Analytici zpochybňují dopad nových sankcí EU na Lukašenka

Případné nové sankce Evropské unie vůči Bělorusku patrně nebudou mít výrazný vliv na postoj režimu Alexandra Lukašenka vůči opozici. V debatě organizované Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) se na tom dnes shodli zahraniční analytici věnující se postsovětskému prostoru. Upozornili, že Lukašenko čelil sankcím už v minulosti, přesto se jeho režim v zásadních věcech nezměnil.

"Nemyslím si, že Lukašenkovi a dalším činitelům režimu nějak dělají těžkou nové cílené sankce. V minulosti přestáli několik vln sankcí od Evropské unie a nepřinutilo je to k zásadním ústupkům," uvedl ředitel think-tanku EAST Center Andrei Yalitseyev. Sankce, o nichž bude ve středu jednat mimořádný summit EU, označil spíš za symbolickou záležitost než za skutečnou možnost přimět Lukašenka ke změně politiky.

Skeptická je k novým sankcím i Veronika Laputska z organizace German Marshall Fund. "Evropská unie sankce střídavě zaváděla a rušila. Ukázalo se ale, že to nebylo zvlášť efektivní," řekla. Podle ní musí sedmadvacítka na nynější situaci nějak reagovat, protože násilí vůči demonstrantům po prezidentských volbách bylo bezprecedentní. Evropští lídři by ale podle ní měli hledat způsob, jak skutečně přimět Lukašenka ke změně chování, který bude účinnější než obvyklé sankce.

Laputska zároveň zdůraznila, že i symbolická gesta ze zahraničí mají význam pro běloruské demonstranty. Podle ní je důležité například vyjadřovat podporu stávkujícím, aby se nestalo to co při dřívějších protestech proti režimu, kdy řada demonstrantů nakonec rezignovala, protože získala pocit, že byli ponecháni svému osudu.

Demonstrace v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle oficiálních údajů drtivě vyhrál Lukašenko, podle opozice ale byly zfalšované. Bezpečnostní složky proti demonstrujícím tvrdě zasáhly, bylo zadrženo na 7000 lidí a z toho kolem 4000 stále zůstává ve vězení. Při zásazích několik lidí zahynulo, řada Bělorusů je nezvěstná. Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200.000 lidí a do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků.

Situaci v Bělorusku ve středu probere mimořádný summit EU. Sedmadvacítka už oznámila, že chystá sankce vůči konkrétním představitelům země odpovědným za falšování voleb i za násilí vůči demonstrantům. Jedním z cílů středeční vrcholné schůzky je také odradit Rusko od případného vojenského zásahu v Bělorusku. Ruský prezident Vladimir Putin po víkendovém dvojím telefonátu s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu při ochraně bezpečnosti.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko sankce EU (Evropská unie) Bělorusko Demonstrace za Bělorusko (16. 8. 2020)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy