Bidenová v Rumunsku ocenila tamní vládu za pomoc ukrajinským uprchlíkům

Americká první dáma Jill Bidenová dnes v Rumunsku ocenila tamní vládu a humanitární organizace za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Projevenou solidaritu označila za "úžasnou", ale také jen za začátek, napsala agentura AP. Poté se setkala se skupinkou ukrajinských matek, jejich dětí a vychovatelek, které utekly před válkou. Vyzdvihla jejich sílu a odolnost. Odpoledne Bidenová v rámci své cesty po východní Evropě zavítala na Slovensko.

Bidenová se vyjádřila po briefingu na americkém velvyslanectví v Bukurešti. Dověděla se na něm, že Rumunskem prošlo od začátku ruské invaze 900.000 Ukrajinců, z nichž většina pokračovala do dalších zemí. Byly mezi nimi hlavně ženy a děti.

"Je to úžasné, ta solidarita, jakou společně projevujete. Domnívám se, že je to bohužel jenom začátek. Rumuni jsou úžasní, když ty lidi přijímají ve svých domovech, nabízejí jim jídlo, oblečení a přístřeší," řekla Bidenová.

Rumunský zástupce úřadu OSN pro uprchlíky Pablo Zapata uvedl, že denně hranici překračuje 7000 Ukrajinců. Bidenová se zajímala o zajištění zdravotních služeb pro lidi s mentálním hendikepem a také o letní školy, v nichž by mohly ukrajinské děti dohnat zameškané učivo.

Po setkání na velvyslanectví obědvala americká první dáma s manželkou rumunského prezidenta Carmen Iohannisovou, která se stejně jako Bidenová věnuje učitelské práci i za manželova prezidentského mandátu.

Bidenová po obědě společně s Iohannisovou zamířila do rumunské školy, která otevřela třídy pro ukrajinské děti. Na místě se setkala s jejich matkami a vychovatelkami. Tyto ženy s pomocí místních nevládních organizací, dobrovolníků a úředníků založily v Bukurešti mateřskou školu a několik školních tříd. Na seznamu čekatelů mají momentálně 900 dětí.

Jako "srdcervoucí" označila slova ukrajinské dívky, která jí s pomocí překladatele řekla, že se chce vrátit ke svému otci. Podle AP vypadala manželka amerického prezidenta chvílemi utrápeně, když naslouchala příběhům matek, které jí vyprávěly o útěku z vlasti.

"Myslím, že matky udělají pro své děti cokoli. Jste úžasně silné a odolné. Stojíme při vás," řekla ukrajinským ženám Bidenová. První dámy se ve škole setkaly také s ukrajinskými a rumunskými dětmi, které kreslily otisky svých rukou na papír potištěný barvami vlajek svých zemí.

Odpoledne Bidenová přiletěla do Bratislavy, kde ji přivítal šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok. V neděli první dáma USA zavítá kromě jiného na slovensko-ukrajinskou hranici, a to společně se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Cílem její cesty je ukázat silné vztahy USA k zemím východoevropského křídla NATO a projevit solidaritu USA s ukrajinskými uprchlíky.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Související

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.
Călin Georgescu

Rumunsko rozhodlo, Georgescu prezidentem nebude. Bouří se i Elon Musk

Rumunský volební úřad zablokoval prezidentskou kandidaturu krajně pravicového politika Calina Georgescua, který ovládl první kolo voleb už v prosinci. Jeho vítězství však následně anuloval ústavní soud. Georgescu čelí trestnímu stíhání kvůli podezření z podvratné činnosti a jeho spolupracovníci jsou spojováni s údajnou snahou o státní převrat. Policie této skupině zabavila zbraně, zlato a hotovost.

Více souvisejících

Rumunsko Jill Bidenová

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše, jeho podpora nicméně opět klesla. Vzrostly naopak preference koalice Spolu. Do dolní parlamentní komory by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy