Bruselu došla trpělivost. Evropská komise žene Polsko před soud

Kvůli novému disciplinárnímu řádu polských soudců zažalovala Evropská komise (EK) Polsko u Soudního dvora EU. Komise to uvedla v dnešním prohlášení, podle něhož zákon zavádějící možnost postihů pro soudce ohrožuje nezávislost justice. Brusel přichází s novým krokem jen několik dní před polskými parlamentními volbami, jejichž jasným favoritem je vládní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Evropská komise dlouhodobě vede s Polskem řízení podle sedmého článku základní unijní smlouvy, neboť podle ní justiční reforma iniciovaná PiS ohrožuje vládu práva v zemi. Soud EU se už na podnět komise letos zabýval snížením věkové hranice pro odchod do důchodu soudců polského nejvyššího soudu. Toto opatření je podle závěru soudu v rozporu s unijním právem.

Dnes zveřejněná žaloba míří proti další části justiční reformy, kterou se podle polské opozice i Evropské komise snaží PiS omezit nezávislost soudů a posílit svou moc.

"Polský zákon především umožňuje, aby byli řadoví soudci podrobováni disciplinárnímu vyšetřování, procedurám a sankcím na základě obsahu jejich soudních rozhodnutí," zdůvodnila komise svůj krok.

Nová norma navíc podle EK nezaručuje nezávislost disciplinární komory nejvyššího soudu, která na průběh řízení dohlíží. Její členy totiž jmenuje soudcovská rada, o jejímž složení rozhoduje dolní komora parlamentu, v níž má vláda většinu. Komise zákonu vytýká také to, že nevymezuje nejvyšší dobu, po kterou může řízení trvat, a umožňuje tak vládě blokovat jeho prostřednictvím činnost některých soudců.

For breaches of EU law, we pursue legal action against Member States for failing to comply with their obligations.We refer Poland to the Court of Justice of the EU to protect judges from political control.More ↓https://t.co/8hAc5lEvSM

— European Commission ?? (@EU_Commission) October 10, 2019

„Soudci nejsou izolováni od politické kontroly, čímž je ohrožena nezávislost justice,“ konstatovala komise.

Varšava dlouhodobě tvrdí, že Brusel nemá pravomoci zasahovat do podoby soudnictví členských zemí. Justiční reformu zdůvodňuje snahou zbavit soudy lidí, kteří jsou spjati s bývalým komunistickým režimem.

"Ve finiši volební kampaně se Evropská komise pokouší o politickou hru," zareagoval náměstek ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta před polskými poslanci a vytkl unijní exekutivě, že používá "dvojí metr": Polsku vytýká "zpolitizovaný výběr soudců" přes soudcovskou radu, ale nevidí žádný problém v Německu, kde soudce nejvyššího soudu přímo vybírají politici.

Nejvyšší soudcovské rady fungují nejen v Polsku, ale i některých jiných evropských zemích. Mimo jiné nejsou zřízeny v Česku nebo Německu, kde správu soudnictví zajišťuje převážně moc výkonná řízená politiky.

Polská nacionalistická vládní strana se v kampani prezentuje jako ochránce polských zájmů před škodlivým vlivem EU na vnitřní záležitosti Polska a jeho konzervativní hodnoty. Pokud se potvrdí předpoklady z předvolebních průzkumů a PiS jasně vyhraje nedělní volby, dá se očekávat, že se spory s Bruselem potáhnou i v dalších letech.

Související

Více souvisejících

Polsko evropská komise Soudní dvůr EU EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy