Němečtí prezidenti od roku 1949

Praha - Prezident Spolkové republiky Německo Horst Köhler v pondělí nečekaně rezignoval na svou funkci. Přinášíme přehled jeho předchůdců.

1949 – 1959 THEODOR HEUSSKunsthistorik a bývalý ministr kultury Heuss byl prvním prezidentem po 2. světové válce. Byl jedním ze zakladatelů Demokratické strany lidové, která je nyní součástí Svobodné demokratické strany (FDP). Němečtí politici chtěli po uplynutí jeho druhého mandátu měnit zákon, aby mohl populární prezident znovu kandidovat, Heuss to ale odmítl.

1959 – 1969 HEINRICH LÜBKE Byl zemským poslancem v Prusku za katolickou stranu Zentrum, po válce vstoupil do Křesťanskodemokratické unie (CDU). Za války byl členem stavebního štábu pro budování vojenských, zajateckých a vězeňských táborů. Lübke byl poměrně oblíbený, ale byl proslulý svými špatnými řečnickými schopnostmi a nízkou úrovní angličtiny, která mu způsobila několik trapných okamžiků na mezinárodním poli.

1969 – 1974 GUSTAV HEINEMANN Před nástupem do funkce prezidenta byl ministrem vnitra a spravedlnosti, již jako student se zasazoval o demokracii v Německu. Jeho heslem bylo, že chce být „prezidentem lidu, spíše než prezidentem státu“, díky čemuž byl velmi oblíbený. Vzhledem ke svému vysokému věku se však neucházel o druhý mandát.

1974 – 1979 WALTER SCHEEL Jako člen FDP zastával několik ministerských funkcí, v roce 1974 byl krátce i ve funkci kancléře, ale rezignoval asi po týdnu, když byl jeden z jeho osobních asistentů usvědčen ze špionáže. Po odchodu z funkce prezidenta byl předsedou několika politických těles, například německé sekce Hnutí za Evropu v letech 1980 až 1985.

1979 – 1984 KARL CARSTENSAbsolvent práv a politologie na Yaleské univerzitě byl krátce členem nacistické NSDAP, poté ale vstoupil do odboje a po válce se stal členem strany CDU. V letech 1976 až 1979 byl předsedou Spolkového sněmu. Kvůli pokročilému věku se vzdal kandidatury na druhý prezidentský mandát.

1984 – 1994 RICHARD VON WEIZSÄCKERJako dítě z rodiny diplomata procestoval svět, později působil jako právník. Byl místopředsedou spolkového parlamentu za CDU. Působil také ve funkci berlínského primátora. Jako spolkový prezident se podílel na sjednocení Německa i na zlepšování vztahů se sousedními zeměmi. Při návštěvě Prahy se v březnu 1990 omluvil za okupaci našich zemí. V současné době se stále věnuje politice.

1994 – 1999 ROMAN HERZOG Profesor práv na univerzitě v Mnichově a člen strany CDU zastával v letech 1980 až 1983 funkci ministra vnitra v Bádensku-Würtenbersku. Po dobu 10 let také předsedal Spolkovému ústavnímu soudu.

1999 – 2004 JOHANNES RAUZačínal jako novinář a nakladatel, poté vstoupil do Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). V sociálně-liberálních vládách byl ministrem pro vědu a výzkum, po dobu dvacet let byl předsedou zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska. Tento úřad zastával až do roku 1998, kdy odstoupil. Zemřel po těžké nemoci 27. ledna 2006 v Berlíně, krátce po svých 75. narozeninách.

2004 – 2010 HORST KÖHLERDoktor ekonomie a politických věd a člen strany CDU působil jako předseda Mezinárodního měnového fondu, z funkce odešel v roce 2004, aby mohl být zvolen prezidentem. Na post prezidenta rezignoval nečekaně v pondělí 31. května 2010 kvůli kritice jeho vyjádření o německých vojenských operacích.

Prezident má v Německu podobně jako v České republice převážně reprezentativní a ceremoniální funkci. Faktickou hlavou státu je tak spíše spolkový kancléř nebo jako v současné době kancléřka.

Související

Více souvisejících

Německo Horst Köhler

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině může skončit mírem za ruských podmínek. Co by to znamenalo?

Ukrajina nutně potřebuje mír, ale ne za ruských podmínek. Pokud Moskva ovládne mírová jednání svými požadavky, miliony Ukrajinců na novém „ruském“ území čeká krutý osud. Je čas zapojit veškeré diplomatické snažení do toho, aby se výsledná dohoda co nejvíce blížila návrhům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Svět další genocidu skutečně nepotřebuje. Pokud dojde ke splnění ruských požadavků, budeme se na ni muset dívat.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj nastínil aktuální bojovou situaci v ruské Kurské oblasti

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky v Kurské oblasti, do které pronikla přes hranici na začátku letošního srpna. Tvrdí to ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj. Vojáci podle jeho slov drží linii a neustupují. Moskva přitom v pátek oznámila, že v oblasti získala zpět dvě obce. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

včera

včera

včera

Afrika, ilustrační foto

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

včera

včera

včera

12. října 2024 20:37

Aktualizováno 12. října 2024 19:42

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

12. října 2024 19:25

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

12. října 2024 18:03

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

12. října 2024 16:54

Slovensko si připomíná tragickou střelbu v Bratislavě. Pellegrini vidí jedinou cestu

Slovensko si dnes připomíná tragickou střelbu v Bratislavě, při které útočník v říjnu 2022 zastřelil dvě osoby před barem navštěvovaným komunitou LGBTI+. Vyšetřování případu bylo letos ukončeno. Prezident Peter Pellegrini u příležitosti sobotního výročí zmínil, že odmítá jakoukoliv nenávist a násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy