Benešovy dekrety? Dodnes téma, které budí obrovské vášně

Praha - Benešovy dekrety se jako téma čas od času znovu objeví ve veřejné diskuzi v Česku. Jsou překážkou ve vztazích mezi Čechy a Němci? A které dekrety budí největší vášně?

Otázka tzv. Benešových dekretů se v české veřejné debatě pravidelně čas od času objeví. V současnosti ji otevřel předseda sudetských Němců Bernd Posselt, který problematiku dekretů vnímá jako záležitost morální. Tento víkend navíc Sudetoněmecký sjezd v Bavorsku navštívil zatím nejvyšší představitel české vlády, vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). O co ale v případě Benešových dekretů jde? Pojďme si připomenout ty nejrozporuplnější a nejvýznamnější dekrety.

Za Benešovými dekrety zpočátku stála exilová vláda v Londýně, kterou Britové 15. října 1940 uznali jako prozatímní vládu Československa. V podstatě byla tvořena prezidentem Eduardem Benešem a Státní radou. Už od dubna 1940 začala tato vláda vydávat dekrety, které fakticky nahrazovaly zákony, podepisoval je prezident Beneš. Tyto normy pak byly po válce dodatečně schváleny prozatímním Národním shromážděním. První dekrety do roku 1944 tak oficiálně stvrzovaly vznik exilové vlády a jejich orgánů a organizací. Následovaly dekrety, které řešily otázku organizace řádné poválečné československé vlády. V poslední fázi v roce 1945 byly vydány dekrety nejkontroverznější, které vycházely z návrhů uvedených v tzv. Košickém vládním programu, na kterém se podílely zejména komunisté a exiloví politici z Moskvy.

Mezi tyto dekrety patří zejména Velký retribuční dekret (Dekret č. 16/1945 Sb. o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech), vydaný 19. června 1945. Kontroverzní už je pouhý aspekt zpětné účinnosti, retrospektivity této normy. Na základě dekretu byly stanoveny přísné tresty za skutky spáchané v období druhé světové války. Novinkou byl trestný čin udavačství, jeho se dopustil ten, kdo „v době zvýšeného ohrožení republiky ve službách nebo v zájmu nepřítele, nebo využívaje situace přivoděné nepřátelskou okupací jiného pro nějakou skutečnou nebo vymyšlenou činnost udal,“. Za toto mohl člověk dostat i trest smrti. K účelu naplnění trestů byly zřízeny tzv. mimořádné lidové soudy. A zde je opět kontroverzní prvek – tyto stanné soudy soudily obviněné, kteří měli omezena procesní práva bez možnosti podat odvolání, nemohla jim být ani poskytnuta milost prezidenta. Tresty smrti se vykonávaly už do dvou hodin od vyhlášen rozsudku, popravy byly často veřejné. Na základě tohoto dekretu bylo odsouzeno na 33 tisíc osob, 730 k trestu smrti. Polovinu odsouzených tvořili Němci.

Posledním sporným bodem Velkého dekretu je jeho opakované prodlužování i v dobách mírových. Lidé, kteří byli předvoláni k soudu, totiž pozbyli volebního práva a nástroj mohl být zneužit politickými stranami. Podle odhadů bylo takto zbaveno volebního práva na 300 tisíc osob do roku 1946. Naposledy byla platnost retribučních dekretů prodloužena v roce 1948.

Na Velký retribuční dekret navázal až v říjnu 1945 též Malý retribuční dekret (Dekret č. 138/1945 Sb. o trestání některých provinění proti národní cti). Dekret byl vydán s účelem umožnění stíhání méně závažných činů, jeho ustanovení prováděly národní výbory na úrovni okresů. Trestat se měli především okupanti, kolaboranti a domácí zrádci, vše samozřejmě retroaktivně. Trestány byly i akty nepřístojného chování či veřejného pohoršení. Kontroverzní bylo ustanovení, které tvrdilo, že osoby , které v době nesvobody porušily věrnost vůči Československé republice, nebo českému nebo slovenskému národu, popřípadě se prohřešily proti národní cti, anebo proti povinnosti národní soudržnosti vůči příslušníkům českého nebo slovenského národa, budou podle příslušného dekretu potrestány. Doba zvýšeného ohrožení republiky byla ustavena na období od 21. května až do 31. 12. 1946. V praxi tak dekret umožnil beztrestné lynčování a vyhánění Němců, kteří se ničím neprovinili. To mimo jiné umožnilo i opatření o beztrestnosti, kdy by se za normálních podmínek jednalo o trestný čin, ale pokud šlo o čin, který bych spáchán pod nátlakem nebo v úmyslu prospět národu nebo jinému obecnému zájmu, čin trestat nešlo.

Základními tresty v rámci malého dekretu bylo vězení, pokuta či veřejné pokáraní. Mnohdy ale následovaly tresty dodatečné, jako například konfiskace majetku a ztráta volebního práva po dobu jednoho až tří let.

 Velmi významným dekretem byl ještě Ústavní dekret prezidenta republiky o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské (dekret č. 33/1945 Sb.). Českoslovenští občané německé a maďarské národnosti byli bez výjimky zbaveni státního občanství. Kontroverzní je tento dekret zejména proto, že občanství byli zbaveni i Židé, kteří se před válkou přihlásili k německé národnosti a ti, kteří později prokázali účast v odboji. Němci a Maďaři byli vyhnáni a následně byl jejich majetek zkonfiskován. Často se pak stávalo, že zabavené majetky a pozemky a přidělování majetku organizovaly kádry KSČ. Strana si pak zajistila početné voličstvo ve volbách v roce 1946.

Související

Edvard Beneš

Edvard Beneš měl velkou oporu. První dáma Hana zemřela před 50 lety

Před padesáti lety, druhého prosincového dne roku 1974, zemřela druhá první dáma Československa, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Hana Benešová se stala skutečnou první dámou, jakýmsi jejím vzorem: podporující manželky a výborné asistentky hlavy státu, vzdělané i elegantní ženy. Ačkoliv se zrovna nepodobala tehdejším manekýnkám, platila i za módní vzor.
V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 

Více souvisejících

Edvard Beneš benešovy dekrety

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku

Po princi Harrym a jeho ženě Meghan se rozhodli odhalit podobu letošní vánoční pohlednice i princ William a jeho manželka Kate. Budoucí královský pár volbou fotky reflektuje, že si letos prošel náročným a možná nejtěžším životním obdobím, když princezna z Walesu zápasila s rakovinou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy