Berlínská muzea terčem vandalského útoku. Desítky vzácných exponátů jsou poškozeny

Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil olejnatou tekutinou. S odvoláním na policii o tom dnes informovala agentura DPA, podle které vandal egyptské sarkofágy, kamenné sochy a obrazy z 19. století poničil už na počátku října.

Pachatel potřísnil předměty vystavené v Pergamonském muzeu, Novém muzeu, Staré národní galerii a dalších objektech, které stojí na ostrově na řece Sprévě v centru německé metropole. Olejnatá tekutina, kterou neznámý pachatel použil, zanechala na památkách viditelné skvrny.

Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že vystavené předměty někdo poškodil 3. října mezi 10:00 a 18:00. Dodala, že o činu veřejnost dříve neinformovala z "taktických" důvodů. Škoda, jaká na vystavených předmětech vznikla, zatím není jasná.

In mehreren Häusern der Berliner Museumsinsel wurden bereits am 3. Oktober rund 70 Kunstwerke beschädigt. Unser Autor fragt: Warum wurde es so lange geheimgehalten? #Berlin #Pergamonmuseum #NeuesMuseum #AlteNationalgalerie https://t.co/IILknDbG73

— Berliner Zeitung (@berlinerzeitung) October 21, 2020

Německý list Die Zeit označil čin, o kterém dnes jako první informoval, za "nejrozsáhlejší útok na umělecké předměty a antické památky v dějinách poválečného Německa".

Agentura DPA upozornila, že k poškození předmětů došlo v den státního svátku, kdy si Němci připomínají znovusjednocení země v roce 1990. Zda čin s Dnem německé jednoty nějak souvisí, není zatím jasné. Policisté podle listu Der Tagesspiegel kontaktovali všechny návštěvníky, kteří si na 3. října zakoupili vstupenku do postižených muzeí, a požádali je o pomoc při vyšetřování.

List Die Zeit připomněl, že jeden z nejznámějších německých šiřitelů konspiračních teorií Attila Hildmann v srpnu a září na sociálních sítích napsal, že se v Pergamonském muzeu nachází "Satanův trůn" a že je instituce centrem "globální satanistické scény a koronazločinců". V noci se podle něj v muzeu "konají lidské oběti a przní děti". Už v červnu pořádal veganský kuchař Hildmann na Muzejním ostrově pravidelné demonstrace a vyzýval své příznivce, aby muzeum vzali útokem. Podle listu Der Tagesspiegel tak není vyloučené, že exponáty poškodil některý z Hildmannových příznivců. Sledujících má konspirátor na sociální síti Telegram více než 100.000.

Na dotaz, zda se zabývá možnou rolí Attily Hildmanna, policie dnes uvedla, že prověřuje všechny varianty.

Německá ministryně kultury Monika Grüttersová poškození památek ostře odsoudila. Zároveň berlínská muzea vyzvala, aby prověřila své bezpečnostní koncepty. "Je třeba vysvětlit, jak mohlo k poškození tolika věcí dojít, aniž by si toho někdo všiml," řekla.

Muzejní ostrov je od roku 1999 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě Pergamonského muzea, Nového muzea a Staré národní galerie jsou na něm ještě Staré muzeum, Bodeho muzeum a loni otevřená Galerie Jamese Simona. V loňském roce, kdy byly tyto kulturní instituce na rozdíl od letoška otevřené bez omezení, přilákaly 3,1 milionu návštěvníků.

Muzejní ostrov se nestal místem trestného činu zdaleka poprvé. Například v roce 2017 se do Bodeho muzea vloupala skupina osob a ukradla největší zlatou minci na světě, která měla hodnotu kolem 3,75 milionu eur (nyní asi 101 milionů Kč). Stokilogramová mince se nikdy nenašla.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Česká muzea a další instituce nabídly uprchlíkům vstup zdarma

Česká muzea a další instituce nabízejí pomoc při záchraně sbírek, uměleckých předmětů a muzejních artefaktů z Ukrajiny. Některé instituce také nabídly, že lidé, kteří před válkou utekli do České republiky, mohou přijít do jejich expozic a na výstavy zadarmo.
Hrad Bouzov

Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny veřejnosti?

Proslulá muzea a galerie vítají své návštěvníky již desítky, ba dokonce stovky let. Je však nutné si uvědomit, že základy muzejních sbírek tvořily především původní soukromé sbírky panovníků či šlechticů. Přitom i oni sami otvírali dveře svých sídel návštěvníkům, aby se i jiní mohli podívat na unikátní exponáty sbírané po staletí dávnými předky. Kdy a jaké hrady a zámky u nás byly otevřeny veřejnosti?

Více souvisejících

muzea Berlín vandalství Německo

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy