Co dál s podpůrnými programy? Ekonom nabízí recept na zotavení z pandemie

NÁZOR - Vakcíny proti covidu-19 nám sice ukázaly záblesk světla na konci tunelu, ale konec pandemie je ještě daleko, deklaruje ekonom Stefano Scarpetta v komentáři pro server Politico. Ředitel direktoriátu OECD pro otázky zaměstnanosti, práce a sociálních věcí dodává, že přesto zaznívají obavy, že široká pomoc může omezit motivaci k práci, držet při životě neefektivní firmy a zpomalit ekonomické zotavení.

Potřeba jsou adekvátní finance

"Tyto obavy jsou neopodstatněné," deklaruje úvodem ekonom. Konstatuje, že světová finanční krize nás naučila, že za situace, kdy poptávka po pracovních místech převyšuje nabídku - což platí i nyní -, má dobře zacílená vládní podpora minimální vliv na efektivitu.

Aby se evropská ekonomika rychle zotavila, vlády budou muset během přechodné fáze poskytnou adekvátní finance, míní expert. Zmiňuje čtyři priority, na které by se nemělo zapomenout.

Za první Scarpetta označuje podporu rodina a firem, které nejvíce zasáhly ekonomické dopady pandemie. "Během první vlny pandemie využívala v mnoha zemích OECD až třetina pracovníku schéma chráněné pracovní pozice," píše odborník. Dodává, že jejich počet se snížil s částečným znovuotevřením ekonomiky, ale leckde je stále vyšší než po světové finanční krizi.

Počet lidí, kteří sahají po "poslední záchraně" v podobě životního minima a podpory v nezaměstnanosti, bude navíc růst, jelikož krize pokračuje, očekává ekonom. Přiznává, že tato opatření jsou z krátkodobého hlediska drahá, ale míní, že alternativa je z dlouhodobého hlediska ještě nákladnější.

Miliony lidí jsou nadále zaměstnány v sektorech, které hluboce ovlivňují epidemiologické restrikce, poukazuje Scarpetta. Dodává, že další miliony osob jsou bez práce, případně jim byl snížen úvazek, mnoho firem se zmítá v hlubokých finančních potížích.

Pokud nebudou restrikce uvolněny, zastavení podpory pro zasažené pracovníky a firmy by vedlo k bankrotům, vyšší nezaměstnanosti, chudobě a dalším ekonomickým potížím, domnívá se expert. Aby se snížila nákladnost podpůrných programů, doporučuje vládám zlepšit jejich zacílení na rodiny a sektory v největší nouzi. Naopak firmy v odvětvích, na které se velká omezení nevztahují by měly nést část nákladů a uvolnit zdroje jiným sektorům, tvrdí ekonom.

Druhou prioritou by měla být podpora zakládání firem a bránění bankrotům úspěšných, ale předlužených společností, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že v loňském roce se v zemích OECD snížil zánik firem o 30 %, a to navzdory bezprecedentnímu propadu HDP, což zřejmě znamená, že některé neživotaschopné subjekty drží nad vodou podpora, která má pomoci firmám, jež by byly ziskové, nebýt pandemie.

"Tento typ neefektivity není největším rizikem pro ekonomiku," ujišťuje Scarpetta. Vysvětluje, že ve chvíli, kdy je ekonomický výhled nejistý a poptávka je nadále utlumená, představuje mnohem větší nebezpečí bankrot prosperujících, ale zadlužených společností. Aby se tomuto scénáři zabránilo, bude nutné řešit vysoké zadlužení firem, přiznává expert.

Vlády by podle ekonoma měly také měly podpořit zakládání start-upů a podnikatelskou činnost poskytnutím patřičné ochrany pro živnostníky, například skrze pojištění v nezaměstnanosti, které se často nevztahuje na ty, kteří nepracují na formální plný úvazek.

Nesmíme zapomenout na mladé  

Za třetí prioritu označuje odborník podporu zaměstnávání i uchazečů o práci. Domnívá se, že v jistém bodě bude jedinou cestou z krize vytváření pracovních míst, které nyní v mnoha zemích zaostává o 10-20 % ve srovnání s dobou před nástupem koronaviru.

Na makroekonomické úrovni toto znamená udržovat expanzivní fiskální a měnovou politiku, deklaruje Scarpetta. Dodává, že na mikroekonomické úrovni by mělo jít o dočasné a cílené dotace na nová pracovní místa, které například již zavadly Francie, Itálie a Velká Británie, jelikož se jedná o co do nákladů efektivní podporu zaměstnanosti v době, kdy přetrvává nejistota.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Čtvrtou a zajisté ne nejméně důležitou prioritou bude věnovat zvláštní pozornost mladým lidem," pokračuje autor komentáře. Připomíná, že letos v lednu dosahovala nezaměstnanost mladých v EU 17 %, což je o 10 % více než ve zbytku populace. Již před pandemií kariéru mnoha mladých ovlivňovala krize z roku 2008, upozorňuje ekonom. Podotýká, že 61 % mladých obyvatel EU například v roce 2018 pracovalo na špatně placených pozicích.

Podle odborníka nelze opakovat chybu z finanční krize, kdy mladí dostali jen malou podporu, která navíc přišla pozdě. Potřebujeme naopak komplexní ekonomický balík pro mladé, který bude zahrnovat nabírání, ochrannou dobu a školící programy, apeluje Scarpetta. Jako příklad dává Německo a Skotsko, kde zavedli dodatečné dotace pro zaměstnavatele, kteří by jinak v během krize váhali s nabíráním učňů.

Jak se jednotlivé státy se připravují na spouštění masivních zotavovacích plánů, učinily by dobře, budou-li brát uvedené čtyři priority na zřetel, tvrdí Scarpetta. Ujišťuje, že rodiny, nezaměstnaní, zaměstnanci, firmy i mladí lidé nadále potřebují cílenou podporu. Bez zaměření na ty nejpotřebnější se totiž snahy o zotavení zadrhnou, což bude napáchá nevýslovné dlouhodobé sociální a ekonomické škody, varuje autor komentáře.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ekonomika EU (Evropská unie) nezaměstnanost / nezaměstnaní Podpora v nezaměstnanosti

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

včera

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

včera

včera

včera

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

včera

včera

Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370

Malajsie oznámila, že souhlasila s obnovením pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370. Tento krok přichází více než deset let poté, co letoun záhadně zmizel a stal se jednou z největších záhad v historii letectví. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy