Další slovenský soudce se vzdal taláru, je namočen v kauze Kočner

Kvůli svým stykům s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, obviněným z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka, se dnes na Slovensku vzdal funkce už druhý soudce. Vladimír Sklenka, který si podle slovenských médií s Kočnerem vyměnil tisíce zpráv přes mobilní aplikaci Threema, o svém rozhodnutí vzdát se taláru písemně informoval prezidentku Zuzanu Čaputovou. Funkce mu zanikne v poslední den letošního roku.

Ve stejný den jako soudce skončí také bývalý předseda nejvyššího soudu, exministr spravedlnosti, a někdejší prezidentský kandidát Štefan Harabinec. V jeho případě ovšem kvůli tomu, že se rozhodl kandidovat v parlamentních volbách, informoval dnes mluvčí prezidentky Martin Strižinec.

Soudce Sklenka si podle dostupných údajů s Kočnerem poslal více než 9000 zpráv. Podle médií od něj údajně bral peníze a další požitky za interní informace ze soudů.

Minulý měsíc se kvůli stykům s Kočnerem vzdala taláru první slovenská soudkyně. Miriam Řepáková z jednoho z bratislavských okresních soudů podle tisku vydala nezákonný rozsudek v případu, který slovenská média spojují s Kočnerem.

Kvůli kontaktům s Kočnerem už dříve několik soudců požádalo o přerušení výkonu funkce nebo je mimo službu postavil disciplinární senát.

Generální prokurátor Jaromír Čižnár už také prokurátorovi Bystríkovi Palovičovi pozastavil výkon funkce, prokurátor má být disciplinárně stíhán. Také v tomto případě je důvodem komunikace s Kočnerem přes Threemu, tentokráte v rozsahu desítek zpráv. Palovič podle tisku v minulosti stíhal Kočnerovy odpůrce, bývalého ministra vnitra a spravedlnosti a nynějšího advokáta Daniela Lipšice a opozičního poslance Gábora Grendela.

Podezření z ovlivňování a z korupce představitelů slovenské justice vyšly najevo při vyšetřování loňské vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky, z jejíhož objednání je obviněn právě podnikatel Kočner. V Kočnerova mobilním telefonu policie zajistila jeho komunikaci s politiky, soudci či prokurátory.

Po propuknutí aféry v září odstoupila náměstkyně ministra spravedlnosti a bývalá soudkyně Monika Jankovská, která si podle médií vyměnila s Kočnerem tisíce zpráv a která je podezřelá z ovlivňování soudu v jiném Kočnerově případu. Jankovská naopak tvrdila, že s Kočnerem nekomunikovala. Po odchodu z vedení ministerstva se Jankovská do taláru nevrátila, výkon funkce jí pozastavil disciplinární senát.

Kvůli kontaktům s Kočnerem byl mimo službu postaven i bývalý šéf slovenské prokuratury Dobroslav Trnka. Už na jaře rezignoval náměstek slovenského generálního prokurátora Peter Šufliarsky, který si v minulosti rovněž psal s Kočnerem.

Související

Marian Kočner

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové i v dalším případu přípravy vraždy současného generálního prokurátora Maroše Žilinky. Odsedět si má 25 let. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera však soud osvobodil. 

Více souvisejících

Marian Kočner Slovensko justice soudy vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy