Kiska složil slib, stal se prezidentem SR. Gašparovič odchází s ostudou

Bratislava - Nový slovenský prezident Andrej Kiska navštívil sídlo hlavy státu, Grassalkovichův palác v centru Bratislavy, poprvé až ve chvíli, kdy si po dnešním složení slibu symbolicky převzal klíče od svého budoucího působiště. Na rozdíl od předchozí hlavy státu Ivana Gašparoviče Kiska po inauguraci nezvolil oběd s politiky, ale hostil sociálně slabé. Střídání na prezidentském postu se přitom neobešlo bez drobných protokolárních škobrtnutí.

Nový prezident Slovenska se úřadu ujímá tradičně v poledne toho dne, kdy dosluhující hlavě státu končí funkční období. Zhruba dvě hodiny po složení slibu se Kiska s chotí Martinou setkal v prezidentském paláci s Gašparovičem a bývalou první dámou Silvií, kteří novému prezidentskému páru předali úřad.

Kiska, jenž ve vysoké politice dosud nepůsobil, se nechal slyšet, že nynější sídlo slovenského prezidenta v minulosti nikdy nenavštívil. A to ani v době komunismu, kdy stavba z 18. století sloužila pionýrům. V současnosti úřad hlavy státu není veřejnosti přístupný, prezidenti ale prostory paláce čas od času pro zájemce zpřístupňovali.

Na rozdíl od Gašparoviče Kiska po inauguraci nezamířil na slavnostní oběd s politiky a představiteli církve. Jednapadesátiletý milionář hned první den v prezidentské funkci překvapil, když do zahrady Grassalkovichova paláce nechal postavit stan a pozval na oběd bezdomovce, seniory a lidi, kteří vyrůstali v dětských domovech. Kiskovo pozvání přijalo několik desítek lidí, kteří si pochutnali kromě jiného na kachních prsou nebo na hovězím steaku.

"Je to první prezident, který se zabývá i takovými lidmi, jako jsou prodejci časopisu Nota Bene. Oběd byl dobrý," řekl novinářům jeden z bezdomovců, který se účastnil oběda s Kiskou a který si vydělává prodejem zmíněného časopisu. Pozvánku dostal od sociální pracovnice, která mu pomáhá v jeho tíživé situaci.

"Budu prvním slovenským prezidentem bez stranické minulosti. Nebyl jsem kandidátem vlády ani opozice. A nadstranickým budu i jako prezident, který bude stát za lidmi," prohlásil Kiska v prvním projevu po složení slibu.

Nového slovenského prezidenta už v pondělí čeká první pracovní cesta. V Budapešti si spolu s kolegy z České republiky, Maďarska, Německa a Polska připomene 25. výročí pádu komunismu. Kiska už dříve uvedl, že jeho první oficiální návštěva ve funkci hlavy státu povede do Prahy.

Prezident by neměl vyvolávat spory

Kiska v rozhovoru pro iHned.cz například řekl: "Pana Babiše sleduji, s některými věcmi s ním souhlasím. V řízení pracujete s lidmi. Hodně mi dala práce v charitě, kde jsem se setkával s lidmi, takže si myslím, že mám v sobě hodně toho manažerského i sociálního, což je dobrý sociální kapitál, abych věděl, komu a jak pomoci a jak problémy řešit."

"Shodujeme se v tom, že stát by měl být řízený jako firma, kterou s pýchou odevzdáte svým dětem, a nikdo takovou firmu nezakládá, aby ji za čtyři roky vytuneloval, získal co nejvíc osobního bohatství. Naopak, dívá se strategicky na to, co bude s firmou za pět, deset, patnáct let. Část finančních prostředků, které jsem získal za prodej většiny firem, jsem investoval, což mi umožňuje být nezávislý a mít finanční příjem," prohlásil Kiska.

A pokračuje: "Prezident by neměl vyvolávat rozpory a konflikty. Parlament máme rozhádaný dostatečně a někdy je ostuda se na něj dívat. Prezident by měl hledat řešení, východiska a dohody mezi vládou, prezidentem a politickými stranami. Na druhé straně, pokud se vláda rozhodne přijmout nějaký hloupý, škodlivý zákon, tak by prezident měl být první, když se ještě zákon připravuje, aby si zavolal příslušného ministra a řekl mu svůj názor. A aby si zavolal - a na to ve smyslu ústavy má také právo - premiéra a řekl mu svůj názor."

"Kdyby to byl například zákon, který zvýší nezaměstnanost, tak by se měl postavit před lidi a s plnou zodpovědností říci, že je to hloupý a škodlivý zákon. Prezident musí mít autoritu a pokud se postaví za lidi, tak se lidé postaví za něho. Bude mít autoritu a žádná vláda si ho nedovolí ignorovat," dodal Kiska.

Gašparovičovu dekádu hodnotí komentátoři i slovenská veřejnost přinejlepším neutrálně. Odcházejícímu prezidentovi jeho kritici vytýkají politickou nesvéprávnost a to, že byl coby hlava státu málo reprezentativní, informuje Rozhlas.cz.

Psali jsme:
Gašparovič se loučí s ČR: Uctil památku Beneše a vychválil Klause
Gašparovič zaperlil: V jedné větě nasekal hned tři pravopisné chyby
 

„Nikdy jsem si nevšimla, že by v případě porušování práva jakékoliv skupiny obyvatel prezident vystoupil. Prezident nikdy nebyl velký zastánce respektu a tolerance v zemi," říká Elena Gallová Kriglerová z Centra pro výzkum etnicity a kultury.

Kritiku sklízel Ivan Gašparovič i za to, že se prý v prezidentské funkci choval jako prodloužená ruka vládní strany SMER. Najít pozitivní odkaz odcházejícího prezidenta jde jen stěží, hodnotí komentátor týdeníku Trend Marián Leško: „Jeho dobré věci byly tak epizodické a ponořené v rosolu průměrnosti, podprůměrnosti a trapnosti, že po něm bohužel nezůstane nějaká výrazná politická památka." 

Veřejnost vnímala Gašparoviče jako lidového prezidenta. Jeho časté přeřeky při veřejných projevech i málo inspirativní myšlenky ale postupem času začínaly vzdělanějším Slovákům vadit. Gašparovič například prohlásil:

"Chcem vám poďakovať za podporu pri organizovaní stretnutia s novou hlavou katolíckej cirkvi pápežom Dominikom XVI."

„Euroústava má nedostatky, treba ju však schváliť a potom novelizovať."

"Ja som povedal, ak budem v Bratislave, lebo budem mimo, tak sa zúčastním."

„Vy ste analfabet? Neviete čítať rozhodnutie Ústavného súdu? Tam to máte biele na čiernom."

„Dovoľte, aby som maratón mieru otvoril opäť. Česť víťazom a sláva porazeným."

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 
Andrej Kiska, slovenský exprezident

Na Slovensku začal přelomový proces. U soudu stanul exprezident Kiska

Dnes začal na Slovensku soudní proces s bývalým prezidentem Andrejem Kiskou, který čelí obvinění z daňového podvodu souvisejícího s jeho prezidentskou kampaní. Kiska se před Okresním soudem v Popradu podle agentury TASR vyjádřil, že je nevinný. Prohlásil, že jeho stíhání je důsledkem jeho odmítnutí podřídit se mafiánským praktikám. Spolu s ním je obviněn i další jednatel společnosti KTAG.

Více souvisejících

Andrej Kiska Ivan Gašparovič Prezident SR

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy