Antibiotika: Kdy ano, kdy ne. Odolnost bakterií vědce děsí

Paříž - Ve Francii se od příštího roku začnou zkušebně poskytovat některá antibiotika i po jednotlivých kusech, aby se zabraňovalo finančnímu plýtvání a nebezpečným samoléčbám. Rozhodli o tom dnes na návrh vlády francouzští poslanci.

"Jeden ze dvou vydaných léků není spotřebovaný. To vede k plýtvání, ke znečišťování (životního prostředí) při jejich zahazování či nebezpečné samoléčbě, když léky zůstávají doma," řekla ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová.

Zkušební doba potrvá tři roky a po jejím vyhodnocení se rozhodne, zda se v tomto přístupu bude pokračovat. Do projektu se na základě dobrovolnosti zapojí stovky lékáren, jejichž zaměstnanci projdou zvláštním školením.

Stále více bakterií se stává vůči antibiotikům imunními. V pesimistických prognózách se objevují předpovědi, že budeme mít antibiotika na všechno možné a nepřekonatelným problémem se stane například obyčejná rýma.

Kdy ano - kdy ne

Zejména u virových infekcí dýchacích cest, při rýmě nebo nachlazení jsou antibiotika zcela neúčinná. Stejně tak se třeba dětské záněty středního ucha vyřeší ve většině případů samy a antibiotika jsou zbytečná. Jejich opakované nasazení vážně narušuje rovnováhu imunitního systému. Antibiotika kromě toho, že zničí bakterie způsobující infekci, zlikvidují přirozené obyvatele tlustého střeva. Zároveň urychlují pohyb střev a žaludku, díky kterým se posouvá strava vpřed, takže se správně nenatráví a nevstřebá se z ní dostatečné množství tekutiny.

Po podání antibiotik může dojít také k rozvoji zánětu střevní sliznice. Určité množství antibiotik se po spolknutí tablety dostane trávicím traktem až do tlustého střeva, kde ničí střevní mikroflóru. Zdejší bakterie pomáhají trávit zbytky potravin a umějí vyrobit vitamin K, který je nezbytný například pro srážení krve. Poškození střevní mikroflóry se projevuje průjmem, nadýmáním, plynatostí, občas i s níženou chutí k jídlu. Tyto stavy jsou nebezpečné hlavně pro děti a seniory.

Když už antibiotika, tak pokud možno ta penicilinová a zalévaná kefírem. Musíte-li antibiotika užívat, zmírněte jejich negativní působení kysanými mléčnými výrobky. Obsahují laktobacily, které obnovují poničenou střevní flóru zodpovědnou za stav obranyschopnosti našeho organismu.

Má-li lékař podezření na bakteriální infekci, měl by použít jednoduchý test a určit, jestli jde o virové nebo bakteriální onemocnění (vyšetření hladiny C-reaktivního proteinu, tak zvané CRP). Pokud test ukáže, že jde o bakteriální infekci, v ambulanci odeberou materiál ke zjištění původce a pošlou ho do laboratoře. V případě těžkého průběhu infekce lékař předepíše antibiotika ještě před získáním výsledků z laboratoře, kde se bakterie vykultivují a uskuteční se zkouška jejich citlivosti na jednotlivá antibiotika.

Pokud antibiotikum účinkuje, test potvrdil správné nasazení ATB. Ale pokud pacient přijde za tři dny s horečkou, může mu lékař předepsat lék na základě uskutečněné zkoušky. Antibiotika lékař předepisuje okamžitě i při jasné močové infekci nebo streptokokové angíně, informuje doktoronline.cz.

V případě lehčího průběhu onemocnění může lékař počkat na výsledek kultivačního vyšetření. Je možné, že onemocnění začne samo ustupovat a antibiotická léčba nebude vůbec potřebná. Bakteriální infekce zvládnutá bez antibiotik organismus posiluje, zlepšuje jeho odolnost vůči infekcím.

Související

Ilustrační foto

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka budou dodávky antibiotik v tabletách v České republice v příštích měsících převyšovat spotřebu. Řekl to novinářům po jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků na ministerstvu zdravotnictví. Náměstek také upozornil, že místně by mohly chybět sirupy, které jsou určeny pro malé děti.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu

Do konce listopadu bude v České republice k dispozici 360 000 balení penicilinu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v dnešním vysílání pořadu Partie na CNN Prima News. Podle něj je penicilin postupně dodáván do lékáren, avšak distributoři zatím nezajišťují rovnoměrné dodávky léku do všech lékáren.

Více souvisejících

antibiotika léky

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy