Brexitová jednání pokračují, premiér Johnson míří do Bruselu

Rozhodující závěrečná fáze jednání mezi Evropskou unií a Británií o budoucích vztazích bude pokračovat. Shodli se na tom dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson, kteří v nejbližších dnech v Bruselu společně zhodnotí vyhlídky na dosažení dohody.

Ve společném prohlášení po podvečerním telefonátu uvedli, že obě strany stále nepřekonaly "zásadní rozdíly" v trojici sporných bodů: pravidlech hospodářské soutěže, dohledu nad řešením sporů a rybolovných právech.

Pokud nenajdou obě strany shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

"Požádali jsme naše hlavní vyjednávače a jejich týmy, aby připravili přehled zbývajících rozporů k diskusi na osobním setkání v Bruselu v následujících dnech," uvedli oba politici v krátkém resumé telefonátu.

V belgické metropoli se ve čtvrtek sejdou premiéři a prezidenti členských zemí EU, podle mluvčího komise však Johnson bude jednat pouze s von der Leyenovou a den jejich setkání zatím nebyl upřesněn.

Zatímco EU tvrdí, že pro úspěch jednání musejí přijít ze strany Londýna ústupky především v otázkách státní podpory firem a práv pro unijní rybáře, podle Británie ohrožují požadavky "sedmadvacítky" britskou suverenitu.

Podle diplomatů citovaných britskými médii se ve zmíněných otázkách postoje obou stran od nedělního začátku intenzivních vyjednávání v Bruselu prakticky vůbec nesblížily. Šance na to, že se Británie s evropským blokem rozejde bez uspořádání obchodních a dalších vztahů, kvůli tomu podle některých unijních diplomatů vzrostla.

"Nepovažujeme sice tento proces za uzavřený, ale situace je velmi choulostivá a je dost dobře možné, že se nám to (dohoda) nepovede," řekl britský vládní zdroj agentuře Reuters.

Johnsonova vláda přitom dnes jako vstřícné gesto připustila, že je ochotná odstranit kontroverzní pasáže návrhu zákona o vnitřním trhu porušující dříve uzavřenou brexitovou úmluvu. Podmínila to však úspěchem současných jednání. Unijní země označují normu za narušení důvěry a irský ministr zahraničí Simon Coveney dnes označil gesto Londýna za pozitivní signál. Zároveň však dodal, že definitivně poslední termín pro dosažení dohody je podle něj tato středa. "Po středě přijde Evropská rada a pokud nebude dohoda ve čtvrtek, tak lídři EU jistě začnou přemýšlet o nouzových plánech pro případ brexitu bez obchodní dohody," řekl Coveney s odkazem na čtvrteční summit irské televizi RTE.

Zástupci obou stran však již několikrát hovořili o podobných limitních termínech, zatímco diplomaté spíše připouštějí, že bude možné vyjednávat až do doby, než rozhodnou o definitivním konci nadějí na dohodu političtí vůdci.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Ursula von der Leyenová EU (Evropská unie) Brexit Velká Británie evropská komise

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy