Brusel - K dnešnímu oznámení zrušení vízové povinnosti pro české občany v Kanadě vedla velmi trnitá cesta a bez konstantního politického tlaku Evropského parlamentu bychom nemohli dnes oslavovat. Podařilo se mi prosadit zavedení automatické vízové reciprocity do novely nařízení EU o vízové povinnosti se třetími zeměmi, o kterém shodou okolností hlasoval dnes výbor EP pro občanské svobody.
S textem již souhlasila Rada EU a žádné námitky nepadly ani v Evropském parlamentu, který jej definitivně potvrdí na plenárním shromáždění v lednu. Pokud by Kanada nyní nezrušila vízovou povinnost pro ČR, čelila by zavedení víz pro všechny kanadské občany ze strany celé EU již během příštího roku. Tím jsme zatlačili Kanadu do rohu. Navíc podobné jednostranné kroky tak již nebudou v budoucnu možné vůči České republice ani jiným evropským zemím a tím skončí diskriminace evropských občanů ze strany i dalších třetích států.
Joseph Daul, předseda nejsilnějšího poslaneckého klubu Evropské lidové strany, již druhý den po vyhlášení vízové povinnosti v červenci 2009 vyjádřil solidaritu s Českou republikou. Následovala mravenčí práce přesvědčit i ostatní europoslance a vysvětlit jim souvislosti, že jednostranný krok Kanady poškozuje nejen Českou republiku, ale i celou EU. Mé tažení v Evropském parlamentu podpořil i Václav Havel. Písemné prohlášení v této naší věci podepsalo 374 poslanců. Mohu zmínit, že podobná prohlášení uspějí jen v 10% případů. Interpelovala jsem s kolegy Evropskou komisi a Radu EU, psala oficiální dopisy představitelům Kanady, včetně premiéra, získala podporu od předsedy Evropské rady van Rompuye. Mileně Vicenové, tehdejší české velvyslankyni při EU, patří velké uznání za mobilizaci zástupců členských zemí v Bruselu. Mohu říci, že díky naší iniciativě o našem problému věděli v Bruselu všichni. Kanada poté byla nucena přislíbit, že otázku zrušení víz začne řešit. A dnes tedy můžeme slavit zasloužené vítězství.
Naší strategií bylo donutit EU, aby přijala některá pro Kanadu nepříjemná opatření, jimiž bylo odložení ratifikace nejrůznějších vzájemných smluv. Oceňuji v tomto ohledu spolupráci s tehdejším místopředsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, který tuto strategii přijal za svou a čeští poslanci odložili ratifikaci dohody o letecké dopravě s Kanadou.
Podobné situace se v budoucnu už nikdy nebudou opakovat díky zmíněnému mechanismu automatického zavedení recipročního opatření vůči třetím zemím, které se mi podařilo prosadit ve výboru EP pro občanské svobody v novele týkající se nařízení o vízové povinnosti č. 539/2001. Toto bylo jedním z hlavních popudů Kanady na zrušení víz. Čtyřletá snaha o nápravu tak došla uplatnění.
Související
Covid uzavřel Čínu před světem. Peking se teď snaží oživit turismus, několik zemí má výhodu
Fialova vláda jednala o pomoci zemědělcům a řešila strategii veřejných nákupů
víza , Kanada , Zuzana Roithová
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák