectví.
Demonstrace studentů na Národní 17. listopadu 1989

Kdo ohrožuje demokracii? Ne komunisté, ale krajní pravice, varuje americká novinářka

Je naše těžce vydobytá svoboda a demokracie v ohrožení? V předvečer 30. výročí Sametové revoluce demonstrovalo tři sta tisíc lidí proti současné vládě Andreje Babiše tolerované komunisty. Přestavují ale Babiš a KSČM reálné nebezpečí? Americká novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová v rozhovoru pro iROZHLAS.CZ varovala před novou ideologií, a to vypjatým nacionalismem.

Více souvisejících

nacionalismus extremismus fake news populismus Švédsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy