NÁZOR - Vakcíny proti covidu-19 nám sice ukázaly záblesk světla na konci tunelu, ale konec pandemie je ještě daleko, deklaruje ekonom Stefano Scarpetta v komentáři pro server Politico. Ředitel direktoriátu OECD pro otázky zaměstnanosti, práce a sociálních věcí dodává, že přesto zaznívají obavy, že široká pomoc může omezit motivaci k práci, držet při životě neefektivní firmy a zpomalit ekonomické zotavení.
Potřeba jsou adekvátní finance
"Tyto obavy jsou neopodstatněné," deklaruje úvodem ekonom. Konstatuje, že světová finanční krize nás naučila, že za situace, kdy poptávka po pracovních místech převyšuje nabídku - což platí i nyní -, má dobře zacílená vládní podpora minimální vliv na efektivitu.
Aby se evropská ekonomika rychle zotavila, vlády budou muset během přechodné fáze poskytnou adekvátní finance, míní expert. Zmiňuje čtyři priority, na které by se nemělo zapomenout.
Za první Scarpetta označuje podporu rodina a firem, které nejvíce zasáhly ekonomické dopady pandemie. "Během první vlny pandemie využívala v mnoha zemích OECD až třetina pracovníku schéma chráněné pracovní pozice," píše odborník. Dodává, že jejich počet se snížil s částečným znovuotevřením ekonomiky, ale leckde je stále vyšší než po světové finanční krizi.
Počet lidí, kteří sahají po "poslední záchraně" v podobě životního minima a podpory v nezaměstnanosti, bude navíc růst, jelikož krize pokračuje, očekává ekonom. Přiznává, že tato opatření jsou z krátkodobého hlediska drahá, ale míní, že alternativa je z dlouhodobého hlediska ještě nákladnější.
Miliony lidí jsou nadále zaměstnány v sektorech, které hluboce ovlivňují epidemiologické restrikce, poukazuje Scarpetta. Dodává, že další miliony osob jsou bez práce, případně jim byl snížen úvazek, mnoho firem se zmítá v hlubokých finančních potížích.
Pokud nebudou restrikce uvolněny, zastavení podpory pro zasažené pracovníky a firmy by vedlo k bankrotům, vyšší nezaměstnanosti, chudobě a dalším ekonomickým potížím, domnívá se expert. Aby se snížila nákladnost podpůrných programů, doporučuje vládám zlepšit jejich zacílení na rodiny a sektory v největší nouzi. Naopak firmy v odvětvích, na které se velká omezení nevztahují by měly nést část nákladů a uvolnit zdroje jiným sektorům, tvrdí ekonom.
Druhou prioritou by měla být podpora zakládání firem a bránění bankrotům úspěšných, ale předlužených společností, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že v loňském roce se v zemích OECD snížil zánik firem o 30 %, a to navzdory bezprecedentnímu propadu HDP, což zřejmě znamená, že některé neživotaschopné subjekty drží nad vodou podpora, která má pomoci firmám, jež by byly ziskové, nebýt pandemie.
"Tento typ neefektivity není největším rizikem pro ekonomiku," ujišťuje Scarpetta. Vysvětluje, že ve chvíli, kdy je ekonomický výhled nejistý a poptávka je nadále utlumená, představuje mnohem větší nebezpečí bankrot prosperujících, ale zadlužených společností. Aby se tomuto scénáři zabránilo, bude nutné řešit vysoké zadlužení firem, přiznává expert.
Vlády by podle ekonoma měly také měly podpořit zakládání start-upů a podnikatelskou činnost poskytnutím patřičné ochrany pro živnostníky, například skrze pojištění v nezaměstnanosti, které se často nevztahuje na ty, kteří nepracují na formální plný úvazek.
Nesmíme zapomenout na mladé
Za třetí prioritu označuje odborník podporu zaměstnávání i uchazečů o práci. Domnívá se, že v jistém bodě bude jedinou cestou z krize vytváření pracovních míst, které nyní v mnoha zemích zaostává o 10-20 % ve srovnání s dobou před nástupem koronaviru.
Na makroekonomické úrovni toto znamená udržovat expanzivní fiskální a měnovou politiku, deklaruje Scarpetta. Dodává, že na mikroekonomické úrovni by mělo jít o dočasné a cílené dotace na nová pracovní místa, které například již zavadly Francie, Itálie a Velká Británie, jelikož se jedná o co do nákladů efektivní podporu zaměstnanosti v době, kdy přetrvává nejistota.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Čtvrtou a zajisté ne nejméně důležitou prioritou bude věnovat zvláštní pozornost mladým lidem," pokračuje autor komentáře. Připomíná, že letos v lednu dosahovala nezaměstnanost mladých v EU 17 %, což je o 10 % více než ve zbytku populace. Již před pandemií kariéru mnoha mladých ovlivňovala krize z roku 2008, upozorňuje ekonom. Podotýká, že 61 % mladých obyvatel EU například v roce 2018 pracovalo na špatně placených pozicích.
Podle odborníka nelze opakovat chybu z finanční krize, kdy mladí dostali jen malou podporu, která navíc přišla pozdě. Potřebujeme naopak komplexní ekonomický balík pro mladé, který bude zahrnovat nabírání, ochrannou dobu a školící programy, apeluje Scarpetta. Jako příklad dává Německo a Skotsko, kde zavedli dodatečné dotace pro zaměstnavatele, kteří by jinak v během krize váhali s nabíráním učňů.
Jak se jednotlivé státy se připravují na spouštění masivních zotavovacích plánů, učinily by dobře, budou-li brát uvedené čtyři priority na zřetel, tvrdí Scarpetta. Ujišťuje, že rodiny, nezaměstnaní, zaměstnanci, firmy i mladí lidé nadále potřebují cílenou podporu. Bez zaměření na ty nejpotřebnější se totiž snahy o zotavení zadrhnou, což bude napáchá nevýslovné dlouhodobé sociální a ekonomické škody, varuje autor komentáře.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Ekonomika , EU (Evropská unie) , nezaměstnanost / nezaměstnaní , Podpora v nezaměstnanosti
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Zelenskyj apeluje na svět, aby jednal. Čím více času Putin má, tím horší je situace, prohlásil
před 49 minutami
Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků
před 1 hodinou
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 1 hodinou
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 2 hodinami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 2 hodinami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 2 hodinami
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 4 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.
Zdroj: Jakub Jurek