Čínská tajná policie krutě mučila britského diplomata? Kauza má vážnou dohru

Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng uvedl, že ho příslušníci čínské tajné policie bili, odpírali mu spánek a drželi ho v poutech s rozpaženýma rukama ve snaze získat od něj informace o aktivistech stojících v čele hongkongských prodemokratických protestů. Cílem podle něj bylo dokázat, že za demonstracemi stojí Británie.

Devětadvacetiletý hongkongský občan Cheng, který pracoval pro britskou vládu téměř dva roky, byl zatčen v srpnu v pevninské Číně, kam často jezdil na pracovní cesty. Čínské úřady ho zadržovaly 15 dní. Chengova tvrzení nemohla být nezávisle ověřena, britské vládní zdroje ale podle agentury Reuters uvedly, že jeho popisu událostí věří.

#SimonCheng: A former employee of Britain’s Hong Kong consulate said he was tortured by Chinese secret police seeking information about the pro-democracy protests. https://t.co/OlNqlwWJWw

— Eddie Du (@Edourdoo) November 20, 2019

Demonstrace v Hongkongu jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá. Čínská vláda v posledních měsících opakovaně obvinila Británii a Spojené státy, že demonstrace v Hongkongu podněcují či organizují.

Simon Cheng listu The Wall Street Journal řekl, že se ho čínští vyšetřovatelé opakovaně ptali na roli Británie v rozdmýchávání nepokojů v Hongkongu. Chtěli na něm prý vynutit přiznání, že britská vláda pomáhá protesty svolávat a také je podporuje finančně a poskytováním vybavení pro demonstranty. Čínští policisté údajně také Chenga nutili, aby přiznal, že on sám některé z násilných protestů organizoval a že platil lidem z pevninské Číny za účast.

Cheng uvedl, že tato velmi závažná obvinění odmítl, pod nátlakem ale vyšetřovatelům prozradil například přístupové heslo na svůj mobilní telefon a na některé své účty na sociálních sítích či podrobnosti o jistých účastnících protestů.

Šéf britské diplomacie Dominic Raab dnes odsoudil Čínu za kruté zacházení s někdejším zaměstnancem britského konzulátu, které se podle něj rovná mučení. "Předvolal jsem si čínského velvyslance, abych vyjádřil naše rozhořčení nad brutálním a hanebným zacházením se Simonem Chengem, kterým Čína porušila své mezinárodní závazky. Dal jsem jasně najevo, že od čínských úřadů očekávám vyšetření případu a pohnání lidí zodpovědných za tyto činy ke spravedlnosti," prohlásil britský ministr. Podle tiskových agentur kauza zvýší napětí ve vztazích mezi Londýnem a Pekingem.

Čínské ministerstvo zahraničí ani policie v Šen-čenu, kde byl Cheng zadržen, se k případu zatím nevyjádřily. Podle dřívějších zpráv z čínských státních médií byl Cheng zatčen v případu týkajícím se prostituce.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Mučení proudem, týrání vězňů. Čínská zvěrstva se musí vyšetřit, zní z USA

NÁZOR - Úvodní zprávy o táborech vězeňského typu v provincii Sin-ťiang, kam čínský režim poslal na milion etnických Ujgurů, popisovaly snahy přimět vězně, aby se zřekli muslimských zvyků a učili se nazpaměť propagandistické písně i čínský jazyk, poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník dodává, že poslední zprávy ale již hovoří o systematickém znásilňování a mučení zadržovaných.

Více souvisejících

mučení vězňů Hongkong Čína Velká Británie Dominic Raab diplomacie demonstrace v Hongkongu

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy