Slováci dnes volí prezidenta, náskok má Gašparovič, šanci má Radičová

Slovensko dnes volí svého prezidenta. Vybírají ze sedmi kandidátů, z nichž největší šanci má zatím současný prezident Ivan Gašparovič. Ale ani protikandidáti nejsou bez šancí.

Pro kandidáty je důležitý systém volby. Ačkoliv některé hlasy tvrdí, že výklad zákona je nejasný, oficiální výklad je ten, že v prvním kole zvítězí ten, kdo získá absolutní nadpoloviční většinu, tedy nadpoloviční většinu hlasů všech oprávněných voličů. To je samozřejmě vysoce nepravděpodobné.

Dva nejlepší kandidáti v případě, že nikdo nezvítězí v prvním kole, postoupí do kola druhého. Poté stačí prostá většina.

Aktuálním lídrem předvolebních průzkumů je Ivan Gašparovič, kterého podporuje především SMER v čele s Robertem Ficem, současným premiérem. V průzkumech získává až polovinu preferencí.

Na paty mu šlape opoziční kandidátka Iveta Radičová. Je podporována především SDKÚ-DS minulého premiéra a dnes vůdce opozice, Mikuláše Dzurindy. Průzkumy ji přisuzují až 40% preferencí.

Další kandidáti již dosahují jen minimálních procentických šancí. V abecedním, pořadí jsou to:

Dagmar Bollová, známá především svojí nekompromisní obhajobou komunistického režimu. Byla poslankyní za Komunistickou stranu Slovenska, z té le po neshodách vystoupila.

Zuzana Martináková, bývalá novinářka BBC a členka SDKÚ. Z té po neshodách vystoupila a založila vlastní stranu Slovobné fórum.

Milan Melník, kandidát HZDS. Je možná trochu překvapivý, očekávalo se, že strana vyšle do boje spíše svého předsedu, Vladimír Mečiar. Melník je občanským povoláním profesorem chemie na vysoké škole.

František Mikloško, jedna z osobností roku 1989, dnes je poslancem parlamentu. Před rokem stál u zrodu nové strany, KDS, která se oddělila z KDH. V kandidatuře na prezidenta minule neuspěl, získal 6,5 %.

Milan Sidor, kandidát Komunistické strany Slovenska. Komunisté na Slovensku nejsou parlamentní stranou, podle komentátorů se kandidátem chtějí především připomenout. Je nestraníkem a ředitelem Inštitúcie vzdelávania, umenia a športu – ITAS Prešov.

Související

Marian Kočner Rozhovor

Když nebudu mít svatý klid, ty nebudeš premiér. Na Slovensku je opět živo

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si začátkem září 2015 nahrál rozhovor s podnikatelem Michalem Suchobou. Tématem jejich rozhovoru byl i tehdejší premiér Robert Fico. V nahrávce zaznělo od Kočnera, že mu nyní již bývalý slovenský premiér Fico slíbil "svatý klid" před vyšetřováním jeho kauz.

Více souvisejících

Iveta Radičová Ivan Gašparovič Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy