Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři světových zemí, by mohla mít na starosti také Evropská unie. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož bude třeba dohlédnout i na případné příměří. Jednou z možností, které dnes budou ministři probírat, je také vyslání evropských jednotek na sever Afriky.
Ve snaze vyřešit pokračující konflikt mezi vojsky vlády v Tripolisu uznávané OSN a jednotkami Chalífy Haftara útočícími z východu země se v neděli v Berlíně sešli vůdci a přední politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či EU.
?Visit of HRVP @JosepBorrellF to #Germany - Bilateral meeting with @mikepompeo #LibyenKonferenz #BerlinProcess #BerlinConference More photos: https://t.co/2hK1hgeRxvWatch the video: https://t.co/ftmAxAxMPx pic.twitter.com/qmOHZK75Jk
— EC AV Service (@EC_AVService) January 20, 2020
Dohodli se na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu obou stran a nebudou zasahovat do vnitřních záležitostí země.
"Embargo vyžaduje vysokou úroveň kontroly. Příměří vyžaduje někoho, kdo by se o ně staral. Nemůžete jen říct, tohle je příměří, a pak na něj zapomenout," řekl novinářům při příchodu na ministerské jednání Borrell. Ministři podle něj proberou řadu možností, jak embargo či příměří kontrolovat.
Jednou z nich může podle zástupců unijních států být oživení operace Sophia, jejímž cílem byl původně v první řadě boj proti pašerákům lidí ve Středozemním moři, v mandátu ovšem má také příspěvek k "uplatňování zbrojního embarga OSN na volném moři u pobřeží Libye". Další možností je přímé vyslání evropských jednotek do Libye. O tom by však museli jednomyslně rozhodnout zástupci všech členských zemí, což je podle diplomatů velmi nejisté.
"Už jsme se bavili o tom, že Sophia by se mohla stát nástrojem pro zavedení zbraňového embarga do praxe," připomněl před dnešním jednáním český ministr zahraničí Tomáš Petříček.
EU má podle něj několik možností, jak přispět k naplnění závěrů berlínské konference. Sahají od monitorování embarga prostřednictvím zmíněné operace přes vyslání jednotek do země až po dialog se zeměmi, které se v konfliktu dosud angažovaly. Těmi jsou především Turecko, Rusko a arabské státy.
V konfliktu v zemi, která je nestabilní od pádu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má nyní pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Haftar, jehož jednotky ovládají většinu země, z níž do Evropy míří velké množství migrantů.
Příměří v Libyi se zatím nedaří zcela prosadit. Kontrolu nad jeho případným dodržováním už nabídla Itálie. V zemi má z historických důvodů dobré kontakty. Na zklidnění situace má Řím velký zájem také proto, že Itálie je hlavní destinací pro africké migranty vyplouvající od libyjského pobřeží.
Související
EU došla trpělivost. Už žádné výmluvy, přestaňte konečně zabíjet lidi, obořila se na Izrael
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
Josep Borrell , EU (Evropská unie) , Libye , Chalífa Haftar , Fáiz Sarrádž
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek