Jak dál na Ukrajině? EU zatím tápe, v Česku padají ostrá slova

Brusel/Praha/Kyjev - Případné sankce Evropské unie vůči představitelům nynější vlády v Kyjevě musí být součástí širší evropské strategie k vývoji na Ukrajině a musí přispět k řešení situace, řekl dnes ČTK informovaný diplomat. Podle unijního prezidenta Hermana Van Rompuye by mezi reakcí EU na eskalaci vývoje na Ukrajině mohly být finanční sankce či vízová omezení vůči těm, kdo jsou odpovědni za násilí a použití nepřiměřené síly.

Zástupci zemí osmadvacítky nyní připravují podklady pro čtvrteční mimořádnou schůzku ministrů zahraničí EU poté, co si výbuch násilí v Kyjevě vyžádal řadu obětí.

"Nejsou to primárně sankce. Řešíme především dopad jejich případného vyhlášení. A ten dopad musí být pozitivní," podotkl zdroj ČTK, který se diskusí účastní. Mezi možnými opatřeními by podle jiného diplomata jedné z unijních zemí mohlo být například vývozní embargo na materiál, který by mohl být zneužit k zákrokům vůči demonstrantům. Podobné opatření přijala EU loni po násilnostech v Egyptě.

Ministři budou ve čtvrtek zřejmě mluvit důkladněji o tom, co může unie a její členské země v nynější vyhrocené situaci udělat. "Unie bude připravena jednat, pokud to ministři označí za nutné. Debata ale bude širší," poznamenal diplomat k otázce sankcí.

Předseda Evropské komise José Barroso dnes vyzval k přijetí opatření vůči těm, kdo jsou zodpovědní za násilí na Ukrajině. Politické vedení v Kyjevě je podle něj odpovědné za ochranu práv a svobod občanů. Násilí jako cestu k řešení politické krize EU odsuzuje, všechny strany konfliktu se mají vrátit ke smysluplnému dialogu o ústavních změnách, nové vládě a cestě ke svobodným prezidentským volbám.

Stálý předseda jednání unijních zemí Van Rompuy dnes podotkl, že na zhoršení situace bude EU reagovat cílenými opatřeními, o nichž se budou ve čtvrtek ministři bavit. Zásadní otázkou, kterou musí ministři zemí EU zvážit, však bude, zda případné umístění například prezidenta Viktora Janukovyče na sankční seznam fakticky nezabrání politickému řešení krize.

Zdroj: YouTube

Ukrajina vyšetřuje pokus o převrat

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zahájila vyšetřování nejmenovaných politiků podezřelých z ohrožení ústavního pořádku a pokusu o státní převrat. V případě odsouzení hrozí viníkům trest až deset let vězení.

Zpráva SBU neobsahuje žádná jména osob, které jsou podle tajné služby podezřelé z útoku proti státu. Podobné obvinění už SBU vznesla proti nejmenovaným osobám počátkem prosince, v souladu s nedávnou amnestií ale bylo vyšetřování zastaveno.

SBU také ohlásila, že zahájila "protiteroristickou operaci" po celé zemi vzhledem k eskalaci násilí v posledních 24 hodinách. "Extremistické a radikální skupiny podle SBU ohrožují svými akcemi životy milionů Ukrajinců, uchylují se k úmyslnému a cílenému násilí, dopouštějí se žhářství, vražd, únosů a zastrašování obyvatelstva, a to se i s použitím střelných zbraní," uvedla tajná služba a dodala, že od úterka se "v rukou zločinců" ocitlo více než 1500 střelných zbraní a 100.000 nábojů.

Ze solidarity s protivládními demonstranty na kyjevském náměstí Nezávislosti blokuje od dnešního rána zhruba 300 Ukrajinců polsko-ukrajinský hraniční přechod Korczowa-Krakivec a zapálili u něj nahromaděné pneumatiky. Informovala o tom polská pohraniční stráž.

Kvůli protestu na vnější hranici Evropské unie ukrajinští celníci přerušili odbavování aut a pohraniční úřady na obou států vyzvaly řidiče, aby pro přejezd hranice zvolili jiný přechod.

Armáda proti vlastním lidem? Malér

KSČM považuje situaci na Ukrajině, zejména v hlavním městě Kyjevě, za velmi vážnou a znepokojující. Nepřípustná eskalace násilí a ultimáta nejsou politickou platformou akceptovatelnou v Evropě 21. století.

Je nutné zamezit dalším ztrátám na životech a zdraví na obou stranách barikád, jak u ozbrojených sil, tak demonstrantů a okamžitě zasednout bez předběžných podmínek k jednacímu stolu. Vyzýváme všechny ke konstruktivnímu dialogu, který povede k ukončení násilných akcí. Předmětem dialogu by měl být návrat jak k myšlence předčasných parlamentních voleb, tak referenda o případné asociační smlouvě s EU. Při dalším pokračování pouličních bojů může být jediným poraženým lid Ukrajiny, uvedl dnes Vojtěch Filip, poslanec PS PČR a předseda ÚV KSČM.

"Případné použití vojenských jednotek proti vlastnímu obyvatelstvu může znamenat velký malér. Jde o extrémní opatření a může to opravdu znamenat až válku," řekl v ČT Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií, FSV UK.

"Bez ohledu na lidské oběti se ta situace ještě pořád dá vyřešit nenásilně, Ukrajina ale stojí na prahu občanské války – je tomu velmi blízko. Co vím od důstojníků, tak se maximálně snaží vyhnout politickým záležitostem," míní Ondřej Soukup, redaktor Hospodářských novin.

"Jsem zděšen, že se v Evropě může něco takového stát. Na Ukrajině se neprotestuje proti diktátorskému režimu, který se zmocnil vlády pučem, ale proti režimu, který vyšel z relativně svobodných voleb, což je problematické," prohlásil dnes Stanislav Křeček, zástupce veřejného ochránce práv. Uvedla to Česká televize.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy