První extrémistická vláda od druhé světové? Evropa se těsně vyhnula vážnému problému

Ač po prohraných volbách v roce 2018, italská tradiční levicová strana PD naprosto odmítala spolupráci s protestním M5S, nakonec byla nucená obrátit o 180 stupňů. Nárůst preferencí krajně pravicové Lize Severu nenechává nikoho klidným a proto PD musela za každou cenu zabránit předčasným volbám. Informoval o tom britský deník Guardian.

V sázce je všechno. Pokud by vládní krize došla k předčasným volbám, nešlo by vyloučit, že by Liga Severu získala v italském parlamentu nadpoloviční většinu, čímž by vznikla první čistě extremistická vláda od konce 2. světové války. PD si toto rychle uvědomila, a proto rozhodla v zájmu širšího pro o spolupráci se svým dlouhodobým rivalem, který vznikl na základě odporu italské veřejnosti vůči vstupu do eurozóny. "Radši populisty, než fašisty," tímto heslem se PD zřejmě rozhodla řídit.

Nicola Zingaretti, nový předseda PD, připomněl, že podmínkou koalice s M5S je stabilní vláda, která vydrží až do konání řádných parlamentních voleb v roce 2023. "Potenciální nová vláda musí být tím zlomovým bodem, díky němuž předejdeme riziku předčasných voleb a s ním související hrozbě zrodu nebezpečné vlády krajní pravice," řekl Zingaretti na stranickém sjezdu PD.

Itálie opět ve vládní krizi?

Dosavadní koaliční spolupráce mezi M5S a Ligou Severu dostávala v poslední době takříkajíc na frak. Vyvrcholením této situace byla rezignace dosavadního italského premiéra Giuseppa Conteho. Poté, co italský prezident Sergio Mattarella vyzval obě vládní strany k vytvoření nového kabinetu, chopil se Zingaretti příležitosti, a oslovil M5S s nabídkou spolupráce. 

14 měsíců trvající spolupráce mezi populisty a pravicovými extremisty přišla vniveč poté, co se pro předsedu Ligy Severu Mattea Salvini stala spolupráce s M5S neperspektivní. Ačkoliv má M5S status populistické a antisystémové strany, ve srovnání s Ligou Severu je pořád slabým odvarem. Salvini zřejmě taktizoval a rozhodl se úmyslně vytvořit situaci, v níž dojde k předčasným volbám, které mu dají takřka neomezenou moc. Reagoval tak na aktuální průzkumy, podle nichž Lize rostou preference.

Mattarella proto zahájil schůzky s jednotlivými parlamentními stranami o řešení současné situace. S myšlenkou vlády M5S a PD přišel už bývalý italský premiér Matteo Renzi a i sám Mattarella jí při neúspěšných jednáních po parlamentních volbách 2018 podporoval. Díky úspěšným jednáním se poslanci a senátoři M5S a PD dohodli, že budou hlasovat proti návrhu na vyslovení vládní nedůvěry ze strany Ligy Severu.

Vznikla tak nová vláda, která bude s velkou pravděpodobností spravovat Itálii až do roku 2023, a do té doby se mohou nálady v italské společnosti radikálně změnit. Jedinou překážkou nové italské vládě je Zingarettiho přístupu. Ačkoliv zřejmě cítí, že nemá na vybranou, z rozhovorů s populisty nejeví zrovna velké nadšení. Luigi Di Maio, který má velké ambice stát se italským premiérem, zase cítí odpor vůči Renzimu.

Bývalý italský premiér Matteo Renzi se totiž stále ještě nemůže zbavit nálepky hrobníka tradiční italské levice. Jeho vláda byla v očích italských voličů snad nejméně populární. Po neúspěšném referendu o oslabení moci Senátu, který má v Itálii velké pravomoci, včetně vyslovování důvěry a nedůvěry vládě, byl Renzi nucen rezignovat. Ve funkci ho vystřídal Paolo Gentilioni. Právě on je s velkou pravděpodobností příčinou současné situace, kdy se PD musí v zájmu většího dobra spojovat se stranou, nad níž by ještě před ani ne 5 lety ohrnovala nos.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) Hnutí pěti hvězd Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 44 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy