Edvard Beneš

Československo se 25. února 1948 na 41 let ponořilo do komunistického bezpráví , demokracie a svoboda byla ze země vyhnaná. Absolventka University of Nebraska v oborech diplomacie a mezinárodní vztahy Mariana Čapková tvrdí, že bolševismus zasetý před 74 lety přerušil přirozený a ekonomický vývoj. Rozhovor

Jizva po Únoru 1948 se nikdy nezacelí. Část lidí si myslela, že komunisté po válce zajistí bezpečí, říká Čapková

Jeho projev na dlouhých čtyřicet let definitivně vyhnal ze země svobodu a demokracii. Po rétorice tehdejšího premiéra Klementa Gottwalda, který 25. února 1948 na pražském Václavském náměstí národu oznámil, že se právě vrací z Hradu a prezident Edvard Beneš všechny jeho návrhy přijal, se po někdejším Československu rozlila rudá barva. Komunistický puč byl dokonán. Producentka dokumentu Umění disentu Mariana Čapková, absolventka University of Nebraska v oborech diplomacie a mezinárodní vztahy tvrdí, že bolševismus zasetý přesně před 74 lety, přerušil přirozený společenský a ekonomický vývoj. „Vytrhl naši zemi ze společnosti kultivovaných demokratických států. Tato jizva nebude nikdy zcela zacelena, negativní dopady bude pociťovat ještě mnoho generací a český národ si ponese ještě mnoho let stigmata a rozdělení ve společnosti, v mezilidských vztazích a v přirozených ekonomických vazbách,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Mariana Čapková.
Václavské náměstí v den vzniku samostatného československého státu. Rozhovor

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28. říjen, říká pro EZ historik Svoboda

ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů se domnívá, že nuzné sociální podmínky, ke kterým se přidala epidemie španělské chřipky, nemalou měrou přispěly k rozpadu Rakouska-Uherska i následnému vzniku Československa, od jehož založení právě dnes uplynulo 102 let. „Čtyři roky válčení a hospodářský propad byl naprosto zásadní. Jsem přesvědčený, že i kdyby nedošlo k 28. říjnu, Československo by stejně vzniklo. Lidé chtěli změnu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Libor Svoboda.
Beneš, Edvard

"Rasista a masový vrah." Sochu Edvarda Beneše někdo posprejoval, Petříček čin odsoudil

Na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah. Policie o tom dnes informovala na twitteru, po pachateli pátrá. Podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka se nápis na soše objevil nejspíš v noci na dnešek. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) čin odsoudil.
Edvard Beneš podepsal dekret, který připravil Němce o občanství.

Čeští politici odsun Němců dodnes politizují, konstatuje historik

Před 75 lety se československý prezident Edvard Beneš rozhodl podepsat dekret, jímž připravil Němce o občanství, čímž umožnil jejich odsun ze země. Publicista Jiří Padevět v této souvislosti poukázal na to, že si lidé stále neuvědomují, že se nejednalo zrovna o legitimní postup, ač v té době nezbytný.
Československo

Rusínský Mnichov. ČSR před 75 lety přišla o Podkarpatskou Rus, na nátlak Stalina

Zakarpatská oblast na dnešní Ukrajině je lákavou destinací pro české turisty. Svoji roli v tom hraje, kromě přírodních krás, i fakt, že bývala součástí někdejšího Československa. Před 75 lety, 29. června 1945, byla podepsána smlouva mezi ČSR a Sovětským svazem (SSSR) o odstoupení Podkarpatské Rusi sovětské Ukrajině. Stalo se tak bez účasti zástupců oblasti, událost tak bývá označována za "rusínský Mnichov".
Státní zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou – pozapomenuté letní sídlo prezidenta republiky

Mluví-li se o sídle prezidenta republiky, každý si jistě vybaví Pražský hrad, popřípadě zámek v Lánech. Pravdou ovšem je, že českoslovenští prezidenti měli původně v rámci republiky více sídel, mezi něž patřil též moravský zámek v Náměšti nad Oslavou. Tento původně gotický hrad nabízí poutavou historii od středověku až po počátky našeho moderního státu.
Beneš, Edvard

Stála stráž u Benešovy rakve. Stoletá sokolka dodnes vzpomíná na druhého prezidenta ČSR

Před 70 lety stála Anna Buriánková čestnou stráž u rakve zesnulého prezidenta Edvarda Beneše. Je patrně poslední žijící členkou Sokola, která tuto událost pamatuje. Dodnes na září 1948, kdy Beneš v Sezimově Ústí na Táborsku zemřel, 101letá Buriánková vzpomíná. S druhým československým prezidentem se v areálu jeho vily u břehu řeky Lužnice i několikrát osobně potkala.
Tomáš Garrigue Masaryk, roku 1918 se stal prvním prezidentem Československa

Čím se živili zakladatelé Československa?

Není pochyb o tom, že vznik Československa je zásluhou především dvou osob. Tomáše Garrigue Masaryka a jeho pobočníka Edvarda Beneše. Oba jsou známí svým působením v politice, zastáváním prezidentského postu a určováním politického kurzu 1. republiky na našem území. Již méně se ví, čím se oba muži živili před tím, než obsadili klíčové vládní posty. Odpověď není složitá, oba pracovali jako filozofové.
Beneš, Edvard

Ovládali svobodní zednáři 1. republiku? Měl k nim blízko i Edvard Beneš

Svobodné zednářství je oblíbeným terčem nejrůznějších konspiračních teorií. Nicméně tato organizace reálně existovala a těší se dlouhé historii, která je vskutku zahalena rouškou tajemství, ale jedná se o reálný historický fenomén s nesmazatelnou stopou v českých a především v československých dějinách. Se založením 1. republiky se dočkalo Svobodné zednářství největšího rozmachu a členem lóže se stal i pozdější prezident Edvard Beneš.
Czechia, zaregistrovaný název u OSN

Češi? Nejinteligentnější národ východu Evropy, psal dnes pozapomenutý bohemista

O Češích psal jako o "nejinteligentnějším, nejosvícenějším a nejenergičtějším" národu z východu Evropy. Vděční Češi po něm nejprve pojmenovali nádraží v Praze na Těšnově, aby jej o několik desetiletí později vyhodili do vzduchu. Francouzský bohemista Ernest Denis, který před sto lety jednoznačně přispěl ke vzniku Československa, dnes patří k pozapomenutým postavám tehdejšího dění i bohaté historie česko-francouzských vztahů.
Beneš, Edvard

Pomohl Beneš komunistům k moci? Jeho abdikace dodnes vyvolává kontroverze

Praha - Abdikace prezidenta Edvarda Beneše, kterou podepsal 2. června 1948 (oficiálně bylo jeho rozhodnutí oznámeno 7. června), je dodnes vnímána rozporuplně. Především proto, že s ní dlouho váhal. Demokratický prezident Beneš totiž byl nucen stvrdit převzetí moci komunistickou stranou v čele s Klementem Gottwaldem a svým setrváním ve funkci dodával komunistickému puči zdání legitimity.
prof. Ivo K. Feierabend Rozhovor

Za komunismu to měli Češi těžší než za fašismu. Háchy a Berana si vážím, říká pro EZ emeritní profesor Feierabend

ROZHOVOR – Takzvaná druhá republika je i po několika desetiletích zapsána do povědomí Čechů jako jedna z nejsmutnějších dob našich dějin. Při jejím hodnocení se můžeme setkat dokonce s označením „nejtrapnější“. Opravdu tomu tak bylo? „Komunisté rádi napadali Háchu i druhou republiku, aby se mohli pořádně zmocnit vlády za třetí republiky,“ uvedl v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz emeritní profesor Ivo K. Feierabend.
Norbert Hofer

Hofer označil Benešovy dekrety za bezpráví

Vídeň - Za "bezpráví" označil poválečné takzvané Benešovy dekrety rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer před svou pondělní návštěvou českého prezidenta Miloše Zemana.

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 8 minutami

před 9 minutami

Šéf pákistánského Taibanu Hakimulláh Mahsúd

Tálibán zadržuje tři britské občany

Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán zadržuje tři britské občany, včetně dvou, kteří ve středoasijské zemi pracovali pro neziskovou organizaci. Uvedl to dnes server BBC News, podle něhož se britské ministerstvo zahraničí trojici mužů snaží kontaktovat.

před 12 minutami

Obyvatelé uklízejí po ničivých tornádech v Little Rock, AR, ve Spojených státech (1. dubna 2023).

Řádění tornád v USA stálo nejméně 22 životů

Počet obětí po sérii tornád na jihu a středozápadě Spojených států stoupl na nejméně 22. Desítky dalších lidí utrpěly zranění, uvedl v noci na dnešek zpravodajský server NBC News, podle něhož bouřlivé počasí způsobilo i značné škody na majetku.

před 15 minutami

Sydney

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí

Silný déšť dnes vyvolal v Sydney na východním pobřeží Austrálie bleskové povodně. Před přívaly vody se jeho obyvatelé bránili vršením pytlů s pískem. Úřady před nepřízní počasí varovaly předem, přesto přijaly na 50 žádostí o pomoc s poškozenými střechami nebo vodou v domech, uvedla agentura Reuters.

před 17 minutami

před 19 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Opozice chce odvolat Pekarovou Adamovou z čela Sněmovny, zřejmě neuspěje

Poslanci by mohli jednat na nadcházející schůzi o odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně Sněmovny. Pokus opozičních hnutí ANO a SPD však s největší pravděpodobností úspěšný nebude. Ve sněmovním finále je například zakotvení výše platů učitelů, které budí kontroverze kvůli jeho možnému zúžení. Dolní komora by také měla pokračovat ve schvalování sporných změn ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu.

před 21 minutami

před 26 minutami

před 30 minutami

před 34 minutami

před 38 minutami

Pohled na oblas reaktoru.

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita

Satelitní snímky ukazují vysokou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném komplexu. Aktivita se zvýšila poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil zvýšit výrobu paliva pro bomby kvůli rozšíření jaderného arzenálu země. Uvedla to americká analytická skupina 38 North.

před 1 hodinou

včera

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví, podle něj to ukazuje na "totální bankrot" této instituce.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Aktualizováno včera

Little Rock v Arkansasu po řádění tornáda (31. března 2023).

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo

Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

včera

Velká Británie

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích

Britské ministerstvo životního prostředí v příštích dnech představí svůj návrh na odstranění maximální výše pokuty pro vodohospodářské společnosti, které vypouštějí nezpracovanou odpadní vodu do řek a moří. Dnes o tom informovala stanice BBC. Stanice také připomíná, že vypouštění odpadů do vodních toků je v některých případech legální, avšak vždy je hrozbou pro zdraví ekosystémů i lidí.

Aktualizováno včera

Tromba zachycená u Letovic.

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). 

včera

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona

Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy