Šéf NATO chce víc peněz do obrany. Zeman souhlasí

Brusel - Česká republika i další země Severoatlantické aliance by měly, jak se jejich ekonomiky vzpamatovávají z krize, investovat více do své obrany. Novinářům to po dnešním jednání s českým prezidentem Milošem Zemanem řekl v bruselské centrále NATO generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Z debaty se Zemanem nabyl dojmu, že ke změně trendu snižovat náklady na obranu je v ČR politická vůle.

Je pravdou, že v posledních letech se obranný rozpočet ČR poměrně významně snížil, podotkl generální tajemník aliance. Zdůraznil přitom, že ekonomickým výzvám, kterým vlády čelí, velmi dobře rozumí. "To je pak těžké udržet úroveň obranných investic," připustil. Alianční země mají závazek vyčlenit na obranu částku odpovídající dvěma procentům hrubého domácího produktu. Česko vynakládá o necelé procento méně.Snižování rozpočtů na obranu nejen v ČR, ale v celém NATO podle něj může vyvolat znepokojení. "ČR v tom není sama, je to obecný problém. A pokud tento trend bude pokračovat, bude čím dál tím těžší zajistit efektivní ochranu našich území," míní Rasmussen. Pro evropskou část aliance bude podle něj také čím dál tím těžší podílet se na zvládání krizových situací."A vakuum, které za sebou nechají Evropané, vyplní nastupující mocnosti, které do obrany a bezpečnosti investují více a více. V důsledku to povede ke snižování role Evropy na mezinárodní scéně,"Rasmussen před novináři ocenil ČR jako cenného spojence. Připomněl český příspěvek v mezinárodních operacích aliance i odvahu a odhodlání českých vojáků v Kosovu či Afghánistánu. "Ukazuje se, že na Česko se dá spolehnout i v ekonomicky tvrdých časech," prohlásil generální tajemník aliance.I díky příspěvku českých vojáků je podle Rasmussena nyní Afghánistán, odkud se spojenci podle plánu stáhnou do konce roku 2014, zcela jinou zemí než před deseti lety.NATO nyní připravuje nebojovou misi, která by pomáhala s výcvikem afghánských sil odpovědných po odchodu sil ISAF za bezpečnost země. "Počítám s pokračující podporou České republiky," podotkl Rasmussen.V dobách, kdy všichni členové aliance čelí napjatým rozpočtům, může vícenárodní spolupráce pomoci získat za stejné peníze více hodnoty.Zeman, který hovořil na tiskové konferenci anglicky, připomněl, že v NATO byl poprvé před 15 lety, alianční úsilí prý ale dlouhodobě podporuje.S Rasmussenem hovořili také o situaci v Sýrii, kde podle Zemana není jisté, jaké je zapojení bojovníků teroristické sítě Al Káida.Debata se podle generálního tajemníka NATO točila také kolem schopností české armády v oblasti boje se zbraněmi hromadného ničení. Možnost, že by se čeští odborníci podíleli na likvidaci syrského chemického arsenálu, ale výslovně neprobírali. "Nevidím v tomto ohledu roli NATO, ale jednotliví spojenci mohou mít zájem v tom něčím přispět," poznamenal Rasmussen. Podle něj je však na podobnou debatu ještě příliš brzy, nyní totiž záleží na Radě bezpečnosti OSN.V evropských institucích ve středu a dnes Zeman jednal o české snaze zlepšit podmínky pro čerpání peněz z evropských fondů nyní i v příštím rozpočtovém období. Schůzka s Rasmussenem byla poslední během jeho nynější cesty do Bruselu, už po poledni se sešel s prezidentem Evropské unie Hermanem Van Rompuyem.

Související

Více souvisejících

Anders Fogh Rasmussen Miloš Zeman NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy