Co odhalil výzkum vesmíru? Z Velké Británie zní slova o klíčovém poznatku

NÁZOR - Do nové dekády vstupujeme utápěni vizí, že naše planeta je ohrožena, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník připomíná, že Austrálie hoří, tají grónské a arktické ledovce, tisícům druhů hrozí vyhynutí a milionům lidí ztráta domovů v důsledku rostoucí hladiny moří a desertifikace.

Dříve nemyslitelné ohrožení

Souběžně s tím množství oxidu uhličitého v atmosféře - příčny globálního oteplování, které může zničit náš svět - nezadržitelně roste, upozorňuje editorial. Deklaruje, že naše budoucnost je ohrožena způsobem, který se ještě před pár dekádami zdál nemyslitelný.

"Může se proto zdá divné, že v tomto čase se vědci odhlížejí od našeho zasaženého světa a obnovují svůj zájem o problémy, které leží mimo Zemi - robotické sondy a vozítka, která dostanou lidské bytosti za hranice naší atmosféry na Měsíc, Mars a do zbytku Sluneční soustavy," pokračuje britský týdeník. Dodává, že obnovený zájem o vesmírný výzkum je skutečností, jak ukazuje pohled na nadcházející mise.

Podobná aktivita ve vesmíru byla naposledy plánována v 60. letech minulého století během závodu o dobytí Měsíce, uvádí The Observer. Podotýká, že tentokrát ovšem nepůjde pouze o americké a ruské mise, ale o slovo se hlásí Čína, Indie a Japonsko, stejně jako soukromé společnosti Space X a Boeing, které chystají vypustit vlastní pilotované lodě.

Z dobrého důvodu se tak Evropská vesmírná agentura ESA, jejímž největším a nejaktivnějším členem je Velká Británie, rozhodla v minulých týdnech vystupňovat své plány na výzkum kosmu skrze projekty v hodnotě 12,5 miliardy eur, poukazuje renomovaný server.

Některé z plánovaných misí se budou pochopitelně zabývat vážnou situací naší planety, uznává The Observer. Jako příklad uvádí evropský záměr vypustit novou soustavu satelitů, které budou monitorovat emise oxidu uhličitého všude na Zemi, čímž vznikne první globální systém pro identifikaci nejhorších znečišťovatelů.

Také mnoho dalších zamýšlených pozorovacích družic by mělo vědcům pomoci zadržovat ekologickou hrozbu v podobě globálního oteplování, konstatuje prestižní týdeník.  Dodává, že cesty do vesmíru v sobě nesou ještě další aspekt, který se vztahuje k potížím sužujícím Zemi.

Záložní planeta neexistuje  

"Z vesmíru dokážeme dobře zhodnotit náš svět a jeho zranitelnost," pokračuje editorial. Připomíná, že dokud jsme neposlali sondy na Venuši a Mars, lidé věřili, že na našich nejbližších planetární sousedech může snadno existovat život, avšak přístroje odhalily, že Venuše je kyselinami nasáklé spalující peklo, zatímco Mars již dávně ztratil většinu své atmosféry.

Důvody, proč se vývoj těchto planet z pohledu příhodnosti pro život ubral špatnou cestou, nejsou zatím jasné, ale zajisté je poodhalí další výzkumy, věří britský týdeník. Dodává, že zvláštní pozici našeho světa, kterou ukázaly vesmírné mise, ovšem dobře shrnul astronom Carl Sagan, když komentoval snímek Země pořízený sondou Voyager 1 v roce 1990 ze vzdálenosti 4 miliard kilometrů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tady. To je domov. To jsme my. Naše přesvědčení, naše iluzorní důležitost, iluze, že máme ve vesmíru jakési privilegované postavení, jsou touto tečkou naprosto jasně zpochybněny," cituje prestižní server Saganův komentář k fotografii, na které Země vypadá jako malý bledý modrý bod.

Země je podle Sagana osamělá kaňka v ohromné okolní vesmírné temnotě a v této nicotě neexistuje žádný náznak, že by odněkud přišla pomoc, která nás zahrání před námi samými, podotýká editorial. Deklaruje, že přesně to nám říká výzkum vesmíru.  

Vesmírné mise ukazují, že neexistuje záložní planeta a šance začít znovu, pokud si zničíme tento svět, upozorňuje The Observer. Konstatuje, že záběry z vesmíru dokazují, jakým pokladem Země je a že si zaslouží mnohem více péče a pozornosti, než se jí momentálně dostává.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země globální oteplování Ekologie vesmir

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy