Benešovy dekrety platí a nebude se na nich nic měnit

Vídeň - Poválečné dekrety prezidenta Beneše platí a jsou součástí českého právního řádu, shodli se ve čtvrtek čeští politici. Reagovali na slova rakouského prezidenta Heinze Fischera, který dekrety označil za těžké bezpráví.

"Benešovy dekrety jsou platné a jsou neopakovatelné," řekl poslanec Miroslav Kalousek z TOP 09. Jakékoliv další diskuse o tomto tématu Kalousek nepřipouští.

Ještě ostřeji reagovala Jana Bobošíková, šéfka strany Suverenita - blok Jany Bobošíkové. Podle ní jsou dekrety prezidenta Edvarda Beneše vyústěním německého nacismu, kvůli kterému byla celá Evropa rozdělena do dvou bloků. "Zárodky Benešových dekretů byly již v Postupimské dohodě. A osobně vzkazuji panu prezidentovi, že Hitler byl Rakušák," dodala.

"Celá druhá světová válka byla těžké bezpráví. Benešovy dekrety jsou její součástí," vyjádřil se k výroku rakouského prezidenta exministr financí Vlastimil Tlustý (Libertas.cz).

"Česká republika své stanovisko k tzv. Benešovým dekretům už několikrát vyjádřila a předseda vlády Jan Fischer nevidí důvod na něm cokoli měnit," reagoval Roman Prorok, mluvčí premiéra Jana Fischera, a připomněl zdravici rakouského prezidenta, kde zaznívá i myšlenka, že "konflikty a střety nelze popírat ani přikrašlovat a úsilí o překonání protikladů z minulosti a vzájemné přiblížení by nemělo ustávat".

"Předvolební kampaň nepřivádí, jak vidno, k nesmyslnému a nebezpečnému populismu jen českého sociálního demokrata Jiřího Paroubka, ale i rakouského socialistu Heinze Fischera," reagoval předseda ODS Mirek Topolánek, který výroku velkou váhu nepřisuzuje a považuje jej za účelové vyjádření. Otázka Benešových dekretů je podle něj umělý problém, žádné skutečné nebezpečí nehrozí. "Nedivil bych se, kdyby se tohoto oblíbeného předvolebního tématu chytili znovu i někteří čeští politici," dodal šéf ODS.

"ČSSD vždy považovala a považuje tzv. Benešovy dekrety za platnou součást našeho právního řádu. Jejich zpochybňování odmítáme, jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni," prohlásil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. "Doufám proto, že rakouský prezident Heinz Fischer nepoužil ve vztahu k nim výrok o „těžkém bezpráví“, ani že nezpochybňoval jejich platnost. V opačném případě musím takové výroky odmítnout a označit je za politováníhodný exces, který může zbytečně poškodit česko-rakouské vztahy," dodal.

Předseda zároveň připomněl, že požadavky prezidenta Václava Klause o výjimku z Lisabonské smlouvy byly oprávněné a odmítavý postoj k nim Strany zelených, KDU-ČSL a některých politiků z TOP 09 byl chybný. "Připomínám také, že podobné retribuční zákonodárství, jako jsou tzv. Benešovy dekrety, je dodnes součástí rakouského právního řádu," dodal Paroubek.

Posuzování situace více než po půl století označil jako nehistorické Karel Šplíchal (ČSSD), člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. "Je to jako kdybychom vyčítali našim lidem, že v roce 1918 nechtěli Rakousko-Uhersko, když jich desetitisíce padly za císaře pána," srovnal Šplíchal.

"Vracet tuto otázku do politického kontextu není vhodné a česko-rakouským vztahům, které by jinak mohly být velice dobré, to neprospívá," myslí si David Šeich (ODS), člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny s tím, že toto téma již je mimo diskusi. "Dnes již nejde o žádný akt legalizace, výsledky Benešových dekretů jsou platné a je třeba se na ně dívat optikou moderní doby. Byly utvářeny v historickém kontextu druhé světové války, která byla také bezprávím na českých občanech," vysvětlil.

Podobný názor zastává také předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Benešovy dekrety jsou důsledkem poválečného stavu České republiky a nemají přímou souvislost s EU a jejím právním řádem," řekl Mediafaxu.Vyjádřil se také místopředseda KSČM Jiří Dolejš: "My od začátku tvrdíme, že Benešovy dekrety jsou součástí českého právního řádu a pokud je někdo takto hodnotí, tak vybočuje z historického kontextu."

Rakouský prezident Heinz Fischer označil poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše za těžké bezpráví, které evropské státy nesmí legalizovat.

Související

sudetští němci

Byl odsun sudetských Němců spravedlivý? Toto si myslí Češi

Poválečný odsun sudetských Němců z Československa považuje za spravedlivý 41 procent Čechů. Opačný postoj zaujímá 38 procent lidí a zbytek nemá na věc názor. Klesá podíl těch, kdo odsun hodnotí jako spravedlivý, a rovněž ubývá lidí přesvědčených o tom, že by takzvané Benešovy dekrety měly nadále platit.
sudetští němci

Zrušit Benešovy dekrety? Majetek už stejně nikdo zpět nechce, tvrdí sudetský Němec

Jako doma se osmasedmdesátiletý Horst Franz Hippmann cítí mezi tradičním chebským krojem, západočeským porcelánem a fotkami zdejších lázní. Předměty v sudetoněmeckém muzeu v bádensko-württemberském Bönnigheimu pro něj totiž představují důležité spojení s oblastí, kde prožil část dětství, ale musel ji jako sudetský Němec po druhé světové válce spolu s rodiči opustit.

Více souvisejících

benešovy dekrety

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy