Před 70 lety se Československo stalo totalitním státem s vládou jedné strany

Praha - Česko si připomíná 70. výročí komunistického převratu, po němž se země na více než 40 let stala totalitním režimem s vládou jedné strany.

O událostech února 1948 i jeho vlivu na současnou společnost se dnes bude mluvit v Praze u Pomníku obětí komunismu na Újezdě či na shromáždění na Staroměstském náměstí. Další akce se konají v neděli, na kdy připadá výročí komunistického puče.

Oběti totalitních režimů si pamětníci, historici, zástupci města, vysokých škol či církví připomenou na tradičním pietním aktu na Újezdě. Přilehlé prostranství u sousoší Olbrama Zoubka se rozhodla Praha pojmenovat Alej obětí totality. Odpoledne se uskuteční shromáždění na Staroměstském náměstí, odkud se jeho účastníci vydají pochodem na Národní třídu. Ještě před tím organizátoři představí vzdělávací projekt pro děti a mládež nazvaný Stopy totalitní minulosti.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, byl převzetím moci komunistickou stranou po vleklé vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda.

Československo se dostalo do područí Sovětského svazu a začala dlouhá vláda KSČ, provázená hlavně zpočátku tvrdými represemi. Totalitní éru ukončila až revoluce na podzim 1989.

Související

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.
V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 

Více souvisejících

Československo Únor 1948 Komunismus 25. únor 1948 Edvard Beneš Klement Gottwald

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Vražda, ilustrační foto

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?

Evropa je dnes považována za jeden z nejbezpečnějších regionů světa — a to i navzdory občasným zprávám o tragických útocích a násilnostech. Statistiky ale mluví jasně: míra vražd na tomto kontinentu dlouhodobě klesá a mnohé evropské státy, včetně České republiky, se mohou pochlubit extrémně nízkou kriminalitou v oblasti násilných úmrtí. 

před 46 minutami

před 2 hodinami

Harvardova univerzita

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje

Administrativa Donalda Trumpa naznačila, že zřejmě ustoupí od okamžitého odebrání certifikace Harvardově univerzitě, která jí umožňuje přijímat zahraniční studenty. Místo toho by se mohla uchýlit k delšímu administrativnímu procesu, a to kvůli obavám mimo jiné z údajného selhání školy v boji proti antisemitismu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne

Německý kancléř Friedrich Merz během televizního vystoupení na stanici ZDF uvedl, že dodávky střel dlouhého doletu Taurus Ukrajině „jsou ve hře“. Dodal však, že by jejich nasazení vyžadovalo několikaměsíční výcvik ukrajinských vojáků. Vyjádření přišlo jen den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 13 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 18 hodinami

Nezapomenutelný moment: Ewa Farna si zazpívala s Dua Lipou

Dua Lipa během pražského turné překvapila fanoušky nečekaným duetem s Ewou Farnou na píseň Na ostří nože. Spontánní vystoupení rychle zaujalo publikum i českou hudební scénu a stalo se virálním hitem.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy