Cichanouské vadí, že si Merkelová telefonuje s Lukašenkem

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes kritizovala odcházející německou kancléřku Angelu Merkelovou za nedávné telefonické rozhovory s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Na běloruský lid to podle ní působí velmi zvláštně.

"Z pohledu běloruského lidu to působilo velmi zvláštně," řekla dnes podle agentury DPA Cichanouská ve Vídni po konferenci, která se věnovala podpoře pronásledované občanské společnosti v Bělorusku. I když v telefonátech šlo o humanitární situaci migrantů na běloruské hranici, nesmí být podle Cichanouské Lukašenko legitimizován diplomatickým dialogem. Opoziční vůdkyně znovu vyzvala, aby se pokračovalo v tlaku na propuštění politický vězňů.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas se hybridní vídeňské konference, organizované rakouskou vládou, zúčastnil virtuálně. "Vnitropolitická situace v Bělorusku je tak špatná jako ještě nikdy," řekl. Proto nyní musí zůstat podle Maase exilová opozice jednotná a mít podporu ze zahraničí. Německý ministr zahraničí dodal, že kromě toho musí být udržován tlak na Lukašenka, a poukázal na pátý balík unijních sankcí, na němž se nyní pracuje.

Po běloruských prezidentských volbách ze srpna 2020, které EU neuznala, se v Bělorusku konaly velké demonstrace proti Lukašenkovi. Prezident považovaný mnohými za diktátora je však nechal protestní hnutí rozdrtit. EU kromě toho Lukašenka viní z toho, že nechává přivážet migranty na vnější hranici EU. Do Běloruska přitom lidé z Iráku, Sýrie či Afghánistánu přilétají s turistickými vízy.

Související

Alexandr Lukašenko

Co se stane po smrti Lukašenka? Bělorusové se připravují, Západ neví, Rusko má plán

Zprávy o zdravotních problémech běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka otevřely cestu spekulacím o tom, co se stane po jeho smrti. Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská tvrdí, že je na místě začít se na to připravovat, uvedla pro litevskou veřejnoprávní televizi LRT. Ale ačkoliv z úst Bělorusů zaznívá touha po svobodě získané za podpory Západu, podle expertů Evropská unie žádný plán nemá, zatímco Rusko ano.

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská Alexandr Lukašenko Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Zdroj: ČTK

Další zprávy