Berlínská muzea terčem vandalského útoku. Desítky vzácných exponátů jsou poškozeny

Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil olejnatou tekutinou. S odvoláním na policii o tom dnes informovala agentura DPA, podle které vandal egyptské sarkofágy, kamenné sochy a obrazy z 19. století poničil už na počátku října.

Pachatel potřísnil předměty vystavené v Pergamonském muzeu, Novém muzeu, Staré národní galerii a dalších objektech, které stojí na ostrově na řece Sprévě v centru německé metropole. Olejnatá tekutina, kterou neznámý pachatel použil, zanechala na památkách viditelné skvrny.

Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že vystavené předměty někdo poškodil 3. října mezi 10:00 a 18:00. Dodala, že o činu veřejnost dříve neinformovala z "taktických" důvodů. Škoda, jaká na vystavených předmětech vznikla, zatím není jasná.

In mehreren Häusern der Berliner Museumsinsel wurden bereits am 3. Oktober rund 70 Kunstwerke beschädigt. Unser Autor fragt: Warum wurde es so lange geheimgehalten? #Berlin #Pergamonmuseum #NeuesMuseum #AlteNationalgalerie https://t.co/IILknDbG73

— Berliner Zeitung (@berlinerzeitung) October 21, 2020

Německý list Die Zeit označil čin, o kterém dnes jako první informoval, za "nejrozsáhlejší útok na umělecké předměty a antické památky v dějinách poválečného Německa".

Agentura DPA upozornila, že k poškození předmětů došlo v den státního svátku, kdy si Němci připomínají znovusjednocení země v roce 1990. Zda čin s Dnem německé jednoty nějak souvisí, není zatím jasné. Policisté podle listu Der Tagesspiegel kontaktovali všechny návštěvníky, kteří si na 3. října zakoupili vstupenku do postižených muzeí, a požádali je o pomoc při vyšetřování.

List Die Zeit připomněl, že jeden z nejznámějších německých šiřitelů konspiračních teorií Attila Hildmann v srpnu a září na sociálních sítích napsal, že se v Pergamonském muzeu nachází "Satanův trůn" a že je instituce centrem "globální satanistické scény a koronazločinců". V noci se podle něj v muzeu "konají lidské oběti a przní děti". Už v červnu pořádal veganský kuchař Hildmann na Muzejním ostrově pravidelné demonstrace a vyzýval své příznivce, aby muzeum vzali útokem. Podle listu Der Tagesspiegel tak není vyloučené, že exponáty poškodil některý z Hildmannových příznivců. Sledujících má konspirátor na sociální síti Telegram více než 100.000.

Na dotaz, zda se zabývá možnou rolí Attily Hildmanna, policie dnes uvedla, že prověřuje všechny varianty.

Německá ministryně kultury Monika Grüttersová poškození památek ostře odsoudila. Zároveň berlínská muzea vyzvala, aby prověřila své bezpečnostní koncepty. "Je třeba vysvětlit, jak mohlo k poškození tolika věcí dojít, aniž by si toho někdo všiml," řekla.

Muzejní ostrov je od roku 1999 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě Pergamonského muzea, Nového muzea a Staré národní galerie jsou na něm ještě Staré muzeum, Bodeho muzeum a loni otevřená Galerie Jamese Simona. V loňském roce, kdy byly tyto kulturní instituce na rozdíl od letoška otevřené bez omezení, přilákaly 3,1 milionu návštěvníků.

Muzejní ostrov se nestal místem trestného činu zdaleka poprvé. Například v roce 2017 se do Bodeho muzea vloupala skupina osob a ukradla největší zlatou minci na světě, která měla hodnotu kolem 3,75 milionu eur (nyní asi 101 milionů Kč). Stokilogramová mince se nikdy nenašla.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Česká muzea a další instituce nabídly uprchlíkům vstup zdarma

Česká muzea a další instituce nabízejí pomoc při záchraně sbírek, uměleckých předmětů a muzejních artefaktů z Ukrajiny. Některé instituce také nabídly, že lidé, kteří před válkou utekli do České republiky, mohou přijít do jejich expozic a na výstavy zadarmo.
Hrad Bouzov

Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny veřejnosti?

Proslulá muzea a galerie vítají své návštěvníky již desítky, ba dokonce stovky let. Je však nutné si uvědomit, že základy muzejních sbírek tvořily především původní soukromé sbírky panovníků či šlechticů. Přitom i oni sami otvírali dveře svých sídel návštěvníkům, aby se i jiní mohli podívat na unikátní exponáty sbírané po staletí dávnými předky. Kdy a jaké hrady a zámky u nás byly otevřeny veřejnosti?

Více souvisejících

muzea Berlín vandalství Německo

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy