benešovy dekrety

sudetští němci

Zrušit Benešovy dekrety? Majetek už stejně nikdo zpět nechce, tvrdí sudetský Němec

Jako doma se osmasedmdesátiletý Horst Franz Hippmann cítí mezi tradičním chebským krojem, západočeským porcelánem a fotkami zdejších lázní. Předměty v sudetoněmeckém muzeu v bádensko-württemberském Bönnigheimu pro něj totiž představují důležité spojení s oblastí, kde prožil část dětství, ale musel ji jako sudetský Němec po druhé světové válce spolu s rodiči opustit.
AfD (Alternativa pro Německo)

Zeman: AfD je proti Benešovým dekretům, což není v zájmu Česka

Berlín - Alternativa pro Německo (AfD) je podle prezidenta Miloše Zemana proti Benešovým dekretům, což není v českém národním zájmu. Prezident to dnes řekl novinářům v Berlíně, kde končí jeho třídenní návštěva Německa. Dal také najevo, že si přeje pokračování současné německé koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu sudetských Němců a Benešových dekretů vyjadřoval dost často, přičemž jeho výroky podle kritiků zhoršily česko-německé vztahy. Pro veřejnost citlivou otázku poválečného odsunu Němců Zeman využil i před pěti lety v předvolební kampani v souboji s Karlem Schwarzenbergem.
Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

Benešovy dekrety jsou překonané? Politici mají jasno

Praha - Podle části českých politiků by se již otázky takzvaných Benešových dekretů neměly z minulosti vytahovat. Někteří politici je považují za vyhaslé, další kritizují opětovné otevírání tématu. Neshodnou se, nakolik ovlivňují česko-německé vztahy. Vyplývá to z ankety, kterou ČTK uspořádala mezi zástupci sněmovních stran a prezidenta Miloše Zemana. Státní tajemník německého ministerstva vnitra Stephan Mayer (CSU) na sjezdu sudetských Němců v bavorském Augsburgu řekl, že Benešovy dekrety nepatří do dnešní Evropy. Označil to za svůj osobní názor.
Německo, ilustrační foto

Benešovy dekrety nepatří do Evropy, tvrdí německý státní tajemník

Augsburg (Německo) - Takzvané Benešovy dekrety nepatří do dnešní Evropy, je přesvědčen státní tajemník německého ministerstva vnitra Stephan Mayer (CSU). Řekl to dnes v bavorském Augsburgu na sjezdu sudetských Němců. Po několika letech, kdy se o Benešových dekretech na sudetoněmeckých sjezdech vůbec nehovořilo, tak téma znovu otevřel.
Replika korunovačních klenotů Rozhovor

Obnovení monarchie? Chování Zemana mnohým otevřelo oči, říká šéf Koruny České

ROZHOVOR – Do klání o hlasy občanů se ve sněmovních volbách zapojí i menší strany, na které většina médií zapomíná. My jsme se rozhodli jim prostor dát. „Je dobré si přiznat, že Evropě značně ujíždí vlak,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Nohel, předseda Koruny České - monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska. Povídali jsme si o výhodách monarchie, Benešových dekretech, ale také o důchodové reformě či návratu k zemskému zřízení.
soudy

Colloredo-Mansfeldová dál bojuje o Opočno, podala ústavní stížnost

Brno - Ústavní soud (ÚS) bude řešit spor o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. O navrácení majetku už roky usiluje Kristina Colloredo-Mansfeldová. K ÚS podala stížnost poté, co neuspěla u Nejvyššího soudu (NS). Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu. Spor o vydání nemovitosti trvá od roku 1991.
Ilustrační foto

Část sudetských Němců napadla u soudu změnu stanov

Berlín/Mnichov - Část sudetských Němců se snaží zvrátit změnu svých stanov, kterou odhlasovali účastníci sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL, landsmanšaft) o víkendu. K soudu v Mnichově už dorazilo několik stížností.
Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu

Štěch mluvil v Lidicích o pekle. Ostře napadl výrok bavorské ministryně o dekretech

Lidice - Vyhlazení obce nacistickými vojáky před 72 lety, ale i spory o Benešovy dekrety si připomněli účastníci dnešního pietního aktu v Lidicích na Kladensku. Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) na něm odsoudil nedávný výrok bavorské státní ministryně pro sociální věci Emilie Müllerové, podle níž dekrety nepatří do evropského právního státu. Podle Štěcha tam naopak patří a je chyba, že se takový výrok lhostejně přechází. Tak jako je nutné ocenit gesto německého prezidenta Joachima Gaucka při návštěvě Terezína, tak je zapotřebí i razantně reagovat na výroky Müllerové, prohlásil Štěch na pietní vzpomínce. Akce se zúčastnilo několik stovek lidí z Česka i ze zahraničí.
Bernd Posselt

Posselt rozčíleně: Benešovy dekrety patří na smětiště dějin

Augsburg/Praha - Benešovy dekrety patří na smetiště dějin a jejich další existence jen zbytečně zatěžuje společnou budoucnost Čechů a Němců. V projevu při závěrečném zasedání 65. sudetoněmeckého sjezdu to dnes řekl nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Dekrety podle něj oživují ducha nacionalismu, který vedl k rozpoutání obou světových válek. Český premiér Bohuslav Sobotka již v sobotu v souvislosti s projevy na augsburském sjezdu ČTK sdělil, že jeho vláda nevidí žádný důvod pro zpochybňování dekretů.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy