NATO má obavy z Ruska, do Baltského moře posílá minolovky

Berlín - Pětice minolovek se dnes z německého přístavního města Kiel vydala na cvičení NATO do Baltského moře. Vyslání plavidel je součástí úsilí aliance o posílení vojenské přítomnosti na východě Evropy kvůli obavám ze záměrů Ruska na Ukrajině, informovala agentura AP.

Z Kielu dnes do Baltu vyslalo jednu minolovku a jedno podpůrné plavidlo Norko a po jedné minolovce Nizozemsko, Belgie a Estonsko. Cvičení pod norským velením bude trvat do konce května. Velení nad operací na likvidaci min pak převezme Německo.Zástupce vrchního velitele operací aliančních námořních sil Arian Minderhoud řekl, že cvičení je součástí celého "balíku" akcí, které mají ukázat "odhodlání a připravenost NATO".

Alianční minolovky sice v Baltském moři působí už přes 40 let a jejich nynější nasazení se příliš neliší od původně plánovaných akcí. "Ale samozřejmě bude mít trochu jiný charakter," řekl Minderhoud. Nynější operace bude podle něj "intenzivnější" a "významnější".

Minderhoud také řekl, že zatím nebyla zaznamenána zvýšená ruská aktivita v Baltském moři, ale zdůraznil, že aliance je připravena "na všechny druhy akcí a reakcí".

Minolovka je válečná loď, která je určená k odklízení námořních min, ničení minových zátarasů a k ochraně bojových lodí a konvojů. Minolovka je malá a obratná loď, často jen lehce vyzbrojená, případně je vyzbrojená i pro vyhledávání a boj s ponorkami.

U tohoto druhu válečných lodí je důležitá co nejmenší možnost zjištění přítomnosti ze strany miny, čehož je docíleno specifickou konstrukcí, která zahrnuje kupříkladu dřevěný trup (kvůli minám citlivým na změnu magnetického pole), zvláštní druh pohonu (např. lodní šroub typu Voith-Schneider) pro snížení akustické stopy (kvůli minám aktivovaným na základě hladiny hluku), užší trup (miny citlivé na změnu okolního tlaku) a jiné další.

Tyto specifické požadavky mají i své nevýhody, jako je snížená maximální rychlost nebo slabší vyzbrojenost, z čehož plyne i případná potřeba dodatečně chránit minolovky jinými plavidly.

Související

Více souvisejících

NATO Vojenské lodě

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy