U Stonehenge se řeší nová záhada, lidé jsou bezradní

Stonehenge - Ken Jenkins jednou ráno zcela nedávno klečel na planině poseté velkými kameny ve Stonehenge a v hlavě se mu honila zdánlivě nevysvětlitelná záhada obklopující tuto prehistorickou památku: Proč lidé kradou fretky?

"Nikdo to neví," řekl listu The Wall Street Journal Jenkins, profesionální bojovník proti škůdcům, který používá fretky k likvidaci nežádoucích králíků. Jako další britští fretkaři i on se snaží pochopit krádeže fretek, které trápí jižní Anglii během posledních dvou let. "Existuje pro to spousta teorií," řekl.

Někteří milovníci fretek uvádějí, že zloději prodávají tato zvířata na nezákonný výzkum léků. Další spekulují, že končí v nelegálním obchodu s domácími mazlíčky. A mnozí mají podezření, že do jejich krádeží jsou zapojené organizované zločinecké skupiny. 

Bradleymu někdo loni v únoru ukradl 27 fretek. Policie pachatele nenašla a jeho jméno tak přibylo na dlouhý seznam obětí. "Znám spoustu zklamaných lidí, kterým někdo ukradl jejich fretky," řekl. Nyní v Británii nastává znepokojivé období pro "pracující fretky", které jsou po staletí používány k lovu králíků - podle Jenkinse už od dob starých Římanů.

Fretky se přitom už v minulosti stávaly příležitostným terčem zlodějů. Britští historici například zaznamenali případ z roku 1867, kdy soud nedaleko Bradleyho domova poslal do vězení čtrnáctiletého chlapce za to, že ukradl fretku a prodal ji svému strýci za dva šilinky a pintu piva.

Ovšem během posledních dvou let počet krádeží fretek prudce stoupl. Po celé venkovské části Anglie řádí v noci zloději - často s kuklami na hlavách - kteří kradou fretky a svůj kontraband pak odnášejí v povlacích na polštáře. "I cenné věci nechávají na místě, berou jenom fretky," řekl Bradley.

Kluby už svým členům začaly radit, aby si zajistili klece a výběhy a nebavili se o svých fretkách v hospodě. 

Fretky jako živý límeček

O fretkách jsou v literatuře nejasné zmínky už od starověku (Aristoteles, Aristofanes a jiní). První zmínky o jejich užití při lovu jsou z 1.stol.př.n.l. Strabo píše o invazi králíků na Baleárských ostrovech. Údajně tu přemnožení králíci způsobili hladomor a k jejich lovu bylo použito drobné zvíře dovezené z afrického středomoří. Zvíře bylo vpouštěno do králičích nor, u jejich vstupu čekal lovec a králíky odchytával.

Tento způsob lovu, fretkování, je užíván v Anglii dodnes. I u nás se fretkovalo, zvláště ve vinařských oblastech, kde králíci působili hrabáním a okusem značné škody. Od 80.let 20. stol., kdy epidemie myxomatozy téměř vyhubila populace divokých králíků, už naši myslivci fretky jako lovecká zvířata nechovají a nezmiňují se o nich ani poslední učebnice myslivosti.

Fretka ale nebyla jen loveckým zvířetem. Její milá povaha si získala dámy i pány renesanční Itálie a Anglie. Překrásný portrét Cecilie Gallerani, Leonardovy Dámy s hranostajem, zná snad každý. Její současnici, Antheu, portrétoval Francesco Mario Mazolla s tmavou fretkou na lovecké rukavici. Bílou fretku se zlatým oboječkem má na jednom z oficiálních portrétů na rukávu překrásného bohatého kostýmu Její Milost Alžběta I. Anglická, informuje schf.cz.

Pánové nosívali své miláčky, podobně jako dnešní mladíci, na ramenou či kolem krku. Takový „živý límeček" má na krku švihák ze Sieny na fresce Domenica di Bartolla z 1.pol. 15 století, stejně svého „přítele" nosil i Jan Nebojácný, hrabě z Nevers a vévoda burgundský.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Příroda Stonehenge

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy