Případ Nagyové může mít dva velmi špatné konce, píšou na Slovensku

Bratislava - Ze tří vzájemně propojených obvinění v politické aféře v Česku, která loni vedla k pádu tehdejší vlády Petra Nečase, zvládla policie podle slovenského listu Sme jen případ údajného zneužití tajných služeb, jenž směřuje k soudu. Potřebovala k tomu v tak pozorně sledovaném případu téměř rok, což je nešťastné zejména ve srovnání s bombastickým zásahem na úřadu české vlády, kterým celá kauza odstartovala, napsal dnes deník.

"Případ Jany Nagyové, dnes Nečasové, která položila vládu Petra Nečase, může mít dva velmi špatné konce. Nejhorší by nastal, pokud by soud všechny tři kauzy smetl ze stolu. Druhý nejhorší by byl, pokud by se případ tahal donekonečna. (...) První možnost zatím nenastala, k druhé se to ovšem nebezpečně blíží," míní deník Sme.

Vyšetřování další větve aféry, údajné korupce tří někdejších poslanců, podle listu zase poznamenalo rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR. Ten loni zrušil stíhání trojice někdejších zákonodárců ODS, kteří prý složili poslanecký mandát výměnou za lukrativní posty ve státních firmách. "Důležitá otázka zůstala nedořešena a ve veřejnosti zůstal pocit, že politici jsou nepostižitelní a že stojí nad zákonem," míní deník.

Prvotní a nejdůležitější část kauzy, která se týká politických kmotrů, má podle Sme nejblíže k tomu, aby vyšuměla do prázdna. "Hrozí jí to asi i proto, že jí policie a prokuratura věnovaly nejméně pozornosti. To zase podporuje podezření, že za vypuknutím kauzy mohly být i jiné zájmy, než jen hledání spravedlnosti," poznamenal deník. 

"Celkově si myslím, že ta koncepce, zejména pokud jde o tři poslance, byla hodně neuvážená," podotkl advokát Tomáš Sokol. Zároveň pochybuje i nad způsobem provedení celé akce, kdy policie naráz zasahovala na řadě míst. Píše o tom web CT24. "Bývalo by stačilo doručení takzvané obálky s pruhem, kde by bylo usnesení o zahájení trestního stíhání," konstatuje Sokol.

Sokol má i další výhrady. Tvrdí například, že olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který případ dozoruje, svou práci nezvládá. "Rozeběhlo se to do několika kauz, které spolu prakticky nesouvisí. Razie byla signalizována jako zásah proti mafiím, čímž ve skutečnosti nebyla," tvrdí Sokol. Celý případ, označovaný často jako "aféra Nagygate", bývá dělen do tří větví: případ rebelů z ODS, případ pražské chobotnice a případ údajného úkolování vojenské rozvědky.

Na posledním zmíněném má Sokol osobní zájem, protože zastupuje Ondreje Páleníka, někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství. A podle svých slov má problém i s popisem skutku, z kterého je jeho klient obviněn. Prý měl na přání Jany Nagyové umožnit sledování tehdejší manželky předsedy vlády Radky Nečasové. To ale s klientelismem, jak o něm hovoří žalobci, nemá dle ázoru Sokola nic společného.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Jana Nagyová Slovensko Ivo Ištvan

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy