Šéf NATO chce víc peněz do obrany. Zeman souhlasí

Brusel - Česká republika i další země Severoatlantické aliance by měly, jak se jejich ekonomiky vzpamatovávají z krize, investovat více do své obrany. Novinářům to po dnešním jednání s českým prezidentem Milošem Zemanem řekl v bruselské centrále NATO generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Z debaty se Zemanem nabyl dojmu, že ke změně trendu snižovat náklady na obranu je v ČR politická vůle.

Je pravdou, že v posledních letech se obranný rozpočet ČR poměrně významně snížil, podotkl generální tajemník aliance. Zdůraznil přitom, že ekonomickým výzvám, kterým vlády čelí, velmi dobře rozumí. "To je pak těžké udržet úroveň obranných investic," připustil. Alianční země mají závazek vyčlenit na obranu částku odpovídající dvěma procentům hrubého domácího produktu. Česko vynakládá o necelé procento méně.Snižování rozpočtů na obranu nejen v ČR, ale v celém NATO podle něj může vyvolat znepokojení. "ČR v tom není sama, je to obecný problém. A pokud tento trend bude pokračovat, bude čím dál tím těžší zajistit efektivní ochranu našich území," míní Rasmussen. Pro evropskou část aliance bude podle něj také čím dál tím těžší podílet se na zvládání krizových situací."A vakuum, které za sebou nechají Evropané, vyplní nastupující mocnosti, které do obrany a bezpečnosti investují více a více. V důsledku to povede ke snižování role Evropy na mezinárodní scéně,"Rasmussen před novináři ocenil ČR jako cenného spojence. Připomněl český příspěvek v mezinárodních operacích aliance i odvahu a odhodlání českých vojáků v Kosovu či Afghánistánu. "Ukazuje se, že na Česko se dá spolehnout i v ekonomicky tvrdých časech," prohlásil generální tajemník aliance.I díky příspěvku českých vojáků je podle Rasmussena nyní Afghánistán, odkud se spojenci podle plánu stáhnou do konce roku 2014, zcela jinou zemí než před deseti lety.NATO nyní připravuje nebojovou misi, která by pomáhala s výcvikem afghánských sil odpovědných po odchodu sil ISAF za bezpečnost země. "Počítám s pokračující podporou České republiky," podotkl Rasmussen.V dobách, kdy všichni členové aliance čelí napjatým rozpočtům, může vícenárodní spolupráce pomoci získat za stejné peníze více hodnoty.Zeman, který hovořil na tiskové konferenci anglicky, připomněl, že v NATO byl poprvé před 15 lety, alianční úsilí prý ale dlouhodobě podporuje.S Rasmussenem hovořili také o situaci v Sýrii, kde podle Zemana není jisté, jaké je zapojení bojovníků teroristické sítě Al Káida.Debata se podle generálního tajemníka NATO točila také kolem schopností české armády v oblasti boje se zbraněmi hromadného ničení. Možnost, že by se čeští odborníci podíleli na likvidaci syrského chemického arsenálu, ale výslovně neprobírali. "Nevidím v tomto ohledu roli NATO, ale jednotliví spojenci mohou mít zájem v tom něčím přispět," poznamenal Rasmussen. Podle něj je však na podobnou debatu ještě příliš brzy, nyní totiž záleží na Radě bezpečnosti OSN.V evropských institucích ve středu a dnes Zeman jednal o české snaze zlepšit podmínky pro čerpání peněz z evropských fondů nyní i v příštím rozpočtovém období. Schůzka s Rasmussenem byla poslední během jeho nynější cesty do Bruselu, už po poledni se sešel s prezidentem Evropské unie Hermanem Van Rompuyem.

Související

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

Více souvisejících

Anders Fogh Rasmussen Miloš Zeman NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Izrael, Jeruzalém

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen

Írán podle amerických zpravodajců stále nerozhodl, zda začne vyrábět jadernou zbraň, ačkoli má dostatek materiálu k jejímu sestrojení. Spojené státy i Izrael však varují, že by se k tomu Teherán mohl odhodlat v případě vojenského útoku nebo atentátu na ajatolláha. Zatímco íránský program budí obavy kvůli netransparentnosti a výhrůžkám, izraelský jaderný arzenál Západ dlouhodobě toleruje.

včera

včera

Prezident Trump

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi

Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil s nebývale tvrdou kritikou Izraele poté, co se jeho zprostředkované příměří mezi Izraelem a Íránem začalo rychle rozpadat. Trump, který dohodu oznámil v pondělí večer, dnes ráno před odletem na summit NATO v Nizozemsku hovořil s novináři na trávníku Bílého domu. Jeho slova odhalila frustraci a rozčarování z vývoje situace.

včera

včera

Evropský parlament

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou

Všechny členské státy Evropské unie se dohodly na výrazném omezení návrhu směrnice o etických pravidlech v dodavatelských řetězcích. Jde o jeden z nejvýraznějších kroků směrem k deregulaci ekologických pravidel v EU, který má ulehčit podnikatelskému prostředí a podpořit stagnující ekonomiku bloku. Tento krok však vyvolává silnou kritiku ze strany ekologických organizací a části europoslanců.

včera

včera

Donald Trump

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael

Americký prezident Donald Trump se v úterý ostře vyjádřil ke svým spojencům i nepřátelům na Blízkém východě. V emotivním prohlášení obvinil jak Izrael, tak Írán z porušení příměří, které se mu podle jeho slov podařilo dojednat, ale které se podle všeho rozpadlo jen pár hodin po svém oznámení.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

včera

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

včera

Írán

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat

Írán v pondělí odpověděl na americké nálety z předchozího dne útokem na základny USA v oblasti Perského zálivu, avšak podle všeho učinil maximum pro to, aby útok neměl eskalační charakter. Podle informací The Jerusalem Post Teherán o svém plánu předem informoval USA i Katar, čímž se pokusil minimalizovat ztráty a vyslat signál, že si nepřeje rozsáhlý konflikt.

včera

včera

Prezident Trump

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti

Když se 25. června sejdou lídři 32 členských států NATO na každoročním summitu v Haagu, středem pozornosti bude především Donald Trump. Ten je k alianci chladnější než kterýkoli z jeho předchůdců za celých 76 let její existence. Navíc se nedávno zapojil do krátkého izraelsko-íránského konfliktu a zároveň fakticky rezignoval na snahu ukončit válku na Ukrajině.

včera

Bratislava

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem

Slovenská vláda v pondělí označila svůj kontroverzní zákon o neziskových organizacích za „legitimní krok“ a argumentovala přitom nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu zřídit orgán pro vyšetřování financování nevládních organizací z fondů EU. Podle Bratislavy je nový zákon součástí širšího evropského trendu směřujícího k větší transparentnosti občanské společnosti.

včera

Írán

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil

Napětí mezi Íránem a Izraelem nadále roste. Zatímco izraelská armáda tvrdí, že v úterý ráno zachytila dva raketové útoky z Íránu, Teherán kategoricky popírá, že by po vyhlášení příměří jakékoli střely vypálil. Informace o íránském útoku se objevily pouhé tři hodiny poté, co prezident Donald Trump oznámil, že příměří mezi oběma zeměmi vstoupilo v platnost.

včera

včera

Prezident Trump promlouvá k národu po americkém bombardování íránských jaderných zařízení

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně

Příměří mezi Íránem a Izraelem, které Donald Trump okázale prezentuje jako vlastní triumf, ve skutečnosti přikrývá doutnající sud prachu jen velice chatrným víkem. Po raketových salvách a absolutním znemožnění íránského letectva i protivzdušné obrany nepřichází mír, ale iluze klidu, která sotva maskuje realitu. Zakořeněná nenávist, aktivní zástupné síly a cílené snahy Teheránu o zničení Izraele i vývoj jaderné zbraně napovídají, že další – a horší – konflikt je jen otázkou času.

včera

Donald Trump

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde

Prezident USA Donald Trump triumfálně vyhlásil konec dalšího konfliktu na Blízkém východě a sám sebe vykreslil jako strůjce historického míru. Po masivním útoku amerických bombardérů na tři klíčové íránské jaderné a vojenské cíle přišla odvetná reakce Teheránu jen v omezené podobě – a Trump ji ihned označil za známku toho, že Írán nechce pokračovat v eskalaci. Vzápětí oznámil dohodu o příměří mezi Íránem a Izraelem.

včera

Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska

Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy