Brusel/Praha - Předseda Evropské komise José Barroso uvítal prostřednictvím svého twitterového účtu propuštění ukrajinské političky Julije Tymošenkové z vězení. Zdůraznil také, že pro budoucnost Ukrajiny je zásadní nezávislé soudnictví. Jinak EU zatím příliš na rychlý ukrajinský vývoj nereaguje.
Na svém twitteru si ale například eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová všimla, že předčasné ukrajinské volby by se měly konat 25. května, tedy v den, kdy mají být také volby do Evropského parlamentu. "Je to jasný signál: Budoucnost Ukrajiny je v asociační dohodě s EU," míní eurokomisařka.
Vůdkyně ukrajinské opozice, expremiérka Tymošenková se dnes ocitla na svobodě a oznámila zájem kandidovat na prezidentku. Ukrajinský parlament sesadil dosavadního prezidenta Viktora Janukovyče, který odmítl rezignovat a vývoj označil za převrat. Podle poslanců ale není schopen zastávat funkci. Zákonodárci také vyhlásili na 25. května volby.
Propuštění Tymošenkové, které také umožnilo rozhodnutí parlamentu v Kyjevě, přivítali též předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a předseda jeho nejsilnější frakce, Evropské lidové strany (EPP) Joseph Daul.
"Je to pro Ukrajinu a Evropu historická chvíle," poznamenal Schulz, který by se měl podle představ evropských socialistů v letošním roce stát novým předsedou Evropské komise. Zdůraznil, že situace se rychle vyvíjí, ale na Ukrajinu nyní přichází změna.
Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je potřeba dělat vše proti rozpadu Ukrajiny. I proto by prý přijatá řešení neměla být namířena proti Rusku. Zaorálek to řekl v České televizi.
Zprávu o propuštění někdejší lídryně Oranžové revoluce nadšeně uvítal také manžel Oleksandr Tymošenko. "Je úžasné, že se to stalo, velmi se z toho radujeme. Čekali jsme na tento okamžik dlouhých dva a půl roku. Takže nakonec zvítězila spravedlnost a ty zákony, na základě kterých byla nespravedlivě odsouzena, byly zrušeny a ona je na svobodě," uvedl. V rozhovoru pro ČT24 také ocenil hrdinství protestujících na Majdanu: "Jestli něco umožnilo toto vítězství, pak určitě stovka mrtvých ukrajinských vlastenců, kteří pod palbou na Majdanu položili své životy."
Manžel ukrajinské expremiérky žije už dva roky v České republice, kde dostal azyl. Že by jeho žena po propuštění zamířila do Prahy, nicméně neočekává. Bude jí prý třeba na Ukrajině, demonstranti z Majdanu do ní vkládají velké naděje.
Julija Tymošenková je vůdčí osobnost Oranžové revoluce, dnes největší opoziční symbol. Více než dva roky byla za mřížemi. Do politiky skočila z energetického byznysu - s přezdívkou plynové princezny. Při volbách v roce 2004 se postavila vedle nově zvolené hlavy státu Viktora Juščenka. Brzo však ukázala, že není jen ženou na okrasu. Jako premiérka vyhlásila boj proti korupci. Souboj o prezidentské křeslo ale s Janukovyčem těsně prohrála.
I tak její vystupování i půvab překročily hranice Ukrajiny. Ve značkových šatech pózovala pro módní magazín. Časopis Forbes ji zařadil na třetí místo v žebříčku nejvlivnějších žen světa. S popularitou ale stoupaly i pochybnosti o skutečných zájmech Tymošenkové: první obvinění proti ní padla v roce 2001. Z funkce vicepremiérky ji sesadilo podezření z daňových úniků a krádeží zemního plynu. Před dvěma lety spustila prokuratura stíhání za údajně nevýhodné smlouvy na dodávky plynu s Ruskem.
Související

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
EU (Evropská unie) , Ukrajina , Julija Tymošenková
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 1 hodinou

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 1 hodinou

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 2 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 2 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 3 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 4 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 7 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 8 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu
včera

Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc
včera

Tragická nehoda na D2. Stala se v koloně před Brnem, tři lidé zemřeli
včera

Rusko není schopno ovládnout celou Ukrajinu. Po smrti Putina nás nečeká nic hezkého, varuje expert
včera

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
včera
Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.
Zdroj: Jakub Jurek