Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy koronavirem od propuknutí pandemie nemoci covid-19, přibylo 338 infikovaných. Informovalo o tom národní centrum zdravotnických informací. V zemi, která má téměř 5,5 milionu obyvatel, tak denní nárůst počtu nově zjištěných nakažených poprvé přesáhl hranici 300.

Bratislava by měla do pátku rozhodnout, zda mezi rizikové země zařadí také Maďarsko a Rakousko; Česko se dostalo do červené kategorie na slovenském seznamu již minulý pátek, což v praxi vedlo k omezením při cestování.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí na dnešní online tiskové konferenci uvedl, že stávající kroky proti šíření koronaviru zatím nedokázaly snížit reprodukční číslo. To udává, kolik dalších lidí jeden infikovaný v průměru nakazí. Nyní je tato hodnota na úrovni 1,15. Podle ministra by bylo optimální, pokud by kleslo alespoň na úroveň jedna.

Odpoledne se Krajčí vyslovil pro zpřísnění karanténních opatření, naznačil například možnost omezení počtu lidí na hromadných akcích. "Když pětinásobně snížíte počet lidí na akci, pětadvacetinásobně zvýšíte jejich ochranu," řekl ministr novinářům. Očekává rovněž rozhodnutí ohledně případného zařazení Maďarska a Rakouska mezi rizikové země.

Podle Krajčího z epidemiologického hlediska nemají smysl různé výjimky z omezení při příjezdu lidí z rizikových zemí. Například při cestách z Česka na Slovensko nemusejí předkládat negativní výsledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény kromě jiných pendleři, pracovníci ve vybraných profesích včetně zdravotnictví a dopravy či studenti.

Premiér Igor Matovič řekl, že epidemiologové by měli přijít s návrhy, které dokáže pochopit i veřejnost. Podle něj ale bude potřeba přijímat další opatření proti šíření koronaviru, pokud počty pozitivně testovaných budou dále stoupat. Na jaře patřil Matovič k zastáncům pomalého uvolňování karanténních opatření, v uplynulých týdnech naopak podporoval spíše méně přísná omezení.

Počty nakažených na Slovensku začaly po předchozím poklesu stoupat v červenci a v srpnu pak úřady opakovaně registrovaly trojciferné denní přírůstky infikovaných. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených, a to 290, slovenské úřady zaznamenaly minulý pátek.

Slovensko podle Krajčího do dvou až tří týdnů dosáhne plného využití stávajících kapacit testování, tedy 7500 analyzovaných vzorků denně. Ministr řekl, že Bratislava v krátké době nakoupí testy, které výsledek testu ukážou už za hodinu. To by znamenalo výrazné zrychlení oproti obvyklému způsobu analýzy.

Krajčí také upozornil zejména na nedostatečné kapacity regionálních hygienických úřadů, které dohledávají kontakty nakažených. Ty byly podle něj naplněny v Bratislavě, kde hygienici museli zůstat déle v práci nebo vyčlenit další lidi na mapování kontaktů nakažených. Ministerstvo oslovilo například mediky, aby hygienikům pomohli.

Na Slovensku nadále platí povinné nošení roušek nebo jiný způsob překrytí nosu a úst v interiérech budov, opatření se vztahuje také na starší žáky ve školách. Omezen je rovněž počet účastníků hromadných akcí. Epidemiologům se ale nepodařilo prosadit některé návrhy na zpřísnění karanténních omezení.

V Česku, které má zhruba dvojnásobně více obyvatel oproti Slovensku, laboratoře v úterý potvrdily nákazu novým koronavirem u 2394 lidí. To je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie.

Související

Robert Fico

Fico využil 28. říjen ke kritice. Zmínil Fialův údajný exces, jde i o Babiše

V den, kdy si Česko i Slovensko připomínalo vznik společného státu před 106 lety, se slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) rozhodl zkritizovat předsedu české vlády Petra Fialu (ODS). Ficovi se totiž nelíbily jeho výroky k uzavření smíru mezi Bratislavou a českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Fico doufá, že šlo o ojedinělý exces.

Více souvisejících

Slovensko Marek Krajčí (ministr SR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy