Bělehrad - Světový fond pro ochranu přírody (WWF) a největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola budou spolupracovat během sedmiletého projektu na obnově mokřadů, záplavových území a zlepšení kvality vody Dunaje v šesti z deseti zemí, kterými tato řeka protéká: v Rakousku, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku a Srbsku.
Projekt s rozpočtem 4,4 milionu dolarů (asi 88,8 milionu Kč) má za cíl zlepšit plochu mokřadů a záplavových území o rozloze nejméně 7400 fotbalových hřišť a do roku 2020 vyčistit 12 milionů kubických metrů vody, uvedl server agentury Bloomberg. Zlepší se tak životní podmínky nejen pro ryby, ale i další živočichy, kteří v oblasti žijí.
Dunaj je délkou toku 2858 kilometrů po Volze druhou nejdelší evropskou řekou. Protéká celkem deseti státy: Německem, Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Chorvatskem, Srbskem, Bulharskem, Rumunskem, Moldavskem a Ukrajinou.
V historii tvořil z velké části severní hranici Římské říše pod latinským názvem Danubius. Už staří Římané chtěli vědět, kde vlastně řeka pramení. Vojáci vyslaní, aby to zjistili, objevili v Černém lese silný minerální pramen, který ale není začátkem Dunaje. Přesto je v městě Donaueschingen zřídlo, které kdysi našli římští vojáci, prezentované jako symbolický pramen této velké evropské řeky. Ve skutečnosti Dunaj vzniká soutokem potoků Breg a Brigach. Delší z nich Breg je v mapách označen jen jako Bregquelle, ale místní informační tabulky ho nazývají Donauquelle. Pramen Bregu se nachází pouhých 100 m od hlavního evropského rozvodí mezi Dunajem a Rýnem v nadmořské výšce 1078 metrů.
Dunaj má složitý vodní režim. Nejvíce vody má na jaře, v létě a na podzim dochází poměrně často k nárazovým záplavám, a nejnižší stav vody má v zimě. Jarní vzestup hladiny probíhá ve dvou vlnách. První je způsobena táním sněhu a ledu v rovinách, druhá dešti a táním sněhu na horách. To vše způsobuje prudké kolísání hladiny. Když povodňové vlny z hlavních přítoků (Drávy, Tisy a Sávy) přijdou ve stejný čas, vytvoří se i na Dunaji mohutná vlna, která zatopí okolí. Ve druhé polovině léta hladina řeky klesá, ale při velkých deštích dochází k jejímu náhlému vzestupu. Také podzimní deště způsobují povodně. Výkyvy hladiny představují v deltě 4,5 až 5,5 metru, v Budapešti dokonce 6 až 8 metrů. Není divu, že třeba ve srovnání s Rýnem je doprava po Dunaji zhruba jen třetinová.
V osmdesátých letech byly velké části rumunské delty Dunaje vysušeny a přeměněny v poldry určené k pěstování nejrůznějších plodin, ale především rýže. Mokřiny zmizely a s nimi na dlouhá léta vymřel život. Dnes je situace jiná. Přehrady byly prolomeny a zbourány. Deltě se vrací stará tvář a příroda ožívá, píše server fiftyfifty.cz.
Projekt na vrácení dunajské delty do původního stavu má úspěch. Do delty se už vrátili pelikáni a s nimi dalších více než třicet ptačích druhů. Vrátili se i srnci, divočáci a dokonce i mývalové. Původní přirozený ekosystém oblasti se sám zvolna obnovuje. Faktem je, že mokřiny se ze všech ekosystémů regenerují nejlépe. Jsou totiž zvyklé na dramatické změny, které přinášejí každoroční zátopy.
Související
Ničivé povodně v našich zemích napříč historií
Povodňová situace se dále uklidňuje. Přes 20 míst ale stále hlásí třetí stupeň
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
před 1 hodinou
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno před 2 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 2 hodinami
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
před 3 hodinami
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
před 3 hodinami
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
před 4 hodinami
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
před 4 hodinami
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
před 5 hodinami
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
před 5 hodinami
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 6 hodinami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 6 hodinami
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 7 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 9 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
před 9 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 12 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“
Zdroj: Libor Novák