Angela Merkelová odešla a vše je jinak? V Německu se šušká o velkých změnách

Němečtí vládní křesťanští demokraté (CDU) pod vedením Angely Merkelové opakovaně odmítli jakoukoliv spolupráci s protestní a protiimigrační stranou Alternativou pro Německo (AfD). Tento názor sdílí i nová šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Přesto se ale zdá, že další vlivní straníci naznačují, že by se tento postoj měl změnit.

O možnosti povolební spolupráce CDU a AfD se v Německu mluví především v souvislosti se zářijovými zemskými hlasováními v Sasku a Braniborsku. O spolupráci s Alternativou v některých spolkových zemích hovoří například konzervativní platforma Unie hodnot, která působí uvnitř CDU.

Server Financial Times (FT) například cituje slova dvaasedmdesátiletého poslance CDU Martina Patzelta. Ten své kolegy vyzval, aby v bývalém východním Německu zvážili vstup právě do koalice s AfD. Argumentuje tím, že není možné ignorovat 12 milionů voličů, kteří tuto stranu volí nebo s ní sympatizují. I proto je prý s AfD třeba zahájit dialog. Sám Financial Times přitom o AfD píše jako o krajně pravicové, silně antiislámské a protiimigrační straně.

Bavorský premiér Markus Söder ze sesterské strany CSU naopak nedávno varoval své spolustraníky, že s některým z představitelů se nesmí vůbec scházet. Martin Patzelt ale naopak tvrdí že spolupráce CDU/CSU s AfD by mohla členy protiimigrační strany alespoň částečně politicky kultivovat.

Možnost navázat spolupráci mezi AfD a CDU bude zřejmě už po blížících se podzimních volbách v Sasku. Průzkumy dokonce naznačují, že by AfD mohla i vyhrát. Až dosud měla ve spolkové zemi vždy navrch CDU. Bez podpory AfD může být pro CDU i další politické strany obtížné sestavit jakoukoliv vládu i v v Braniborsku.

Vedení CDU ani Krampová-Karrenbauerová o něčem takovém zatím ani nechtějí slyšet. Šéfka křesťanských demokratů si to vzhledem k politice, jakou AfD zastává, podle svých slov nedokáže vůbec představit. Poukázala například na vraždu vysoce postaveného úředníka místní správy v německé zemi Hesensko Waltera Lübckeho (CDU). Pachatel vzešel právě z prostředí pravicového extremismu. Podle Krampové-Karrenbauerové pomáhá AfD přinejmenším zčásti vytvářet politické klima, v němž byl Lübcke zavražděn. Dlouholetý křesťanskodemokratický politik byl znám svým otevřeným přístupem k migrantům, kvůli kterému už dříve čelil výhrůžkám extremistů. Podezřelý Stephan E. migranty naopak tvrdě odmítal.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.

Více souvisejících

CDU Konzervativní unie CDU/CSU Německo Angela Merkelová Annegret Krampová-Karrenbauerová Alternativa pro Německo (AfD) Walter Lübcke

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy