Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil olejnatou tekutinou. S odvoláním na policii o tom dnes informovala agentura DPA, podle které vandal egyptské sarkofágy, kamenné sochy a obrazy z 19. století poničil už na počátku října.
Pachatel potřísnil předměty vystavené v Pergamonském muzeu, Novém muzeu, Staré národní galerii a dalších objektech, které stojí na ostrově na řece Sprévě v centru německé metropole. Olejnatá tekutina, kterou neznámý pachatel použil, zanechala na památkách viditelné skvrny.
Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že vystavené předměty někdo poškodil 3. října mezi 10:00 a 18:00. Dodala, že o činu veřejnost dříve neinformovala z "taktických" důvodů. Škoda, jaká na vystavených předmětech vznikla, zatím není jasná.
In mehreren Häusern der Berliner Museumsinsel wurden bereits am 3. Oktober rund 70 Kunstwerke beschädigt. Unser Autor fragt: Warum wurde es so lange geheimgehalten? #Berlin #Pergamonmuseum #NeuesMuseum #AlteNationalgalerie https://t.co/IILknDbG73
— Berliner Zeitung (@berlinerzeitung) October 21, 2020
Německý list Die Zeit označil čin, o kterém dnes jako první informoval, za "nejrozsáhlejší útok na umělecké předměty a antické památky v dějinách poválečného Německa".
Agentura DPA upozornila, že k poškození předmětů došlo v den státního svátku, kdy si Němci připomínají znovusjednocení země v roce 1990. Zda čin s Dnem německé jednoty nějak souvisí, není zatím jasné. Policisté podle listu Der Tagesspiegel kontaktovali všechny návštěvníky, kteří si na 3. října zakoupili vstupenku do postižených muzeí, a požádali je o pomoc při vyšetřování.
List Die Zeit připomněl, že jeden z nejznámějších německých šiřitelů konspiračních teorií Attila Hildmann v srpnu a září na sociálních sítích napsal, že se v Pergamonském muzeu nachází "Satanův trůn" a že je instituce centrem "globální satanistické scény a koronazločinců". V noci se podle něj v muzeu "konají lidské oběti a przní děti". Už v červnu pořádal veganský kuchař Hildmann na Muzejním ostrově pravidelné demonstrace a vyzýval své příznivce, aby muzeum vzali útokem. Podle listu Der Tagesspiegel tak není vyloučené, že exponáty poškodil některý z Hildmannových příznivců. Sledujících má konspirátor na sociální síti Telegram více než 100.000.
Na dotaz, zda se zabývá možnou rolí Attily Hildmanna, policie dnes uvedla, že prověřuje všechny varianty.
Německá ministryně kultury Monika Grüttersová poškození památek ostře odsoudila. Zároveň berlínská muzea vyzvala, aby prověřila své bezpečnostní koncepty. "Je třeba vysvětlit, jak mohlo k poškození tolika věcí dojít, aniž by si toho někdo všiml," řekla.
Muzejní ostrov je od roku 1999 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě Pergamonského muzea, Nového muzea a Staré národní galerie jsou na něm ještě Staré muzeum, Bodeho muzeum a loni otevřená Galerie Jamese Simona. V loňském roce, kdy byly tyto kulturní instituce na rozdíl od letoška otevřené bez omezení, přilákaly 3,1 milionu návštěvníků.
Muzejní ostrov se nestal místem trestného činu zdaleka poprvé. Například v roce 2017 se do Bodeho muzea vloupala skupina osob a ukradla největší zlatou minci na světě, která měla hodnotu kolem 3,75 milionu eur (nyní asi 101 milionů Kč). Stokilogramová mince se nikdy nenašla.
Aktualizováno včera
V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu, mrtvých jsou nejméně dvě desítky
Související

Česká muzea a další instituce nabídly uprchlíkům vstup zdarma

Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny veřejnosti?
muzea , Berlín , vandalství , Německo
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Republikánští rebelové poprvé v americké historii odvolali svého šéfa Sněmovny reprezentantů
Aktualizováno včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu, mrtvých jsou nejméně dvě desítky
včera

Nechají republikání padnout Ukrajinu? Podle Kirbyho budou americké zdroje na vojenskou pomoc vyčerpány během "měsíců"
včera

Rusko se vrací o 30 let zpátky. Cenzura internetu dostává nový rozměr. Chce zablokovat i VPN
včera

Polský skandál s vydáváním víz bobtná. Vysvětlení požaduje i Evropská komise
včera

V Česku začíná období chřipek a covidu-19. Je nejvhodnější doba na očkování
včera

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů
včera

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu
včera

Větrné počasí v Česku. Meteorologická výstraha se týká téměř celé země
včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann
včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem
včera

Česko a Polsko zavádějí na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly
včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli
včera

Počasí opět zlomilo teplotní rekord. Září bylo nejteplejší, jaké kdy v Česku naměřili
včera

Syn Prigožina údajně zdědil majetek svého otce i ohromný ruský dluh
včera

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času
včera

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"
včera

Ukrajinský tankista zavolal do Ruska o pomoc s opravou tanku. Tam mu ochotně poradili
včera

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko
včera
Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo
Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.
Zdroj: Jakub Jurek