Co dál s podpůrnými programy? Ekonom nabízí recept na zotavení z pandemie

NÁZOR - Vakcíny proti covidu-19 nám sice ukázaly záblesk světla na konci tunelu, ale konec pandemie je ještě daleko, deklaruje ekonom Stefano Scarpetta v komentáři pro server Politico. Ředitel direktoriátu OECD pro otázky zaměstnanosti, práce a sociálních věcí dodává, že přesto zaznívají obavy, že široká pomoc může omezit motivaci k práci, držet při životě neefektivní firmy a zpomalit ekonomické zotavení.

Potřeba jsou adekvátní finance

"Tyto obavy jsou neopodstatněné," deklaruje úvodem ekonom. Konstatuje, že světová finanční krize nás naučila, že za situace, kdy poptávka po pracovních místech převyšuje nabídku - což platí i nyní -, má dobře zacílená vládní podpora minimální vliv na efektivitu.

Aby se evropská ekonomika rychle zotavila, vlády budou muset během přechodné fáze poskytnou adekvátní finance, míní expert. Zmiňuje čtyři priority, na které by se nemělo zapomenout.

Za první Scarpetta označuje podporu rodina a firem, které nejvíce zasáhly ekonomické dopady pandemie. "Během první vlny pandemie využívala v mnoha zemích OECD až třetina pracovníku schéma chráněné pracovní pozice," píše odborník. Dodává, že jejich počet se snížil s částečným znovuotevřením ekonomiky, ale leckde je stále vyšší než po světové finanční krizi.

Počet lidí, kteří sahají po "poslední záchraně" v podobě životního minima a podpory v nezaměstnanosti, bude navíc růst, jelikož krize pokračuje, očekává ekonom. Přiznává, že tato opatření jsou z krátkodobého hlediska drahá, ale míní, že alternativa je z dlouhodobého hlediska ještě nákladnější.

Miliony lidí jsou nadále zaměstnány v sektorech, které hluboce ovlivňují epidemiologické restrikce, poukazuje Scarpetta. Dodává, že další miliony osob jsou bez práce, případně jim byl snížen úvazek, mnoho firem se zmítá v hlubokých finančních potížích.

Pokud nebudou restrikce uvolněny, zastavení podpory pro zasažené pracovníky a firmy by vedlo k bankrotům, vyšší nezaměstnanosti, chudobě a dalším ekonomickým potížím, domnívá se expert. Aby se snížila nákladnost podpůrných programů, doporučuje vládám zlepšit jejich zacílení na rodiny a sektory v největší nouzi. Naopak firmy v odvětvích, na které se velká omezení nevztahují by měly nést část nákladů a uvolnit zdroje jiným sektorům, tvrdí ekonom.

Druhou prioritou by měla být podpora zakládání firem a bránění bankrotům úspěšných, ale předlužených společností, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že v loňském roce se v zemích OECD snížil zánik firem o 30 %, a to navzdory bezprecedentnímu propadu HDP, což zřejmě znamená, že některé neživotaschopné subjekty drží nad vodou podpora, která má pomoci firmám, jež by byly ziskové, nebýt pandemie.

"Tento typ neefektivity není největším rizikem pro ekonomiku," ujišťuje Scarpetta. Vysvětluje, že ve chvíli, kdy je ekonomický výhled nejistý a poptávka je nadále utlumená, představuje mnohem větší nebezpečí bankrot prosperujících, ale zadlužených společností. Aby se tomuto scénáři zabránilo, bude nutné řešit vysoké zadlužení firem, přiznává expert.

Vlády by podle ekonoma měly také měly podpořit zakládání start-upů a podnikatelskou činnost poskytnutím patřičné ochrany pro živnostníky, například skrze pojištění v nezaměstnanosti, které se často nevztahuje na ty, kteří nepracují na formální plný úvazek.

Nesmíme zapomenout na mladé  

Za třetí prioritu označuje odborník podporu zaměstnávání i uchazečů o práci. Domnívá se, že v jistém bodě bude jedinou cestou z krize vytváření pracovních míst, které nyní v mnoha zemích zaostává o 10-20 % ve srovnání s dobou před nástupem koronaviru.

Na makroekonomické úrovni toto znamená udržovat expanzivní fiskální a měnovou politiku, deklaruje Scarpetta. Dodává, že na mikroekonomické úrovni by mělo jít o dočasné a cílené dotace na nová pracovní místa, které například již zavadly Francie, Itálie a Velká Británie, jelikož se jedná o co do nákladů efektivní podporu zaměstnanosti v době, kdy přetrvává nejistota.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Čtvrtou a zajisté ne nejméně důležitou prioritou bude věnovat zvláštní pozornost mladým lidem," pokračuje autor komentáře. Připomíná, že letos v lednu dosahovala nezaměstnanost mladých v EU 17 %, což je o 10 % více než ve zbytku populace. Již před pandemií kariéru mnoha mladých ovlivňovala krize z roku 2008, upozorňuje ekonom. Podotýká, že 61 % mladých obyvatel EU například v roce 2018 pracovalo na špatně placených pozicích.

Podle odborníka nelze opakovat chybu z finanční krize, kdy mladí dostali jen malou podporu, která navíc přišla pozdě. Potřebujeme naopak komplexní ekonomický balík pro mladé, který bude zahrnovat nabírání, ochrannou dobu a školící programy, apeluje Scarpetta. Jako příklad dává Německo a Skotsko, kde zavedli dodatečné dotace pro zaměstnavatele, kteří by jinak v během krize váhali s nabíráním učňů.

Jak se jednotlivé státy se připravují na spouštění masivních zotavovacích plánů, učinily by dobře, budou-li brát uvedené čtyři priority na zřetel, tvrdí Scarpetta. Ujišťuje, že rodiny, nezaměstnaní, zaměstnanci, firmy i mladí lidé nadále potřebují cílenou podporu. Bez zaměření na ty nejpotřebnější se totiž snahy o zotavení zadrhnou, což bude napáchá nevýslovné dlouhodobé sociální a ekonomické škody, varuje autor komentáře.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ekonomika EU (Evropská unie) nezaměstnanost / nezaměstnaní Podpora v nezaměstnanosti

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 49 minutami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy