Baerbocková: Německo zvažuje možnosti dalších zbrojních dodávek Ukrajině

Německo je s ohledem na ruská válečná zvěrstva v ukrajinském městě Buča v zásadě připraveno k dalším zbrojním dodávkám Kyjevu. O jejich typu však dosud není rozhodnuto, uvedla dnes podle agentury DPA německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. K dodávce těžkých zbraní včetně tanků vyzývá vládu kancléře Olafa Scholze konzervativní opozice. Berlín dosud poskytl například protiletadlové střely či pancéřové pěsti.

"Neříkáme ne, ale zkoumáme, jaká řešení jsou k dispozici. A budeme tak činit společně jako EU, NATO a především jako člen skupiny G7," řekla na mezinárodní dárcovské konferenci pro Moldavsko politička za Zelené s tím, že "není mnoho jiných států, které by dodávaly (Ukrajině) více".

Předmětem diskuse jsou podle DPA například dodávky použitých bojových vozidel pěchoty Marder. Ta by však musela nejprve projít generální opravou, aby byla způsobilá k boji. Podle Baerbockové německá armáda nemá na skladě "téměř žádné" starší zbraňové systémy, které na Ukrajinu dosud nedodala. Upozornila také na možné problémy s náhradními díly, výcvikem a obecně logistikou, které jsou se starším armádním vybavením spojeny.

Ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk v rádiu Deutschlandfunk opět kritizoval údajnou neochotu Německa k dodávkám zbraní. "To, co dnes potřebujeme, jsou těžké zbraně, tanky, obrněné vozy, dělostřelecké systémy, raketomety - s nimiž lze osvobodit i oblasti na jihu a na jihovýchodě," řekl velvyslanec. "S pancéřovou pěstí bohužel nemůžete zahájit protiútok," dodal.

Opoziční konzervativní unie CDU/CSU požaduje podstatně větší dodávky německých zbraní na Ukrajinu než doposud. Podle dnešního vyjádření šéfa Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedricha Merze by mezi nimi měly být i tanky. Poslanec CDU Thorsten Frei dnes roli Berlína v této záležitosti označil za "trapnou". Německo podle něj dodává mnohem méně zbraní než mnohé menší země EU.

Práci ministryně obrany Christine Lambrechtové Frei označil za "naprosto špatnou". Připojil se tak k bavorskému premiérovi a šéfovi Křesťansko-sociální unie (CSU) Markusovi Söderovi, který podle deníku Bild žádá odvolání Lambrechtové. Výhrady proti ministryni mají i vládní Zelení, kterým se rovněž nelíbí to, jak Německo zbraně pro Ukrajinu připravuje.

Související

Více souvisejících

Německo válka na Ukrajině Annalena Baerbock

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy