NÁZOR - Do nové dekády vstupujeme utápěni vizí, že naše planeta je ohrožena, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník připomíná, že Austrálie hoří, tají grónské a arktické ledovce, tisícům druhů hrozí vyhynutí a milionům lidí ztráta domovů v důsledku rostoucí hladiny moří a desertifikace.
Dříve nemyslitelné ohrožení
Souběžně s tím množství oxidu uhličitého v atmosféře - příčny globálního oteplování, které může zničit náš svět - nezadržitelně roste, upozorňuje editorial. Deklaruje, že naše budoucnost je ohrožena způsobem, který se ještě před pár dekádami zdál nemyslitelný.
"Může se proto zdá divné, že v tomto čase se vědci odhlížejí od našeho zasaženého světa a obnovují svůj zájem o problémy, které leží mimo Zemi - robotické sondy a vozítka, která dostanou lidské bytosti za hranice naší atmosféry na Měsíc, Mars a do zbytku Sluneční soustavy," pokračuje britský týdeník. Dodává, že obnovený zájem o vesmírný výzkum je skutečností, jak ukazuje pohled na nadcházející mise.
Podobná aktivita ve vesmíru byla naposledy plánována v 60. letech minulého století během závodu o dobytí Měsíce, uvádí The Observer. Podotýká, že tentokrát ovšem nepůjde pouze o americké a ruské mise, ale o slovo se hlásí Čína, Indie a Japonsko, stejně jako soukromé společnosti Space X a Boeing, které chystají vypustit vlastní pilotované lodě.
Z dobrého důvodu se tak Evropská vesmírná agentura ESA, jejímž největším a nejaktivnějším členem je Velká Británie, rozhodla v minulých týdnech vystupňovat své plány na výzkum kosmu skrze projekty v hodnotě 12,5 miliardy eur, poukazuje renomovaný server.
Některé z plánovaných misí se budou pochopitelně zabývat vážnou situací naší planety, uznává The Observer. Jako příklad uvádí evropský záměr vypustit novou soustavu satelitů, které budou monitorovat emise oxidu uhličitého všude na Zemi, čímž vznikne první globální systém pro identifikaci nejhorších znečišťovatelů.
Také mnoho dalších zamýšlených pozorovacích družic by mělo vědcům pomoci zadržovat ekologickou hrozbu v podobě globálního oteplování, konstatuje prestižní týdeník. Dodává, že cesty do vesmíru v sobě nesou ještě další aspekt, který se vztahuje k potížím sužujícím Zemi.
Záložní planeta neexistuje
"Z vesmíru dokážeme dobře zhodnotit náš svět a jeho zranitelnost," pokračuje editorial. Připomíná, že dokud jsme neposlali sondy na Venuši a Mars, lidé věřili, že na našich nejbližších planetární sousedech může snadno existovat život, avšak přístroje odhalily, že Venuše je kyselinami nasáklé spalující peklo, zatímco Mars již dávně ztratil většinu své atmosféry.
Důvody, proč se vývoj těchto planet z pohledu příhodnosti pro život ubral špatnou cestou, nejsou zatím jasné, ale zajisté je poodhalí další výzkumy, věří britský týdeník. Dodává, že zvláštní pozici našeho světa, kterou ukázaly vesmírné mise, ovšem dobře shrnul astronom Carl Sagan, když komentoval snímek Země pořízený sondou Voyager 1 v roce 1990 ze vzdálenosti 4 miliard kilometrů.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Tady. To je domov. To jsme my. Naše přesvědčení, naše iluzorní důležitost, iluze, že máme ve vesmíru jakési privilegované postavení, jsou touto tečkou naprosto jasně zpochybněny," cituje prestižní server Saganův komentář k fotografii, na které Země vypadá jako malý bledý modrý bod.
Země je podle Sagana osamělá kaňka v ohromné okolní vesmírné temnotě a v této nicotě neexistuje žádný náznak, že by odněkud přišla pomoc, která nás zahrání před námi samými, podotýká editorial. Deklaruje, že přesně to nám říká výzkum vesmíru.
Vesmírné mise ukazují, že neexistuje záložní planeta a šance začít znovu, pokud si zničíme tento svět, upozorňuje The Observer. Konstatuje, že záběry z vesmíru dokazují, jakým pokladem Země je a že si zaslouží mnohem více péče a pozornosti, než se jí momentálně dostává.
Související
Zemi zasáhne několik slunečních bouří. První dorazí už ve čtvrtek
Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci
Země , globální oteplování , Ekologie , vesmir
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě