Případ Nagyové může mít dva velmi špatné konce, píšou na Slovensku

Bratislava - Ze tří vzájemně propojených obvinění v politické aféře v Česku, která loni vedla k pádu tehdejší vlády Petra Nečase, zvládla policie podle slovenského listu Sme jen případ údajného zneužití tajných služeb, jenž směřuje k soudu. Potřebovala k tomu v tak pozorně sledovaném případu téměř rok, což je nešťastné zejména ve srovnání s bombastickým zásahem na úřadu české vlády, kterým celá kauza odstartovala, napsal dnes deník.

"Případ Jany Nagyové, dnes Nečasové, která položila vládu Petra Nečase, může mít dva velmi špatné konce. Nejhorší by nastal, pokud by soud všechny tři kauzy smetl ze stolu. Druhý nejhorší by byl, pokud by se případ tahal donekonečna. (...) První možnost zatím nenastala, k druhé se to ovšem nebezpečně blíží," míní deník Sme.

Vyšetřování další větve aféry, údajné korupce tří někdejších poslanců, podle listu zase poznamenalo rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR. Ten loni zrušil stíhání trojice někdejších zákonodárců ODS, kteří prý složili poslanecký mandát výměnou za lukrativní posty ve státních firmách. "Důležitá otázka zůstala nedořešena a ve veřejnosti zůstal pocit, že politici jsou nepostižitelní a že stojí nad zákonem," míní deník.

Prvotní a nejdůležitější část kauzy, která se týká politických kmotrů, má podle Sme nejblíže k tomu, aby vyšuměla do prázdna. "Hrozí jí to asi i proto, že jí policie a prokuratura věnovaly nejméně pozornosti. To zase podporuje podezření, že za vypuknutím kauzy mohly být i jiné zájmy, než jen hledání spravedlnosti," poznamenal deník. 

"Celkově si myslím, že ta koncepce, zejména pokud jde o tři poslance, byla hodně neuvážená," podotkl advokát Tomáš Sokol. Zároveň pochybuje i nad způsobem provedení celé akce, kdy policie naráz zasahovala na řadě míst. Píše o tom web CT24. "Bývalo by stačilo doručení takzvané obálky s pruhem, kde by bylo usnesení o zahájení trestního stíhání," konstatuje Sokol.

Sokol má i další výhrady. Tvrdí například, že olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který případ dozoruje, svou práci nezvládá. "Rozeběhlo se to do několika kauz, které spolu prakticky nesouvisí. Razie byla signalizována jako zásah proti mafiím, čímž ve skutečnosti nebyla," tvrdí Sokol. Celý případ, označovaný často jako "aféra Nagygate", bývá dělen do tří větví: případ rebelů z ODS, případ pražské chobotnice a případ údajného úkolování vojenské rozvědky.

Na posledním zmíněném má Sokol osobní zájem, protože zastupuje Ondreje Páleníka, někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství. A podle svých slov má problém i s popisem skutku, z kterého je jeho klient obviněn. Prý měl na přání Jany Nagyové umožnit sledování tehdejší manželky předsedy vlády Radky Nečasové. To ale s klientelismem, jak o něm hovoří žalobci, nemá dle ázoru Sokola nic společného.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Jana Nagyová Slovensko Ivo Ištvan

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 43 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy