Angela Merkelová odešla a vše je jinak? V Německu se šušká o velkých změnách

Němečtí vládní křesťanští demokraté (CDU) pod vedením Angely Merkelové opakovaně odmítli jakoukoliv spolupráci s protestní a protiimigrační stranou Alternativou pro Německo (AfD). Tento názor sdílí i nová šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Přesto se ale zdá, že další vlivní straníci naznačují, že by se tento postoj měl změnit.

O možnosti povolební spolupráce CDU a AfD se v Německu mluví především v souvislosti se zářijovými zemskými hlasováními v Sasku a Braniborsku. O spolupráci s Alternativou v některých spolkových zemích hovoří například konzervativní platforma Unie hodnot, která působí uvnitř CDU.

Server Financial Times (FT) například cituje slova dvaasedmdesátiletého poslance CDU Martina Patzelta. Ten své kolegy vyzval, aby v bývalém východním Německu zvážili vstup právě do koalice s AfD. Argumentuje tím, že není možné ignorovat 12 milionů voličů, kteří tuto stranu volí nebo s ní sympatizují. I proto je prý s AfD třeba zahájit dialog. Sám Financial Times přitom o AfD píše jako o krajně pravicové, silně antiislámské a protiimigrační straně.

Bavorský premiér Markus Söder ze sesterské strany CSU naopak nedávno varoval své spolustraníky, že s některým z představitelů se nesmí vůbec scházet. Martin Patzelt ale naopak tvrdí že spolupráce CDU/CSU s AfD by mohla členy protiimigrační strany alespoň částečně politicky kultivovat.

Možnost navázat spolupráci mezi AfD a CDU bude zřejmě už po blížících se podzimních volbách v Sasku. Průzkumy dokonce naznačují, že by AfD mohla i vyhrát. Až dosud měla ve spolkové zemi vždy navrch CDU. Bez podpory AfD může být pro CDU i další politické strany obtížné sestavit jakoukoliv vládu i v v Braniborsku.

Vedení CDU ani Krampová-Karrenbauerová o něčem takovém zatím ani nechtějí slyšet. Šéfka křesťanských demokratů si to vzhledem k politice, jakou AfD zastává, podle svých slov nedokáže vůbec představit. Poukázala například na vraždu vysoce postaveného úředníka místní správy v německé zemi Hesensko Waltera Lübckeho (CDU). Pachatel vzešel právě z prostředí pravicového extremismu. Podle Krampové-Karrenbauerové pomáhá AfD přinejmenším zčásti vytvářet politické klima, v němž byl Lübcke zavražděn. Dlouholetý křesťanskodemokratický politik byl znám svým otevřeným přístupem k migrantům, kvůli kterému už dříve čelil výhrůžkám extremistů. Podezřelý Stephan E. migranty naopak tvrdě odmítal.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.

Více souvisejících

CDU Konzervativní unie CDU/CSU Německo Angela Merkelová Annegret Krampová-Karrenbauerová Alternativa pro Německo (AfD) Walter Lübcke

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy