Berlínská muzea terčem vandalského útoku. Desítky vzácných exponátů jsou poškozeny

Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil olejnatou tekutinou. S odvoláním na policii o tom dnes informovala agentura DPA, podle které vandal egyptské sarkofágy, kamenné sochy a obrazy z 19. století poničil už na počátku října.

Pachatel potřísnil předměty vystavené v Pergamonském muzeu, Novém muzeu, Staré národní galerii a dalších objektech, které stojí na ostrově na řece Sprévě v centru německé metropole. Olejnatá tekutina, kterou neznámý pachatel použil, zanechala na památkách viditelné skvrny.

Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že vystavené předměty někdo poškodil 3. října mezi 10:00 a 18:00. Dodala, že o činu veřejnost dříve neinformovala z "taktických" důvodů. Škoda, jaká na vystavených předmětech vznikla, zatím není jasná.

In mehreren Häusern der Berliner Museumsinsel wurden bereits am 3. Oktober rund 70 Kunstwerke beschädigt. Unser Autor fragt: Warum wurde es so lange geheimgehalten? #Berlin #Pergamonmuseum #NeuesMuseum #AlteNationalgalerie https://t.co/IILknDbG73

— Berliner Zeitung (@berlinerzeitung) October 21, 2020

Německý list Die Zeit označil čin, o kterém dnes jako první informoval, za "nejrozsáhlejší útok na umělecké předměty a antické památky v dějinách poválečného Německa".

Agentura DPA upozornila, že k poškození předmětů došlo v den státního svátku, kdy si Němci připomínají znovusjednocení země v roce 1990. Zda čin s Dnem německé jednoty nějak souvisí, není zatím jasné. Policisté podle listu Der Tagesspiegel kontaktovali všechny návštěvníky, kteří si na 3. října zakoupili vstupenku do postižených muzeí, a požádali je o pomoc při vyšetřování.

List Die Zeit připomněl, že jeden z nejznámějších německých šiřitelů konspiračních teorií Attila Hildmann v srpnu a září na sociálních sítích napsal, že se v Pergamonském muzeu nachází "Satanův trůn" a že je instituce centrem "globální satanistické scény a koronazločinců". V noci se podle něj v muzeu "konají lidské oběti a przní děti". Už v červnu pořádal veganský kuchař Hildmann na Muzejním ostrově pravidelné demonstrace a vyzýval své příznivce, aby muzeum vzali útokem. Podle listu Der Tagesspiegel tak není vyloučené, že exponáty poškodil některý z Hildmannových příznivců. Sledujících má konspirátor na sociální síti Telegram více než 100.000.

Na dotaz, zda se zabývá možnou rolí Attily Hildmanna, policie dnes uvedla, že prověřuje všechny varianty.

Německá ministryně kultury Monika Grüttersová poškození památek ostře odsoudila. Zároveň berlínská muzea vyzvala, aby prověřila své bezpečnostní koncepty. "Je třeba vysvětlit, jak mohlo k poškození tolika věcí dojít, aniž by si toho někdo všiml," řekla.

Muzejní ostrov je od roku 1999 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě Pergamonského muzea, Nového muzea a Staré národní galerie jsou na něm ještě Staré muzeum, Bodeho muzeum a loni otevřená Galerie Jamese Simona. V loňském roce, kdy byly tyto kulturní instituce na rozdíl od letoška otevřené bez omezení, přilákaly 3,1 milionu návštěvníků.

Muzejní ostrov se nestal místem trestného činu zdaleka poprvé. Například v roce 2017 se do Bodeho muzea vloupala skupina osob a ukradla největší zlatou minci na světě, která měla hodnotu kolem 3,75 milionu eur (nyní asi 101 milionů Kč). Stokilogramová mince se nikdy nenašla.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Česká muzea a další instituce nabídly uprchlíkům vstup zdarma

Česká muzea a další instituce nabízejí pomoc při záchraně sbírek, uměleckých předmětů a muzejních artefaktů z Ukrajiny. Některé instituce také nabídly, že lidé, kteří před válkou utekli do České republiky, mohou přijít do jejich expozic a na výstavy zadarmo.
Hrad Bouzov

Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny veřejnosti?

Proslulá muzea a galerie vítají své návštěvníky již desítky, ba dokonce stovky let. Je však nutné si uvědomit, že základy muzejních sbírek tvořily především původní soukromé sbírky panovníků či šlechticů. Přitom i oni sami otvírali dveře svých sídel návštěvníkům, aby se i jiní mohli podívat na unikátní exponáty sbírané po staletí dávnými předky. Kdy a jaké hrady a zámky u nás byly otevřeny veřejnosti?

Více souvisejících

muzea Berlín vandalství Německo

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 32 minutami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Týdenní výhled filmů: Tělesností pulzující Rivalové, aktivistický šaman i vrah z televizní soutěže

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí deset premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kina rozezvučí skuteční i fiktivní vrazi, intimní i bouřlivá romance či portrét šamana i revoluční učitelky.  

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy