Starostovi Londýna se chce zvracet: Tony Blair se zbláznil

Londýn - Londýnský starosta Boris Johnson, který byl mezi těmi, kdo hlasovali pro vpád do Iráku v roce 2003, nyní ostře napadl Tonyho Blaira. Někdejší premiér v těchto dnech sklízí v Británii kritiku za obhajobu invaze z let 2003-2011. Nynější situace Iráku podle něj není důsledek tehdejších špatných rozhodnutí, ale chyb současných politiků v Iráku. Johnson podle listu The Independent prohlásil, že dospěl k závěru, že Blair zešílel.

Blair napsal na své webové stránce před dvěma dny, že dnešní situace v Iráku souvisí s neschopným iráckým vedením a situací v Sýrii. "Musíme se zbavit pocitu, že jsme to způsobili my. Nezpůsobili," napsal.

Na Blairovu hlavu se za to snesla kritika ze všech stran i z jeho Labouristické strany. Johnson ve své reakci napsal, že Blair "tvrdí, že (bývalý irácký prezident) Saddám Husajn by byl stejně svržen revolucí, po níž by následovala dlouhá občanská válka, takže není třeba se obviňovat z této katastrofy".

Podle Johnsona je "to pokus o přepsání historie, z něhož se chce zvracet". "Dospěl jsme k závěru, že Tony Blair se nakonec zbláznil," napsal starosta Londýna.

Britský ministr zahraničí William Hague kategoricky vyloučil jakoukoli britskou účast na případné vojenské pomoci Iráku v boji proti islamistům. 

Psali jsme:
Tony Blair: Za krizi v Iráku nemůže invaze z roku 2003  

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC dostal otázku, zda Británie zvažuje účast v případných náletech na islamisty v Iráku. "Nemohu to říci jasněji, to se nestane," řekl. Podle ministra mají USA lepší možnosti k zapojení v Iráku.

Nynější situace v této zemi, kde se Británie podílela v roce 2003 na svržení tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna, je podle Haguea znepokojující a velká odpovědnost za to leží za irácké vládě. Británie podle ministra zvažuje humanitární pomoc, podporu lidem na útěku a také poskytnutí zkušeností s bojem proti terorismu. "Neplánujeme žádnou vojenskou intervenci, jasněji to nemohou říci," sdělil Hague.

„Jsme svědky finální fáze rozpadu Iráku, a to na tři oblasti – samostatný Kurdistán, který funguje jako autonomní už nějakou dobu, na sunnitské oblasti, které budou ovládány radikálním sdružením, které si říká Islámský stát v Iráku a Sýrii, a na zbytek Iráku, což budou šíitské oblasti jižně od Bagdádu," popsal ve čtvrtek blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

„Je tady vidět, že hranice, které narýsovaly koloniální mocnosti před zhruba sto lety, dneska začínají být překreslovány přímo v terénu," říká zpravodaj.

Podle něj má navíc na současné situaci svůj podíl i irácký premiér Málikí. „Jednak nenabídl menšinovým sunnitům nic, aby považovali bagdádskou vládu také za svou vládu a například ve vojenské sféře Málikí upevňoval své rozhodovací pravomoci na úkor přirozené velitelské hierarchie v armádě. Kvůli tomu vlastně byly ozbrojené síly naprosto paralyzované a kvůli tomu se také stalo to, co se stalo, že tedy dobře vyzbrojení vojáci irácké armády utíkali a utekli před pouhými stovkami motivovaných islamistických ozbrojenců," poznamenal Macháček.

Související

Více souvisejících

Tony Blair Velká Británie Irák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy