Zemím EU vypršela lhůta na nominaci komisařů, výsledek je žalostný

Brusel - Členským zemím Evropské unie ve čtvrtek vypršela lhůta, během níž měly Bruselu oznámit své oficiální kandidáty na posty budoucích eurokomisařů. Jména dosud oznámených kandidátů ale vzbuzují obavy, že formování nové unijní exekutivy může nabrat zpoždění. Hlavním důvodem je fakt, že mezi adepty na vedoucí místa v EK je navzdory přání jejího šéfa Jeana-Claudea Junckera stále velmi málo žen a výrazně to nezmění ani další potvrzení kandidáti: Itálie sice chce vyslat do Bruselu nynější šéfku diplomacie Federiku Mogheriniovou, Portugalsko se ale rozhodlo pro státního tajemníka Carlose Moedase.

Juncker předem oznámil, že chce, aby alespoň třetinu z jeho 28členné komise tvořily ženy. Jednotlivé státy mu ale zatím nevycházejí příliš vstříc, protože mezi oficiálně nominovanými jsou zatím pouze tři ženy - za Česko ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, za Švédsko dosavadní eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová a za Itálii ministryně zahraničí Mogheriniová, která bude usilovat o post šéfky unijní diplomacie.

V dosluhující Barrosově komisi je nyní devět žen a slabé ženské zastoupení může být překážkou i pro Evropský parlament, který musí složení nové EK schválit. Juncker ale má ještě měsíc na to, aby rozhodl, jaká místa jednotliví kandidáti obsadí, protože teprve na summitu 30. srpna se bude rozhodovat o tom, kdo nahradí Catherine Ashtonovou ve funkci šéfa diplomacie. Teprve od jména jejího nástupce či nástupkyně se odvine obsazení dalších postů.

O funkci po Ashtonové se už ucházejí dvě země - Polsko nominovalo svého ministra zahraničí Radoslawa Sikorského a Itálie ministryni Mogheriniovou.

Podle serveru EUObserver bude mít Juncker velmi nelehkou úlohu nejen kvůli nedostatku ženských kandidátek do komise, ale i kvůli tomu, že země svedou souboj o několik velmi žádaných a vlivných portfolií jako jsou doprava, energetika, průmysl nebo hospodářská soutěž. Řada států přitom do Bruselu vysílá politické "těžké váhy" včetně bývalých premiérů, což je případ Estonska, Finska a Lotyšska.

Evropská komise je výkonným orgánem EU a zastupuje zájmy Unie jako celku, nikoli zájmy jednotlivých členských zemí. Termínem „Komise" se označuje jak kolegium komisařů, tak samotná instituce, jejíž sídlo se nachází v belgickém Bruselu. Některá pracoviště má Komise i v Lucembursku. Pod Komisi spadají rovněž tzv. zastoupení, jež se nacházejí v každé členské zemi EU.

Členové Komise se scházejí jednou týdně, obvykle ve středu, v sídle Komise v Bruselu. V době plenárního zasedání Evropského parlamentu však komisaři jednají zpravidla ve Štrasburku. Program jednotlivých zasedání se odvíjí od pracovního programu Komise.

Každý bod programu jednání je předložen komisařem, který za danou oblast politiky odpovídá, a kolegium poté o věci společně rozhodne. Zasedání Komise nejsou veřejně přístupná, nicméně jejich program jednání i zápis z nich se zveřejňují.

Komise rovněž zasedá v mimořádných situacích, kdy je potřeba rychle zareagovat na vzniklý problém nebo kdy se řeší zásadní otázky v Radě ministrů.

Neoficiální seznam kandidátů na eurokomisaře:

Belgie - zatím nerozhodla, možná europoslankyně Marianne Thyssenová či dosavadní komisař pro obchod Karel De Gucht

Británie - bývalý předseda Sněmovny lordů Jonathan Hill

Bulharsko - možná dosavadní komisařka pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristalina Georgievová; minulý týden ale v zemi padla vláda, čeká se na rozhodnutí nového kabinetu

Česká republika - ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová

Dánsko - kandidáta zatím neoznámilo

Estonsko - bývalý premiér Andrus Ansip

Finsko - dosavadní komisař pro hospodářské a měnové záležitosti a euro Jyrki Katainen

Francie - exministr financí Pierre Moscovici

Chorvatsko - dosavadní komisař pro ochranu spotřebitele Neven Mimica

Irsko - exministr životního prostředí Phil Hogan

Itálie - ministryně zahraničních věcí Federica Mogheriniová

Kypr - bývalý mluvčí vlády Christos Stylianidis

Litva - exministr zdravotnictví Vytenis Andriukaitis

Lotyšsko - bývalý premiér Valdis Dombrovskis

Lucembursko - expremiér Jean-Claude Juncker, předseda nové EK

Maďarsko - ministr zahraničních věcí a obchodu Tibor Navracsics

Malta - exministr pro cestovní ruch Karmelu Vella

Německo - dosavadní komisař pro energetiku Günther Oettinger

Nizozemsko - zatím kandidáta nenominovalo; možná ministr financí Jeroen Dijsselbloem či ministr zahraničí Frans Timmermans

Polsko - ministr zahraničí Radoslaw Sikorski

Portugalsko - státní tajemník Carlos Moedas

Rakousko - dosavadní komisař pro regionální politiku Johannes Hahn

Rumunsko - dosavadní komisař pro zemědělství Dacian Ciolos

Řecko - ministr obrany Dimitris Avramopulos

Slovensko - dosavadní komisař pro institucionální vztahy a administrativu Maroš Šefčovič

Slovinsko - tři kandidáti: končící premiérka Alenka Bratuseková, končící ministr zahraničí Karl Erjavec a europoslankyně Tanja Fajonová

Španělsko - exministr zemědělství Miguel Arias Cañete

Švédsko - dosavadní komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) eurokomisaři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

před 3 hodinami

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 9 hodinami

Zeman popsal svou verzi příběhu o abolici pro Mynáře. Fiala ji prý slíbil

Exprezident Miloš Zeman tvrdí, že současný premiér Petr Fiala (ODS) mu během jednání, které vedly ke jmenování jeho vlády po parlamentních volbách na podzim 2021, slíbil abolici pro tehdejšího hradního kancléře Vratislava Mynáře. Mynář se jí nedočkal a momentálně čelí obžalobě.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy