Americká první dáma Jill Bidenová navštívila Slovensko a nečekaně i Ukrajinu

Americká první dáma Jill Bidenová dnes nečekaně navštívila Ukrajinu. V Užhorodu, kam odjela ze své návštěvy hraničního přechodu na ukrajinsko-slovenských hranicích, se sešla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom agentura AP. Na ukrajinském území podle informací novinářů z jejího doprovodu pobyla manželka amerického prezidenta přibližně dvě hodiny. Na Slovensku Bidenová ocenila dobrovolníky a pracovníky krizového centra v Košicích. Setkala se tam také s uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny, napsal list Korzár.

Podle ukrajinských médií bylo setkání s Jill Bidenovou první příležitostí, kdy se manželka prezidenta Zelenského objevila na veřejnosti od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Olena Zelenská Bidenovou uvítala před jednou ze škol v Užhorodu, kde jsou umístěni uprchlíci z boji zasažených částí Ukrajiny, napsal zpravodajský server RBK Ukrajina.

"Návštěva první dámy Bidenové je výrazem podpory Ukrajině ze strany významných představitelů Spojených států," citoval server vyjádření Zakarpatské oblastní rady, která o návštěvě informovala na sociálních sítích.

Na východním Slovensku Bidenová před tím navštívila také jednu z košických škol, ve které byly zřízeny třídy pro žáky z Ukrajiny. V doprovodu slovenského premiéra Eduarda Hegera si pak prohlédla největší slovensko-ukrajinský hraniční přechod Vyšné Nemecké-Užhorod a právě odtud poté bez předchozího oznámení zamířila její autokolona na druhou stranu hranice.

"Nejvíce ji zajímalo, jak to zde vypadalo v první dny. Ukázali jsme jí, jak fungovaly jednotlivé stany. Zajímalo ji, v jakém stavu přicházely matky. V první dny často neměly doklady, nebo děti neměly na nohou boty. Zmínili jsme případ jedenáctiletého hocha, který cestoval z Charkova sám," řekl Heger novinářům na hranicích s Ukrajinou. Bidenová i Heger se tam v improvizované kapličce také zúčastnili modlitby za mír. Podle slovenských médií Bidenová poděkovala Slovákům za pomoc uprchlíkům.

"Na tento Den matek jsem chtěla být s ukrajinskými matkami a jejich dětmi," napsala Bidenová na svém twitteru, kde se objevilo také několik fotografií z jejích setkání. „Doufám, že svou přítomností zde mohu vyjádřit, jak moc jejich síla a odolnost inspiruje svět, a připomenout jim, že nejsou sami,“ podotkla manželka amerického prezidenta.

Od 24. února, tedy od začátku ruské agrese vůči sousední zemi, překročilo hranice Slovenska z Ukrajiny zhruba 405.000 uprchlíků. Mnoho z nich pokračovalo do jiných evropských zemí. Dočasné útočiště, které umožňuje například přístup na pracovní trh, udělilo dosud Slovensko více než 74.000 uprchlíkům.

Bidenová přiletěla na Slovensko v sobotu odpoledne, kdy také uctila památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky položením květů k jejich památníku v centru Bratislavy. Návštěva Bidenové na Slovensku skončí v pondělí, kdy by se měla sejít také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Před návštěvou Slovenska Bidenová zavítala do Rumunska, tamní vládu a humanitární organizace ocenila za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Cesta Bidenové do obou zemí má podle Bílého domu ukázat silné vztahy USA ke státům východoevropského křídla NATO.

Související

Americký prezident Joe Biden se svou ženou a viceprezidentkou Kamalou Harrisovvou.

Jill Bidenová naznačila, že se její muž bude znovu ucházet o prezidentský úřad

Americký prezident Joe Biden se podle své manželky Jill bude v roce 2024 znovu ucházet o prezidentský úřad. Bidenová to naznačila v rozhovoru se stanicí CNN a dodala, že jeho kandidaturu plně podporuje. Biden ještě formální prohlášení o kandidatuře neučinil, ačkoliv sám již několikrát zmínil, že má v úmyslu se o druhý mandát ucházet, píše agentura Reuters.

Více souvisejících

Jill Bidenová Slovensko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 1 hodinou

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 5 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz

Požár nákladního vlaku v Ústí nad Orlicí omezil ve středu ráno provoz na koridoru mezi Prahou a Českou Třebovou. Na trati zasahovali hasiči. Hořící nákladní vlak převážel dřevo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy