Česko a Polsko svými letadly pomohou Slovensku s ochranou jeho vzdušného prostoru

Česko a Polsko svými vojenskými letadly od září pomohou Slovensku s ochranou jeho vzdušného prostoru. Příslušnou deklaraci dnes podepsali ministři obrany zmíněné trojice zemí, za Česko tak učinila ministryně Jana Černochová.

Bratislava se po únorové invazi Ruska na Ukrajinu rozhodla předčasně ukončit provoz bitevníků MiG-29 ze sovětské éry a objednané nové americké stíhačky F-16 Slovensko ještě nedostalo. Není vyloučeno, že Slováci své migy předají Ukrajině.

Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí, do střežení vzdušného prostoru členských států NATO se zapojuje od roku 2009. Čeští letci takto opakované působili na Islandu a v Pobaltí.

Dohodu na tzv. Air Policingu podepsali ministři obrany na slovenské vojenské letecké základně Kuchyňa, kde jsou o tomto víkendu mezinárodní letecké dny SIAF 2022. Součástí programu dvoudenní akce je také veřejné rozlučka s migy, které slovenská armáda používala.

České letectvo nebude kvůli ostraze Slovenska vyčleňovat letouny navíc

České letectvo nebude kvůli ostraze slovenského nebe vyčleňovat letouny navíc. I nadále budou neustále držet pohotovost dva stíhací letouny Gripen a další bude v záloze. Kdyby gripeny musely zasahovat až ve východní části Slovenska, použily by přídavné nádrže, případně by tankovaly za letu. Armáda to dnes uvedla na svém webu www.army.cz.

Dohodu o ochraně slovenského nebe dnes podepsali zástupci Česka, Slovenska a Polska. Česká a polská letadla se budou o slovenský vzdušný prostor starat od začátku září, kdy Slovensko uzemní své stíhačky Mig-29. Ostrahu převezmou do doby, než Slovensko do své výzbroje zavede nakupované americké stroje F-16. Dohoda zatím platí do konce roku 2023.

Podle armády vyslání českých stíhačů umožňuje mezivládní smlouva mezi Českem a Slovenskem z roku 2017. Dnes podepsaná deklarace ochranu vzdušného prostoru potvrzuje i s některými detaily.

Pokud bude potřeba zásah českých strojů, na Slovensko poletí ze své domovské základny v Čáslavi. "Důvodem je geografická blízkost našich států a také nedostatek nadzvuků. Při počtu 14 gripenů si můžeme dovolit jejich dislokaci na cizí území pouze jednou za tři roky, což už máme pro letošek splněno," uvedl velitel 21. základny taktického letectva Čáslav Jaroslav Míka. Čeští stíhači jsou od dubna do konce září nasazeni při ochraně vzdušného prostoru pobaltských zemí.

České letectvo kvůli ostraze slovenského nebe nebude vyčleňovat další piloty nebo stíhačky. Podle Míky budou ochranu vzdušných prostorů Česka i Slovenska zajišťovat dva gripeny a jeden bude v záloze. Armáda uvedla, že aby české stroje dolétly až na opačný konec Slovenska, vybaví je buď přídavnými nádržemi, nebo dotankují za letu z tankerů, které by vyslalo NATO.

O tom, zda k případnému narušiteli vzlétnou polské nebo české stroje, bude rozhodovat alianční velitelství v německém Uedemu, a to podle vzdálenosti od letadla, u kterého bude potřeba zasáhnout. Podle Míky tato pravomoc přísluší veliteli, kterým bývá dvou nebo tříhvězdičkový generál. České gripeny by pod slovenské velení přešly pouze v případě hrozby teroristického útoku nebo při vyhlášení konceptu Renegade. Ten vznikl po 11. září 2001 a brání, aby se jakékoliv letadlo stalo teroristickou zbraní.

Míka dodal, že na ochranu vzdušného prostoru jsou čeští piloti vycvičeni a neustále se na něj připravují. "Je to naše neustálá mise, kterou plníme od 12. března 1999, kdy jsme vstoupili do NATO," poznamenal.

Pokud bude potřeba, Slovensko poskytne například palivo nebo letové navigační službu. Uhradí rovněž veškeré náklady související s ostrým vzletem. "Servis bude zabezpečován domovskou, tedy čáslavskou základnou. Případná příprava letounu k opakovanému vzletu na území Slovenska může být provedena samotným pilotem, popřípadě slovenským leteckým personálem, který je k tomuto účelu zaškolen v rámci takzvaného cross servicingu," dodal Míka.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy