Británie chce tajit důkazy v kauze Litviněnko. Kdo otrávil tajného agenta?

Londýn - K soudu míří případ smrti ruského tajného agenta Alexandra Litviněnka. Ten byl v roce 2006 otráven ve Velké Británii. Vláda Spojeného království nyní vyzvala patologa, který má v případu svědčit, aby některé důležité informace při slyšení nezveřejnil. Informuje server BBC.

Soud bude zítra řešit žádost, o udělení tzv. výjimky ve veřejném zájmu. Ta umožňuje v ojedinělých případech zatajovat citlivé informace, většinou se jedná o kauzy ohrožující národní bezpečnost. Patolog, který se zabýval příčinou úmrtí bývalého ruského agenta Litviněnka, by tak mohl během soudu zatajovat vybrané údaje. Očekává se, že právník pozůstalých žádost napadne.

Cílem nadcházejícího procesu je dokázat, za jakých okolností byl agent v roce 2006 otráven radioaktivním poloniem 210 a zda se na jeho smrti podílely ruské úřady. Vdova po Litviněnkovi tvrdí, že její muž byl v době své smrti placeným agentem britské MI6, což vedlo ruské tajné služby k jeho likvidaci. Litviněnko se nedlouho před svou smrtí setkal s bývalými agenty KGB Andrejem Lugovojem a Dmitrijem Kovtunem.

Na veřejnost dříve unikl britský dokument, který obviňoval z Litviněnkovy vraždy právě Rusko. To tehdy vedlo k značnému ochlazení vztahů mezi Moskvou a Londýnem. Skupina ruských prokurátorů sice dohlížela na vyšetřování případu, Rusko však odmítlo britskou žádost o vydání agenta Lugovoje ke stíhání a rázně popírá jakékoliv zapojení do případu.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie špionáž Alexander Litviněnko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy