Vítězství Kisky: Stopka novému mečiarismu, píše český tisk

Praha/Bratislava - Podnikateli Andreji Kiskovi pomohla v prezidentských volbách nechuť Slováků k jeho soupeři, premiéru Robertu Ficovi. Píší to dnes v reakci na sobotní vítězství Kisky české deníky. Kiska získal 59,38 procenta odevzdaných hlasů a Fico 40,61 procenta. Nový prezident má podle českého tisku šanci ukončit "blbou náladu" slovenské společnosti.

Prezidentské klání bylo podle Lidových novin (LN) jakýmsi referendem o "rozpínavém" Ficovi. "Andrej Kiska se prostě kvalifikoval do finále. Své nepochybně sehrála i přímá volba hlavy státu, kdy je pro kandidáta s dostatečným finančním zázemím přece jen o něco lehčí prorazit," komentuje deník volby.

LN ale především zvažují, zda je pro ještě "nezralé" postkomunistické demokracie osvěžující, nebo naopak škodlivé, že lidé sahají ve volbách po nepoliticích. "Po pádu komunismu nebyl vzestup nepolitiků ničím divným, ostatně jedině ti byli alternativou nomenklaturním aparátčíkům. O čtvrtstoletí později - a zhruba jednu generaci dále - to ale na první pohled nedává smysl," píší.

Podle Mladé fronty Dnes (MfD) vyvolala kandidatura premiéra Fica na prezidenta u mnoha Slováků přízrak "nové formy mečiarismu". "Jenže přes počet míst v parlamentu se Slovensko zemí strany Směr nikdy nestalo. Nikdo netuší, čemu Fico uvěřil, když si myslel, že může získat ty Slováky, kteří jeho tvrdý bojovný styl nesnášeli," uvádí deník. Fico se sice podle MfD měnil z "bojovného nacionalisty a levičáka s komunistickými instinkty" v klasického sociálnědemokratického politika evropského střihu, ale v době oznámení kandidatury ještě přeměna nebyla u konce.

Hospodářské noviny (HN) v komentáři uvádějí, že slovenská společnost Kisku potřebovala, protože dává zemi šanci na nový začátek. "Její blbá nálada dosáhla nebezpečných hranic loni na podzim, kdy se v Banskobystrickém kraji stal županem neonacista Marian Kotleba," píše deník. 

"Nejsem zastáncem toho, abychom posilovali pravomoci prezidenta. Máme jasně daný parlamentní systém moci. Já vnímám roli prezidenta jako autoritu," řekl Kiska v rozhovoru pro TA3, postavil se ovšem také proti chystanému částečnému okleštění prezidentských kompetencí.

Podnikatel a politický nováček Kiska, který se ujme úřadu 15. června, také zopakoval, že politikům bude připomínat plnění slibů. "Jako prezident budu často, velmi často připomínat politikům, proč je lidé volili. Aby o problémech nejen mluvili, ale skutečně je i řešili," dodal. Právě upozorňování na neřešení problémů obyvatel země ze strany politiků bylo jedním z hlavních pilířů Kiskovy předvolební kampaně, píše web CT24.

„Robert Fico jako premiér pozici obhájil, protože získal takový počet voličů, jaký dnes Smer reprezentuje v průzkumech veřejného mínění," prohlásil v televizi TA3 Marek Maďarič, který vedl Ficovu volební kampaň. Strana Smer obhajovala volební výsledek svého šéfa počtem získaných hlasů, bylo jich skoro 900 tisíc. Komentátoři ovšem hodnotí Ficovu porážku jako začátek jeho konce.

Mluví se o několika scénářích - premiér buď dovládne do voleb v roce 2016, nebo provede dílčí změny ve svém kabinetu. Sám Robert Fico si vzal několik dní na rozmyšlenou, co udělá dál.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Prezident SR Andrej Kiska Robert Fico

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy